Remothered: Broken Porcelain

thumbnail
۱۸ سال به بالا

ادامه‌ای یک بازی ترسناک،‌ با صحنه‌های خشونت‌آمیز و طرح موضوعات بزرگسالانه

سال: 2020
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  قهرمان اصلی این بازی دختر نوجوانی است که در یک هتل کار می‌کند. نمایش رابطه‌ی پر فراز و نشیب او با دوست صمیمی‌اش را می‌توان تنها نکته‌ای دانست که به دنیای نوجوانان مربوط می‌شود با این حال باید توجه کرد که این بازی برای مخاطب بزرگسال ساخته شده و به خاطر خشونت، ترس و موضوعاتی که در آن مطرح می‌شود اصلاً مناسب نوجوانان نیست.
  محتوای بزرگسالانه‌ی قابل توجهی در داستان این بازی مطرح می‌شود. در مکالمات چندین بار و به دفعات اشاره‌هایی به تجاوز به افراد خانواده مانند خواهر یا دختر و همین‌طور دیگر افراد می‌شود و بچه‌هایی هم از این روابط به دنیا می‌آیند. یکی از شخصیت‌های فرعی، زنی بوده که از بچگی و با اجبار پدرش و با تزریق هورمون‌های تستسترون مانند پسر‌ها رفتار کرده. یکی از شخصیت‌های فرعی زن، لباسی به تن دارد که سینه‌های او را به شکل برجسته‌ای نشان می‌دهد. قهرمان بازی که دختر نوجوانی است در صحنه‌ی کوتاهی در حال سیگار کشیدن نشان داده می‌شود. یکی از موضوعاتی که در داستان مطرح شده یک ماده‌ی مخدر روان‌گردان است که روی کودکان تست می‌شده و صحنه‌هایی از تزریق و متوهم شدن افراد به واسطه‌ی آن در بازی نشان داده می‌شود. همچنین در پایان بازی صحنه‌ی کوتاهی از بوسه‌ای میان دو دختر نوجوان (یکی از آن‌ها شخصیت اصلی است) دیده می‌شود.
  در مکالمات بازی به دفعات از کلمات توهین‌آمیز سنگین به زبان انگلیسی مانند f..k، s..t، bitch، bastard و... استفاده می‌شود. خود شخصیت اصلی هم این کلمات را زیاد به کار می‌برد.
  این بازی در ژانر ترسناک قرار می‌گیرد و در بیشتر زمان‌ها بازی، بازیکن باید از دست شخصی که قصد کشتن او را دارد فرار کند. فضای کلی بازی بسیار استرس‌زا و دلهره‌آور است. دشمنان معمولاً به صورت بی‌رحمانه‌ای به قهرمان حمله می‌کنند که شامل کارهایی مانند شلیک تیر، ضربه با قیچی به صورت، خفه کردن و... می‌شود. ضربه‌هایی که به شخصیت اصلی می‌خورد با خونریزی همراه‌اند و جای زخم آن‌ها روی بدن قهرمان باقی می‌ماند. خود بازیکن هم در مواقعی می‌تواند با بعضی سلاح‌ها به دشمنانش حمله کند. در قسمت‌های غیرتعاملی صحنه‌های خشونت‌آمیزی از شلیک به سر، مردی که آتش می‌گیرد، قطع عضو و خونریزی‌های شدید وجود دارد. شخصیت‌های منفی بازی معمولاً بسیار بی‌رحم و خشن‌اند و حتی در مواقعی صورت‌های دفرمه شده و ترسناکی دارند.
  کنترل‌های بازی دشواری خاصی ندارند و می‌توان با کمی تمرین آن‌ها را یاد گرفت. فرار از دست دشمنان به صورت کلی کار چندان دشواری نیست اما مشکلات فنی زیاد بازی می‌تواند انجام این کار را با مشکل روبه‌رو کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  Remothered: Broken Porcelain یک بازی ترسناک سوم‌شخص و ادامه‌ی بر عنوان قبلی این مجموعه است. بازیکن در نقش دختر نوجوان و یتیمی به نام جنیفر قرار می‌گیرد که در یک هتل کار می‌کند و که درگیر اتفاقات عجیب و ترسناکی می‌شود و می‌خواهد از آنجا فرار کند. گیم‌پلی شامل فرار از دست افرادی که قصد کشتن جنیفر را دارند، در مواقعی مبارزه با آن‌ها و حل کردن بعضی پازل‌های محیطی می‌شود.
  فضای کلی بازی بسیار دلهره‌آور است و دشمنان به شکل بی‌رحمانه و وحشیانه‌ای به شخصیت اصلی حمله می‌کنند. خود قهرمان هم می‌تواند در مواقعی با بعضی سلاح‌ها به آن‌ها ضربه بزند. ضربه‌ها معمولاً با خونریزی همراه‌اند و جای زخم آن‌ها روی بدن شخصیت‌ها باقی می‌ماند. صحنه‌های خشونت‌آمیزی مانند ضربه با قیچی به صورت، آتش گرفتن افراد، شلیک به سر و قطع عضو در طول بازی نمایش داده می‌شود. در داستان و مکالمات هم موضوعات بزرگسالانه‌ی زیادی مانند تجاوز به افراد خانواده و کودکان مطرح می‌شود که پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از جزئیات، سنجه‌ی محتوای بزرگسالانه را مطالعه کنید. همچنین از کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی به دفعات در مکالمات استفاده شده است.

  چکیده داستان

  داستان این بازی، هم به سال‌های قبل و هم بعد از اتفاقات بازی قبلی می‌پردازد. بازیکن در نقش دختر نوجوانی به نام جنیفر قرار می‌گیرد که در یک هتل کار می‌کند. او بعد از این که متوجه می‌شود کارکنان هتل کارهای جنون‌آمیز و عجیبی انجام می‌دهند تصمیم می‌گیرد از آن‌جا فرار کند، اما افرادی هستند که نمی‌خواهند این اجازه را او بدهند.

  کیفیت

  با توجه به عنوان قبلی که با محبوبیت خوبی از طرف بازیکنان و منتدقین روبه‌رو شد، Broken Porcelain تا حدودی ناامید‌کننده است. گرافیک بازی پیشرفت خیلی چشم‌گیری نکرده اما بهتر از عنوان اول است، داستان بسیار پیچیده‌تر شده و برخلاف بازی قبل که بازیکن را درگیر می‌کرد، در اینجا بیشتر باعث سردرگمی مخاطب می‌شود. با این که گیم‌پلی بازی پیشرفت کرده و کارهای متنوع‌تری را می‌توان انجام داد، مانند ساخت سلاح یا دویدن در هنگام دولا بودن، اما مشکلات فنی زیاد بازی، مانع از استفاده‌ی صحیح از آن‌ها می‌شود. این مشکلات (تا زمان نوشتن این بررسی) آنقدر زیاد است که حتی کنترل‌ها را هم با مشکل مواجه می‌کند. در مجموع می‌توان گفت سازندگان نتوانسته‌اند عنوانی مطابق با انتظارات مخاطبانشان عرضه کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر بازی اول این مجموعه را هم امتحان کردید می‌توانید در مورد تفاوت‌های این دو بازی صحبت کنید. این عنوان چقدر با انتظارات شما از آن هم‌خوانی داشت؟
  درباره‌ی داستان این بازی و موضوعاتی که در آن مطرح می‌‌شود صحبت کنید. داستان بازی چقدر برای شما جذاب بود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت زیاد، نمایش تصاویر خشن واقع‌گرایانه، خونریزی، استفاده از مواد مخدر، موضوعات جنسی و بزرگسالانه، استفاده از سیگار، به کار بردن کلمات توهین‌آمیز سنگین
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Stormind Games
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰