Rage 2

thumbnail
۱۸ سال به بالا
بازی تیراندازی اول‌شخص در دنیایی پسارستاخیزی، با خشونت تحسین‌شده و خونین
سال: 2019
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از شخصیت‌های مؤنث بازی تاپ‌های کوتاه به تن دارند. در چندین صحنه از بازی تصاویری از شیشه‌های نوشیدنی‌های الکلی، کافه‌های مخصوص به آن و افراد مست نشان داده می‌شود. همچنین در مکالمات چندین اشاره به روابط جنسی می‌شود اما تصویری از آن‌ها در بازی وجود ندارد.
  در مکالمات بازی به دفعات از انواع و اقسام کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی مانند f..k و s..t استفاده می‌شود.
  خشونت و تیراندازی محور اصلی بازی است. بازیکن با انواع و اقسام سلاح‌های واقعی یا فانتزی به سمت موجودات جهش‌یافته و گاهی اوقات هم انسان‌های دیگر شلیک می‌کند. همچنین می‌تواند با ماشین‌های سنگین هم از روی دشمنان رد شود و آن‌ها را بکشد. میزان خون و تصاویر خشونت‌آمیزی که در مبارزه‌ها نشان داده می‌شود بسیار زیاد و اغراق‌آمیز است. در صورت برخورد ضربه‌ها به دشمنان خون زیادی به اطراف می‌پاشد، بدن‌شان منفجر می‌شود و تکه‌های آن روی زمین می‌افتد. این اجساد و لکه‌های خون از نقشه‌ی بازی محو نمی‌شوند و حتی در بسیاری از صحنه‌ها به طور معمول روی زمین افتاده‌اند. قسمت‌های داستانی و غیرتعاملی بازی تصاویر خشونت‌آمیز بیشتر و پرجزئیات‌تری را نمایش می‌دهد، مانند له و منفجر شدن بدن دشمنان، شخصی که سرش توسط یکی از دشمنان کنده می‌شود، فرو رفتن اجسام تیز به بدن و خونریزی و ... شخصیت‌ اصلی بازی به قصد انتقام با دشمنانش می‌جنگد و نه تنها از به کار بردن خشونت احساس پشیمانی نمی‌کند بلکه در مواقعی به‌وضوح از آن لذت می‌برد. خشونت در این بازی کاملاً تشویق‌شده نمایش داده می‌شود.
  کنترل‌های بازی پیچیدگی زیادی ندارند، به خصوص برای کسانی که با دیگر بازی‌های سبک تیراندازی اول‌شخص آشنا باشند. با این حال عادت کردن به نشانه‌گیری و تیراندازی ممکن است برای تازه‌واردان کمی زمان‌بر باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Rage 2 عنوانی در سبک تیراندازی اول‌شخص است که اتفاقات آن در یک دنیای باز و پسارستاخیزی رخ می‌دهد. بازیکن در طول بازی باید با انواع و اقسام سلاح‌ها با دشمنان جهش‌یافته‌ی بسیار خشن و گاهی هم انسان‌ها مبارزه کند، در دنیای آن ماجراجویی کند و مأموریت‌های مختلفی را به انجام برساند. خشونت این بازی بسیار اغراق‌آمیز، خونین و تشویق‌شده نمایش داده می‌شود. شخصیت اصلی به قصد انتقام گرفتن با دشمنانش مبارزه می‌کند و گاهی هم دست به دزدی اجناسی می‌زند که متعلق به او نیستند. مبارزه‌ها بسیار درگیرانه با نمایش بسیار زیاد خون و تصاویر خشونت‌آمیز و صداگذاری‌های واقع‌گرایانه همراهند. صحنه‌های زیادی از انفجار بدن دشمنان، کشته شدن انسان‌ها به روش‌های وحشیانه و خشن، اجساد تکه‌تکه شده‌ی موجودات جهش‌یافته و... در طول بازی نمایش داده می‌شوند. همچنین بازیکن می‌تواند علاوه بر استفاده از سلاح‌های مختلف، با ماشین‌ هم به دشمنانش حمله کند و آن‌ها را زیر بگیرد. بعضی از شخصیت‌های زن لباس‌های نامتعارف به تن دارند و در مکالمات اشاره‌هایی به روابط جنسی و کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی وجود دارد. در چندین صحنه‌ هم تصاویری از نوشیدنی‌های الکلی و افراد مست دیده می‌شود.

  چکیده داستان

  اتفاقات این بازی ۳۰ سال بعد از بازی اول رخ می‌دهد. چندین سال از برخورد سیارک ۹۹۹۴۲ آپوفیس با زمین گذشته است، اتفاقی که باعث شد بخش زیادی از انسان‌ها کشته شوند و زمین پر شود از موجودات جهش‌یافته و البته مزدوران نظامی که قصد حکومت بر انسان‌های بازمانده را دارند. بازیکن در نقش یک رنجر بازی خواهد کرد که باید به جنگ با این موجودات و نظامیان برود و نگذارد که آن‌ها به اهداف‌شان دست پیدا کنند.

  کیفیت

  بازی Rage 2 مانند نسخه‌ی اول این مجموعه، بار دیگر بازیکن را به دنیایی پسارستاخیزی و تقریباً خرابه می‌برد که انسان‌های زیادی در آن وجود ندارند و در عوض موجودات وحشی و مزدورها آن را اشغال کرده‌اند. دنیای باز این عنوان مأموریت‌ها و فعالیت‌های زیادی را پیش روی بازیکن قرار می‌دهد که البته بعد از مدتی ممکن است برای عده‌ای خسته‌کننده شوند، چرا که تنوع زیادی در آن‌ها دیده نمی‌شود. مبارزه‌ها و کنترل‌های تیراندازی بازی را می‌توان مهم‌ترین نقطه قوت آن دانست. مبارزه‌ها هیجان‌انگیزند و تیراندازی با سلاح‌های مختلف، هر کدام حس متفاوتی به بازیکن می‌دهند. با این حال درست مانند بازی اول، در این‌جا هم داستان و شخصیت‌پردازی‌ها کیفیت خوبی ندارد و صداگذاری‌ها هم به‌خوبی انجام نشده‌اند. این موارد باعث شده تا بسیاری بازیکنان به داستان و شخصیت‌های بازی اهمیت ندهند. با این حال Rage 2 می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای کسانی باشد که به دنبال یک بازی تیراندازی، با مبارزه‌های هیجان‌‌انگیز و دنیای باز می‌گردند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در مورد خشونت اغراق‌آمیزی که در این بازی نمایش داده می‌شوند صحبت کنید. تماشای این خشونت و انجام آن‌ها، چه حسی به شما می‌داد؟ آیا قسمتی از بازی بود که برایتان اذیت‌کننده باشد؟ ـ مهم‌ترین هدف قهرمان این بازی در مبارزه با دشمنان، انتقام گرفتن است. به نظرتان آیا دلایل قهرمان بازی برای خشونتی که به آن متوسل می‌شد، قابل توجیه است؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده، استفاده از کلمات توهین‌آمیز، وجود برخی مفاهیم بزرگسالانه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Bethesda Softworks
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹