Quantum Break

thumbnail
۱۸ سال به بالا

عنوانی در سبک فیلم تعاملی، با خشونت بسیار زیاد و واقع‌گرایانه

سال: 2016
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در صحنه‌های سینمایی بازی که با بازی بازیگران و به شکل واقعی فیلم‌برداری شده، تصاویری از بوسیدن زن و مرد و مصرف نوشیدنی‌های الکلی نشان داده می‌شود. دو شخصیت در حالی که به نظر با هم لاس می‌زنند در کافه‌ی مخصوص نوشیدنی‌های الکلی نشسته‌اند و با هم صحبت می‌کنند.
  در مکالمات بازی به دفعات کلمات توهین‌آمیز سنگینی مانند f..k ، s..t و asshole به خصوص از سمت شخصیت اصلی به کار برده می‌شود.
  خشونت این بازی زیاد، خونین و بسیار واقع‌گرایانه نشان داده می‌شود. در بخش مبارزه، بازیکن از زاویه‌ی سوم‌شخص و با سلاح‌هایی مانند کلت، تک‌تیر و ... با دشمنانش می‌جنگد. صدای تیراندازی این سلاح‌ها واقعی است و ضربه‌های موفق معمولاً با خون‌ریزی همراه‌اند. صحنه‌های زیادی از درگیری، انفجار و تیراندازی در طول بازی وجود دارد. بخش‌های غیرتعاملی این بازی به صورت سینمایی و با بازی بازیگران واقعی انجام شده است. در این بخش‌ها صحنه‌های خشونت‌آمیز‌تری مانند شخصی که چاقو به چشمش فرو می‌رود، خفه کردن مردی با سیم، سربازی که گلویش با چاقو بریده می‌شود و شلیک به سر از فاصله‌ی نزدیک نشان داده می‌شود.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند و چندین درجه‌ی مختلف دشواری وجود دارد. با این حال این که بازیکن یاد بگیرد برای هر موقعیت باید یکی از قابلیت‌های شخصیت اصلی را به کار گیرد، می‌تواند زمان‌بر باشد. این بازی بسیار داستان‌محور است و در مواقعی بازیکن باید خودش تصمیماتی را برای پیشبرد داستان بگیرد برای همین هم تسلط نسبتاً خوب به زبان انگلیسی نیاز است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  Quantum Break یک بازی داستان‌محور تعاملی است که اکشن آن به صورت تیراندازی سوم‌شخص انجام می‌شود. بازیکن در طول بازی باید در نقش جک، با استفاده از مهارت‌های خاص او در کنترل زمان، با دشمنان مختلفی مبارزه کند و همچنین تصمیمات مهم و تأثیرگذاری را در قسمت‌های مختلف بازی بگیرد که می‌توانند در داستان اثرگذار باشند. بازی به زبان انگلیسی است و بازیکن باید برای پیشرفت در آن تسلط خوبی به این زبان داشته باشد.
  خشونت بازی بسیار واقع‌گرایانه است و حتی بعضی صحنه‌های سینمایی بازی، با نقش‌آفرینی بازیگران واقعی فیلم‌برداری شده‌اند. بازیکن می‌تواند با انواع تفنگ‌ها مانند پیستول، شات‌گان و تک‌تیر به دشمنانش تیر بزند و در بسیاری مواقع این تیراندازی‌ها با نمایش خون و فریاد درد دشمنان همراه خواهد بود. در قسمت‌های غیرتعاملی و سینمایی تصاویر خشونت‌آمیزی مانند بریدن گلو با چاقو، خفه کردن با سیم یا تیراندازی به سر نشان داده می‌شود. همچنین در چندین موقعیت شخصیت‌های مختلف در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی نشان داده می‌شوند. کلمات توهین‌آمیز سنگین به دفعات در مکالمات و به خصوص از طرف شخصیت اصلی بازی استفاده شده است.

  چکیده داستان

  در این بازی بازیکن در نقش جک جویس قرار می‌گیرد. در ابتدای بازی جک در حال کمک به دوست دانشمند و قدیمی‌اش، پاول است که می‌خواهد بر اساس تحقیقات برادر جک یک ماشین زمانی که درست کرده را امتحان کند. اما آزمایش او شکست می‌خورد و مشکلات به وجود آمده در دستگاه باعث می‌شود که جک و پاول که هر دو در آزمایشگاه حضور داشتند به دلیل اصابت پرتوهای دستگاه، مهارت‌های خاصی در تغییر و کنترل محدود زمان به دست بیاورند. پاول ادعا می‌کند که «پایان زمان» را دیده و راه‌حلی برای نجات انسان‌ها از آن اتفاق دارد، در حالی که راه‌حل او تنها تعداد محدودی را نجات خواهد داد. جک باید تلاش کند تا با مهارت‌هایی که دارد پاول را متوقف کند و جلوی عملی شدن نقشه‌های او را بگیرد.

  کیفیت

  Quantum Break گرافیکی عالی دارد که در کنار وجود صحنه‌های سینمایی واقعی، باعث شده تبدیل به یک فیلم اکشن تعاملی شود. جایی که بازیکن می‌تواند با تصمیماتی که می‌گیرد در روند داستان و پایان‌بندی آن اثرگذار باشد. داستان این بازی هیجان خوبی دارد و می‌تواند بازیکن را تا پایان درگیر نگه دارد. ضمن این که نقش‌آفرینی خوب بازیگران بازی هم در درگیرکننده بودن این داستان نقش دارند. گیم‌پلی بازی به دلیل اضافه شدن مهارت‌های کنترل زمان، کمی متفاوت از سایر بازی‌های اکشن سوم‌شخص است و بازیکن می‌تواند کارهای مختلفی را در آن دنبال کند. با این حال این استراتژی‌ها ممکن است بعد از مدتی برای بازیکن خسته‌کننده شوند. این بازی که مخصوص کنسول Xbox One و کامپیوتر‌های خانگی است را می‌توان رقیب خوبی برای عناوین انحصاری پلی‌استیشن در این سبک دانست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ با پیشرفت تکنولوژی بازی‌های ویدیویی روز به روز واقعی‌تر از گذشته می‌شوند. داستان بازی، خشونت آن، ارتباطی که بازیکن با شخصیت‌ها برقرار می‌کند همگی واقعی‌تر از گذشته‌ شده‌اند. این ویژگی‌های بازی چه تأثیری روی تجربه‌ی شما از آن داشت؟
  ـ می‌توانید در مورد مفهوم سفر در زمان، احتمال اختراع آن و تأثیراتی که می‌تواند داشته باشد صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت زیاد، نمایش خون، استفاده از کلمات توهین‌آمیز سنگین
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Remedy Entertainment
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶