Portal 2

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی معماییِ خلاقانه و سرگرم‌کننده با داستانی قوی و مقدار کمی خشونت فانتزی
سال: 2011
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی اطلاعات زیادی از شخصیت اول به بازیکن نمی‌دهد با این حال می‌توان او را از معدود شخصیت‌های بازی‌ها به حساب آورد که برای حل کردن مشکلات و فرار از خطر از خشونت استفاده نمی‌کند و بیشتر هوشش را به کار می‌گیرد.
  کلماتی مانند hell و damn توسط ربات‌هایی که بازیکن با آن‌ها برخورد می‌کند، گفته می‌شوند.
  بازی داری پازل‌ها و معماهای مختلفی است که بازیکنان با حل کردن آن‌ها می‌توانند مهارت‌های مشاهده‌ای و تحلیلی خود را تقویت کنند. این پازل‌ها را باید از راه‌های منطقی، فیزیکی و حتی با ترکیب قوانین دنیای واقعی (مانند جاذبه) یا قوانین علمی‌تخیلی (مانند تله‌پورت) حل کرد. در حالت دونفره‌، بازیکنان باید با کمک هم این کار را انجام دهند که می‌تواند مهارت‌های بازیکنان در کار تیمی و ارتباطات اجتماعی آن‌ها را تقویت کند.
  در قسمت‌هایی از بازی خشونت فانتزی دیده می‌شود مانند پرت کردن بمب‌های کوچک به سمت یک ربات، کشته شدن شخصیت بازیکن با افتادن روی مواد سمی یا تیر خوردن او توسط ربات‌های دیگر. شخصیت خود بازیکن هم یک تفنگ پورتالی دارد که با آن فقط می‌تواند پورتال‌های مختلف ایجاد کند و از آن برای شلیک کردن به دیگر ربات‌ها استفاده نمی‌کند. فضای رباتیک و صداهای ماشینی شخصیت‌های بازی ممکن است برای کودکان ناآشنا و غریب باشد.
  پازل‌های ابتدایی در بازی ساده‌اند، ضمن این‌که یک ربات راهنمایی‌های لازم را در مورد استفاده از تفنگ پورتالی و انجام حرکات مختلف به بازیکن می‌کند. با پیش رفتن در مراحل، پازل‌ها هم دشوارتر می‌شوند با این حال هیچ وقت آن‌قدری سخت نمی‌شوند که بازیکن دست از بازی بکشد. فضای رباتی و زبان انگلیسی بازی به احتمال زیاد آن را برای کودکان کم‌سن دشوار و نامفهوم می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Portal 2 عنوانی معمایی و اول‌شخص است که خشونت چندانی ندارد. بازی در فضایی رباتیک اتفاق می‌افتد و محیط آن بسیار ماشینی است. گیم‌پلی بازی شامل پازل‌های محیطی می‌شود که بازیکن باید با استفاده منطق و قوانین محیط بازی و همین‌طور یک تفنگ پورتالی آن‌ها را حل کند. مثال ساده‌ی آن رسیدن از نقطه‌ی A به نقطه‌ی B بدون برخورد با C است. محور اصلی بازی حل کردن پازل‌هاست و نه خشونت، با این حال مقدار کمی خشونت فانتزی در آن وجود دارد. مانند یک ربات که بمب‌های کوچکی به سمت آن پرتاب می‌شود یا شخصیت خود بازیکن که می‌تواند به چند روش کشته شود: پریدن روی فضایی که زیرش خالی است، افتادن روی مواد سمی و تیر خوردن توسط ربات‌های دیگر. قهرمان بازی هیچ گاه به خشونت روی نمی‌آورد و از تفنگ پورتالی‌اش برای شلیک کردن به سایر ربات‌ها استفاده نمی‌کند. ضمن این‌که بازی حالت دونفره دارد که در‌ آن بازیکنان می‌توانند با هم ارتباط صوتی داشته باشند و احتمال استفاده از محتوای توهین‌آمیز از سوی دیگر بازیکنان وجود دارد.

  چکیده داستان

  در این بازی، اتفاقاتی را که برای زنی به نام شِل می‌افتد، دنبال می‌کنیم. در ابتدای بازی او در یک آزمایشگاه تحقیقاتی توسط رباتی به نام ویتلی از یک خواب طولانی و عمیق بیدار می‌شود. این ربات به شل توضیح می‌دهد که برای پیدا کردن تفنگ پورتالی به او نیاز دارد تا بتواند با آن بقیه‌ی نمونه‌های آزمایشی را نجات دهد و این آزمایشگاه ویران‌شده را دوباره درست کند. البته گلاداس (GlaDOS)، یک کامپیوتر هوشمند و شرور که در بازی اول هم حضور داشت، سر راه آن‌ها موانعی ایجاد می‌کند تا نتوانند به هدف‌شان برسند.

  کیفیت

  بازی اول Portal به عقیده‌ی بسیاری یکی از قوی‌ترین عناوین معمایی آن سال‌ها بود، با این حال در مقابل Portal 2 بیشتر شبیه به یک پیش‌بازی است. Portal 2 از هر نظر بهتر از عنوان قبلی خود است. داستان بسیار درگیرکننده بازی (که چندین جایزه‌ به‌خاطر آن برده است)، صداگذاری‌های عالی بازیگران، پازل‌های خلاقانه، طراحی پرجزئیات و حالت دونفره‌ی آن توانسته Portal 2 را به یکی از بهترین بازی‌های معمایی که تاکنون ساخته شده، تبدیل کند. داستان بازی با روایت متفاوتش از همان ابتدا بازیکن را جذب و مشتاق می‌کند. پازل‌ها از عنوان قبلی بهترند و طراحی خلاقانه‌تری دارند. از مهم‌ترین نکات این بازی حالت دونفره‌ی آن است که در آن بازیکنان باید با کمک هم پازل‌ها را حل کنند. این حالت بسیار سرگرم‌کننده‌ است و بازیکنان در آن فعالیت تیمی لذت‌بخشی را تجربه می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در خانه درباره‌ی هوش مصنوعی و ربات‌ها صحبت کنید. به نظرتان امکان دارد بشر رباتی بسازد که در مقابل انسان قرار بگیرد؟ این کار چه تبعاتی می‌تواند داشته باشد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی و استفاده از بعضی کلمات نسبتاً توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Valve
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۱