Persona 5: Dancing in Starlight

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ریتمیک و رقصی با حضور شخصیت‌های نوجوان بازی Persona 5
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گیم‌پلی بازی شامل رقصیدن و همراهی کردن آهنگ‌هایی است که پخش می‌شود. رقص و فعالیت‌های بدنی موزون از مواردی است که در دنیای کودکان و نوجوانان وجود دارد و بچه‌ها می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. همچنین در قسمت‌های غیرتعاملی میان رقص‌ها، شخصیت‌های نوجوان با هم درباره‌ی نکاتی که آن‌ها را نگران می‌کند یا باعث می‌شود اعتماد به نفس کمتری داشته باشند، صحبت می‌کنند. روابط میان این نوجوانان، چگونگی برخورد آن‌ها در مقابل مشکلاتی که برایشان پیش می‌آید و حمایتی که از یکدیگر می‌کنند می‌تواند در دنیای نوجوانان قابل درک باشد.
  تمام شخصیت‌هایی که در بازی حضور دارند به دلایلی اعتماد به نفس پایینی دارند و برای این‌که بتوانند به این مشکل غلبه کنند به همراهی دوستان‌شان و صحبت با آن‌ها تکیه می‌کنند.
  تعدادی از شخصیت‌های بازی به نظر به هم علاقه‌مند می‌شوند با این حال تنها با نگاه و کلام آن را ابراز می‌کنند. بعضی از شخصیت‌های زن در بازی لباس‌های بدن‌نما و یقه‌باز به تن دارند.
  یکی از شخصیت‌ها دائماً از کلمات توهین‌آمیزی استفاده می‌کند که شدیدترین آن‌ها کلمه‌ی s..t است.
  با این‌که شخصیت‌های بازی در حال رقصیدن‌اند اما داستان بازی به شکلی است که اگر این کار را نکنند اتفاق بدی برایشان می‌افتد (با این که این اتفاق هیچ وقت نشان داده نمی‌شود). در بعضی از قسمت‌های غیرتعاملی افرادی با لباس خونین نشان داده می‌شوند.
  بازیکنان در طول بازی تنها باید با توجه به راهنمایی‌های روی صفحه‌ی نمایشگر، دکمه‌هایی را فشار دهند. میزان دشواری بازی هم قابل تنظیم است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Persona 5: Dancing in Starlight عنوانی موزون و رقصی است که شخصیت‌ها و فضای آن بر اساس بازی Persona 5 طراحی شده است. بازیکن باید با توجه به راهنمایی‌هایی که روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود،‌ دکمه‌هایی را فشار دهد و حرکات شخصیت را با موسیقی در حال پخش هماهنگ کند. بازی خشونت خاصی ندارد و تنها مورد خشونت تصویری در آن می‌تواند لکه‌های خون روی لباس یکی از شخصیت‌ها باشد. ضمن این‌که داستان این‌طور شکل می‌گیرد که شخصیت‌های حاضر در آن باید در یک مسابقه‌ی رقص پیروز شوند، در غیر این صورت عواقب بد و دردناکی برایشان خواهد داشت. یکی از شخصیت‌ها در طول بازی از کلمات توهین‌آمیز استفاده می‌کند و لباس بعضی از شخصیت زن هم بدن‌نما و یقه‌باز طراحی شده‌اند. این بازی را می‌توان با دستگاه واقعیت مجازی پلی‌استیشن ۴ هم تجربه کرد با این حال والدین بهتر است بدانند که سازندگان این دستگاه استفاده از آن را برای کودکان زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌کنند چرا که می‌تواند روی رشد بیولوژیکی آن‌ها تأثیرگذار باشد.

  چکیده داستان

  اتفاقات این بازی در ادامه‌ی Persona 4 Dancing All Night رخ می‌دهد. کارولین، جاستین و الیزابت تصمیم می‌گیرند برای اثبات کردن مهارت‌هایشان، در یک مسابقه‌ی رقص با هم رقابت کنند. هر کس در این مسابقه شکست بخورد به جهنم فرستاده می‌شود.

  کیفیت

  بازی Persona 5: Dancing in Starlight را می‌توان یک عنوانی جانبی برای Persona 5 در نظر گرفت که در آن بازیکنان می‌توانند با شخصیت‌های محبوب‌شان از این بازی نقش‌آفرینی در یک مسابقه‌ی رقص شرکت کنند. قبلاً هم عناوین رقصی دیگری برای دیگر بازی‌های پرسونا منتشر شده بود و این بازی توانسته در بعضی ابعاد از آن‌ها بهتر عمل کند. مهم‌ترین تغییر، گرافیک آن است که بسیار بهتر شده و به عنوان یک بازی رقصی جذابیت بیشتری برای بازیکن دارد. گیم‌پلی آن هم تنوع کافی دارد و بازیکن را خسته نمی‌کند. ضمن این‌که دارای چندین درجه دشواری است، در نتیجه هم بازیکنان تازه‌وارد و هم حرفه‌ای‌ترها می‌توانند توانایی‌های خود را در آن بسنجند. تنها نکته‌ی منفی بازی را می‌توان نبود داستان در آن دانست. یکی از شاخصه‌های اصلی بازی‌های پرسونا شخصیت‌ها و داستان قوی آن‌هاست اما در این بازی تنها چیزی که به بازیکن ارائه می‌شود چند مکالمه میان شخصیت‌هاست که آن هم داستان خاصی را تعریف نمی‌کند. این مکالمات نه‌تنها عمق چندانی ندارند بلکه در بسیاری مواقع قابل پیش‌بینی‌اند. وجود یک داستان درگیرکننده و جالب می‌توانست طیف وسیع‌تری از مخاطبان را به این بازی جذب کند، اما در حال حاضر بیشتر برای طرفداران بازی‌ Persona 5 مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی مشکلاتی که شخصیت‌های بازی با دوستان‌شان در میان می‌گذاشتند صحبت کنید. آیا در میان مواردی که مطرح شد، موردی بوده که شما یا فرزندتان هم آن را تجربه کرده باشید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر نمایش مقداری خون، موضوعات بزرگسالانه، استفاده از کلمات و اصطلاحات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵۰
  تولید کننده Atlus
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸