Rain World

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی معمایی و سکوبازی با گرافیک دوبعدی و گیم‌پلی نسبتاً دشوار
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بخشی از گیم‌پلی بازی به اکتشاف در دنیای آن و حل کردن پازل‌ها می‌گذرد. این ماجراجویی و حل کردن معماهای بازی می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و آشنا باشد.
  شخصیت‌هایی که در بازی دیده می‌شوند حیواناتی‌اند که در بعضی مواقع بی‌رحمانه یکدیگر را می‌خورند. قهرمان بازی مبارزه نمی‌کند اما باید با مهارت‌های خاصی که دارد از دست دشمنانش فرار کند. دشمنان او بعضی مواقع ظاهری نسبتاً ترسناک دارند. فضای کلی بازی تاریک و نسبتاً دلهره‌آور است.
  کنترل‌های بازی نسبتاً دشوارند و رد کردن مراحل در بسیاری مواقع چالش‌برانگیز خواهد بود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Rain World عنوانی ماجراجویانه و معمایی است که گرافیک سیاه و سفید و دوبعدی دارد. بازیکن نقش حیوانی نیمه‌خرگوش و نیمه‌حلزون را بازی می‌کند که ماندن در زیر باران و برخورد با حیوانات دیگر باعث کشته شدنش می‌شود. بازیکن باید با حل کردن پازل‌های محیطی و استفاده از مهارت‌های محدود این حیوان، او را از مراحل مختلف رد کند. شخصیت اصلی مبارزه نمی‌کند اما ممکن است حیواناتی که در بازی وجود دارند به شکل بی‌رحمانه‌ای او یا یکدیگر را بخورند. البته گرافیک بازی ساده و کارتونی است و طراحی واقع‌گرایانه‌ای ندارد. ضمن این‌که فضای کلی مراحل تاریک و نسبتاً دلهره‌آور است. این بازی دشوار است و بازیکن برای موفق شدن در آن باید تلاش زیادی بکند.

  چکیده داستان

  در داستان این بازی، شخصیت‌ اصلی، که حیوانی نیمه‌‌خرگوش و نیمه‌‌حلزون است، به علت توفان از خانواده‌اش جدا افتاده و در یک محیط شهری متروکه گیر افتاده است و حالا باید از آن‌جا فرار کند. بازیکن که کنترل این موجود را در دست دارد باید با گذراندن او از مراحل مختلف، او را به خانواده‌اش بازگرداند و در این حین تلاش کند که توسط حیوانات دیگر کشته نشود، زیر باران نماند و با موانع محیطی که باعث مرگ او می‌شوند برخورد نکند.

  کیفیت

  بازی Rain World با کمی تغییرات می‌توانست یک عنوان پازلی ماجراجویانه‌ی بسیار قوی باشد اما مشکلات و دشواری کنترل‌هایش، تا حدودی جلوی آن را گرفته‌اند. بازی گرافیک خوبی دارد که بسیار با فضای آن هماهنگ است. فضای شهری و متروکه‌ با پالت رنگی محدودی که برای آن استفاده شده هماهنگی دارد و گشتن در‌ آن برای بازیکن لذت‌بخش خواهد بود. پازل‌های بازی هم با توجه به مهارت‌های محدودی که قهرمان دارد، در مواقعی می‌تواند چالش‌برانگیز و در نهایت انجام آن رضایت‌بخش باشد، اما مشکل اصلی این بازی این است که راهنمایی چندانی به بازیکن نمی‌کند. از همان ابتدا خود بازیکن باید کشف کند که کجا برود یا چکار کند. این حالت اکتشافی شاید برای بعضی بازیکنان جالب باشد اما می‌تواند به همان نسبت هم مخاطبان را پس بزند. Rain World می‌تواند برای کسانی که به دنبال یک بازی پازلی ماجراجویانه و البته نسبتاً سخت می‌گردند گزینه‌ی مناسبی باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ این بازی راهنمایی چندانی به بازیکن نمی‌کند و فهمیدن سازوکار بازی را به عهده‌ی خود بازیکن می‌گذارد. می‌توانید درباره‌ی استفاده از این روش در بازی‌ها صحبت کنید. آیا این ویژگی برای شما جذابیت داشت یا باعث سردرگمی‌تان شد؟ ـ شخصیت اصلی بازی در مقایسه با محیطی که در آن قرار گرفته، نسبتاً ضعیف است. این ویژگی او چه تأثیری روی بازیکن می‌تواند داشته باشد؟ به نظرتان باعث می‌شود بازیکن با قهرمان احساس همدردی بیشتری داشته باشد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Adult Swim Game
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷