PixArk

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی در سبک بقا و ساخت‌و‌ساز، با گرافیک پیکسلی و مقداری خشونت فانتزی
سال: 2019
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکن برای پیشرفت در بازی نیاز دارد تا منابع مختلف به دست بیاورد و مواد و وسایل موردنیازش را با آن‌ها درست کند. این نکته در بازی نه‌تنها می‌تواند بازیکن با انواع مواد و منابع طبیعی آشنا کند بلکه قوه‌ی خلاقیت آن‌ها را هم تقویت خواهد کرد. ضمن این‌که روبه‌رو شدن با دایناسورهای مختلف در بازی می‌تواند بازیکن را ترغیب کند تا اطلاعات بیشتری در مورد این موجودات به دست بیاورد.
  با توجه به این‌که سبک بازی بقا و ساخت‌‌و‌ساز است، مبارزه را نمی‌توان محور اصلی آن دانست. با این حال در مواقعی بازیکن مجبور می‌شود با موجودات مختلفی مانند دایناسورها، زامبی‌ها، حیوانات خارق‌العاده و... مبارزه کند. این مبارزه‌ها معمولاً با ابزارهای ابتدایی مانند نیزه با پیشرفته‌تر مانند تفنگ انجام می‌شوند و گاهی هم با نمایش مقدار کمی خون همراه‌اند. در مجموع خشونت بازی فانتزی است و گرافیک پیکسلی آن هم تا حدودی از تأثیرگذاری خشونت کاسته است.
  بازی‌ منو و تنظیمات زیادی دارد که همگی به زبان انگلیسی‌اند. این منوها شامل قسمت‌ دارایی‌ها و ساخت و ساز آیتم می‌شوند که طراحی کاربرمحوری ندارند و یاد گرفتن تمامی آن‌ها زمان‌بر خواهد بود. مبارزه با حیوانات یا زامبی‌ها هم در ابتدا ممکن است دشوار باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی PixArk عنوانی در سبک بقا و ساخت‌و‌ساز است که گرافیک پیکسلی و ساده‌ای دارد. بازیکن در یک دنیای باز قرار می‌گیرد و در آن‌جا باید با جمع‌آوری انواع مواد و منابع، وسایل مورد نیازش را تأمین کند و در عین حال به مواردی چون سلامتی، گرسنگی یا سرپناه شخصیتش هم دقت داشته باشد. به‌جز بخش جمع‌آوری منابع و ساخت‌ و ساز، بخش‌هایی از گیم‌پلی بازی شامل مبارزه با دایناسورها و موجودات خارق‌العاده‌ی دیگر و یا اهلی کردن آن‌ها می‌شود. سبک بقا و ساخت و ساز در این بازی می‌تواند مهارت‌های بازیکن در مدیریت منابع و همین‌طور خلاقیت او را تقویت کند. ضمن این‌که می‌تواند باعث شود بازیکن با انواع مواد و منابع قابل پیدا شدن در طبیعت آشنا شود. مقداری خشونت در بازی وجود دارد که در زمان‌های مبارزه با حیوانات یا دایناسورها نمایش داده می‌شود. این خشونت فانتزی و در مواقعی با نمایش خون همراه است. با این حال حالت پیکسلی گرافیک بازی تا حدودی از تأثیرگذاری آن کم کرده است. بازی‌هایی در این سبک که بازیکن می‌تواند در آن‌ها منابع مختلف در طبیعت را برای مصارف خودش استفاده کند، ممکن است این پیام اشتباه را به بازیکن برساند که طبیعت و هر چه در آن است در اختیار انسان قرار دارد تا هر طور که بخواهد از آن‌ها استفاده کند.

  چکیده داستان

  این بازی داستان خاصی را دنبال نمی‌کند. بازیکن در همان ابتدا با شخصیت شخصی‌سازی شده‌اش وارد یک جزیره می‌شود. این جزیره در هر بار بازی کردن به صورت اتفاقی شکل می‌گیرد و ظاهر ثابتی ندارد. سپس باید با جمع کردن مواد و منابع تلاش کند تا در این طبیعت زنده بماند.

  کیفیت

  بازی PixArk در واقع ترکیبی از بازی ماینکرفت با دنیای Ark: Survival Evolved است که همان مکانیک‌های اصلی ماینکرفت را دارد اما دایناسورها و موجودات عجیب دیگر هم در دنیای باز آن وجود دارند. گرافیک بازی در نگاه اول خاص و جذب‌کننده است. رنگ‌ها و فرم‌های جالبی در آن به کار رفته که متفاوت از دیگر بازی‌های این سبک است. ضمن این‌که ایده‌ی قرار گرفتن و تلاش برای بقا در یک دنیای پر از دایناسور برای بسیاری می‌تواند جذاب باشد اما مشکلات بازی بسیار بیشتر از آن است که بتواند برای طرفداران، عنوان قابل قبولی به حساب بیاید. اول از همه این‌که بازی توضیح و راهنمایی بسیار کمی به بازیکن می‌کند. حتی با وجود بعضی راهنمایی‌هایی که روی صفحه ظاهر می‌شوند، درباره‌ی بخش قابل توجهی از نکات و مکانیک‌های بازی هیچ توضیحی وجود ندارد. مورد دیگر منوها و رابط کاربری بازی است که به طور مشخص برای کنسول طراحی نشده‌اند و کار با آن‌ها در هر کنسولی می‌تواند عذاب‌آور باشد. گرافیک بازی با وجود ظاهر جذب‌کننده، مشکلاتی دارد و گاه به گاه دچار افت فریم می‌شود. به این موارد مشکلات گیم‌پلی بازی را هم باید اضافه کرد، مانند کشته شدن سریع بازیکن به محض دور شدن از منطقه‌ی امن یا سیستم بدون هدف پیشرفت مرحله‌ای آن که بازیکن را سردرگم می‌کند. در مجموع PixArk را می‌توان نسخه‌ای ضعیف و سطحی از ماینکرفت در میان دایناسورها دانست که به هیچ وجه نتوانسته استانداردهای لازم هیچ کدام از دو سبک را در خود حفظ کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ در دنیای این بازی بازیکن می‌تواند از هر چیزی که در اطرافش وجود دارد برای ساخت‌و‌ساز یا مصارف دیگر استفاده کند. می‌توانید درباره‌ی محدودیت‌های انسان در استفاده از منابع طبیعی و خطرات ناشی از زیاده‌روی در آن صحبت کنید. ـ PixArk از بازی‌هایی است که می‌توان آن را ساعت‌ها ادامه داد و در واقع پایانی ندارد. می‌توانید درباره‌ی روش‌های کنترل زمان اختصاص داده شده به بازی‌های ویدیویی صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر شوخی‌های نوجوانانه، خشونت فانتزی، نمایش مقدار کمی خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Snail Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹