Red Dead Redemption

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی اکشن وسترن با محتوای خشن و بزرگسالانه

سال: 2010
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در یکی از صحنه‌های بازی، زن و مردی در حال برقراری رابطه‌ی جنسی دیده می‌شوند و بالاتنه‌ی برهنه زن نیز کاملاً به نمایش گذاشته می‌شود. در صحنه‌ی دیگری، چندین تبهکار به دنبال تجاوز به چند شخصیت زن هستند که البته جلوی این جنایت گرفته می‌شود. در برخی از ساختمان‌های بازی، زن‌هایی با لباس‌های باز و تحریک‌آمیز دیده می‌شوند که از آن‌ها به عنوان «Harlot» (کارگر جنسی) یاد می‌شود. در صحنه‌ی دیگری، مردی برهنه دیده می‌شود که به دار آویخته و آلت جنسی او بریده شده است. ارجاعات زیادی به مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی در بازی وجود دارد و بسیاری از شخصیت‌ها، در حال مصرف آن‌ها دیده می‌شوند. شخصیت بازیکن نیز می‌تواند نوشیدنی الکلی مصرف کند و مست شود که در این صورت، صفحه شروع به تکان خوردن می‌کند و پس از مصرف بیش از حد، شخصیت اصلی بیهوش می‌شود. بسیاری از مراحل داستانی و جانبی بازی شامل حمل مواد مخدر (از جمله تریاک) و دیگر اعمال غیرقانونی است.
  حجم فحاشی و عبارات توهین‌آمیز بازی، چه در مکالمات و چه در صحنه‌های سینمایی، بسیار بالا است. از کلماتی مثل “s--t”، “f--k”، “bi--h”، “damn”، “hell”، “piss” و “bastard” به دفعات استفاده می‌شود.
  بازیکن از انواع و اقسام سلاح‌های سرد و گرم برای از بین بردن دشمنان استفاده می‌کند. نمایش تصاویر به صورت صحنه آهسته هنگام برخی از تیراندازی‌ها باعث می‌شود که حجم خون و خشونت آن‌ها چندین برابر شود. مشت‌زنی و کشتن دشمنان با استفاده از چاقو نیز بسیار رایج است. در برخی از صحنه‌های غیرتعاملی و سینمایی بازی، اجسادی که به دار آویخته شده‌اند و یا در گودال‌ها قرار دارند، دیده می‌شود. میزان خون موجود در بازی نیز بسیار بالا است و هر تیراندازی، با ناله و فریاد دشمنان و خون‌ریزی آن‌ها همراه است. در یکی از صحنه‌ها، مردی مشاهده می‌شود که به صورت برهنه به دار آویخته شده و آلت جنسی او بریده شده است. بازیکن می‌تواند حیوانات را هم شکار کند و پوست آن‌ها را بکند که در این صورت، حجم زیادی از خون صفحه را فرا خواهد گرفت.
  اگرچه کنترل‌های بازی ممکن است در ابتدا کمی پیچیده و گیج‌کننده به نظر برسند، اما چندین درجه سختی مختلف برای انتخاب وجود دارد که باعث می‌شود حتی بازیکن‌های تازه‌وارد به این سبک هم بتوانند آن را انجام دهند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Red Dead Redemption یک عنوان اکشن و وسترن خشن با حجم زیادی از محتوای بزرگسالانه است. بازیکن در آن، کنترل یک خلافکار سابق به نام «جان مارستون» را بر عهده می‌گیرد. مخالفان مارستون، همسر و فرزندش را دزدیده‌اند و او باید برای نجات آن‌ها، دوباره به سراغ اعمال خلاف و روش‌های خشونت‌آمیز برود. بازی شامل ماجراجویی در قسمت‌های مختلف، انجام‌ مأموریت‌های اصلی و فرعی و مبارزه با دشمنان می‌شود.
  اکثر مأموریت‌ها شامل انجام کارهای خلاف و غیرقانونی می‌شود که با خشونت همراه‌اند. تیراندازی بخش زیادی از بازی را تشکیل می‌دهد. بازیکن از انواع و اقسام سلاح‌های سرد و گرم و مواد منفجره برای از بین بردن دشمنان خود استفاده می‌کند. بازیکن می‌تواند شهروندان عادی و غیرمسلح را هم از بین ببرد که البته در این صورت، امتیازهای منفی به او تعلق می‌گیرد. امکان شکار و کشتن حیوانات وحشی نیز در بازی وجود دارد. بازیکن می‌تواند با کندن پوست آن‌ها، به ثروت زیادی دست یابد. هنگام کندن پوست حیوانات، خون زیادی نمایش داده می‌شود. در یکی از صحنه‌های بازی، زن و مردی در حال برقراری رابطه‌ی جنسی دیده می‌شوند و بدن برهنه‌ی زن نیز قابل دیدن است. برخی از شخصیت‌های زن که کارگر جنسی‌اند، لباس‌های باز و تحریک‌کننده‌ای به تن دارند. استفاده از مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی و ارجاع به آن‌ها در مکالمات و صحنه‌های بازی چندین بار دیده می‌شود. بازیکن در صورت استفاده از نوشیدنی‌های الکلی، حالت مستی پیدا می‌کند و صفحه نیز تکان می‌خورد.

  چکیده داستان

  بازی در سال 1911 رخ می‌دهد و شخصیت اصلی آن، «جان مارستون» نام دارد که یک خلافکار سابق است. او اکنون باید به سراغ دوستان خلافکار قدیمی خود برود تا بتواند جان همسر و فرزندش که توسط مأموران فاسد قانون به گروگان گرفته شده‌اند را نجات دهد.

  کیفیت

  بازی‌های شرکت Rockstar اصولا از یک کیفیت مداوم بهره می‌برند و بازی Red Dead Redemption نه تنها از این قاعده مستثنی نیست، بلکه یکی از عناوینی محسوب می‌شود که توانسته است استانداردهای بازی‌های اکشن را ارتقا دهد. اگرچه بازی در سال 2010 عرضه شده، اما گرافیک و دقت سازندگان آن به جزئیات حتی امروز هم مثال‌زدنی و جذاب است. حجم بالای فعالیت‌ها و مراحل جانبی در کنار مراحل داستانی، به معنای این است که بازیکن هیچ‌وقت خسته نمی‌شود و همیشه کاری برای انجام دادن وجود دارد. محتوای ارائه‌شده در این بازی به طور کلی، بسیار بالا است. همانند مجموعه GTA، بازی بعد از اتمام بخش داستانی نیز ادامه خواهد داشت و بازیکن می‌تواند به سراغ فعالیت‌های دیگری برود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره به تصویر کشیده شدن زن‌ها در این بازی صحبت کنید. نظر شما در مورد این نمایش چه بود؟ به نظرتان این نحوه‌ی به تصویر کشیدن زنان چه تأثیری روی بازیکنان دختر و پسر خواهد گذاشت؟
  ـ مأموریت‌های این بازی شامل انجام خلاف قانون و خشونت‌آمیزی می‌شود. احساس شما هنگام انجام این مأموریت‌ها چه بود؟ آیا کاری بود که انجام آن برایتان اذیت‌کننده باشد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون، خشونت شدید، برهنگی، استفاده‌یزیاد از عبارات توهین‌آمیز، محتوای جنسی زیاد و استفاده از مواد مخدر
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Rockstar Games
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۰