Resident Evil 3 Remake

thumbnail
۱۸ سال به بالا

بازسازی جدیدی یکی از بازی قدیمی ترسناک و خشن

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی یعنی جیل، جان خودش را به خطر می‌اندازد برای این‌که بتواند معدود انسان‌های سالم شهر را نجات دهد.
  در بسیاری از مراحل و بخش‌های مختلف شهر راکون، پوسترهایی از زنان با لباس‌های باز (مثل بیکینی) دیده می‌شود. در یکی از صحنه‌های بازی، یک هیولا که حشره‌ی بسیار بزرگی است، یکی از شاخک‌های بزرگ خود را درون دهن یکی از شخصیت‌های زن می‌کند. این صحنه ممکن است شائبه‌برانگیز باشد. شخصیت اصلی بازی گاهی اوقات لباس‌های باز و کوتاه می‌پوشد. برخی از شخصیت‌های بازی سیگار می‌کشند.
  در بسیاری از مکالمات بازی، کلمات زشتی مثل f..k و s..t شنیده می‌شود. البته خود شخصیت اصلی از آن‌ها استفاده نمی‌کند.
  بازیکن برای حل معماهای بازی، به تفکر خلاق و مرور بخش‌های مختلفی که از آن عبور کرده، نیاز دارد. البته تعداد این معماها در بازی چندان زیاد نیستند.
  بازیکن از انواع و اقسام سلاح‌ها و مواد منفجره برای از بین بردن زامبی‌ها استفاده می‌کند. البته او منابع بی‌پایانی ندارد و باید مهمات خود را به شکل هوشمندانه‌ای خرج کند. اکثر زامبی‌ها چهره و بدن انسانی دارند و اگرچه بخش‌هایی از صورت یا بدن آن‌ها زخمی است اما همچنان یادآور انسان‌هایی هستند که پیش از شیوع ویروس بوده‌اند. میزان خونریزی بازی بسیار بالا است. با شلیک هر تیر، صدای برخورد آن به بدن زامبی‌ها و گاهی اوقات، ناله‌ی آن‌ها شنیده می‌شود. به طور کلی، افکت‌های صوتی بازی تأثیر زیادی روی به وجود آوردن فضای ترسناک آن گذاشته‌اند. صحنه‌های ترسناک ناگهانی نسبتاً زیادی در بازی وجود دارد و برخی از دشمنان، مخصوصا دشمن اصلی بازی که نمسیس نام دارد، ظاهر ترسناک و عجیبی دارند. در صورت استفاده از مواد منفجره، بخش‌های مختلف بدن زامبی‌ها از جا کنده شده و به هوا پرتاب می‌شود. فضا و اتمسفر کلی بازی نیز بسیار تیره و وحشتناک است.
  بازی 3 حالت درجه سختی مختلف دارد و کنترل‌های آن نیز مشابه دیگر بازی‌های اکشن سوم‌شخص است. با این حال، کشتن زامبی‌ها به سادگی دیگر بازی‌های مشابه نیست چون آن‌ها فقط در صورتی کاملاً از بین می‌روند که به سرشان شلیک شود. مراحل فرار از نمسیس و یا مقابله با او نیز ممکن است برای بازیکنانی که برای بار اول با مکانیسم‌های تعقیب و گریز مواجه می‌شوند، بسیار سخت باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Resident Evil 3 Remake عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه و سوم‌شخص است. هدف اصلی بازیکن، زنده ماندن در شهری است که اکنون زامبی‌ها آن را احاطه کرده‌اند. علاوه بر دشمنان معمولی زامبی، بازیکن باید از یک دشمن بسیار بزرگ و خطرناک به نام «نمسیس» نیز فرار کند. گیم‌پلی بازی در اکثر مواقع شامل فرار از دست دشمنان، مبارزه با آن‌ها و گاهی هم حل کردن بعضی پازل‌ها می‌شود.
  بازیکن می‌تواند با انواع و اقسام اسلحه‌ها و مواد منفجره و حتی چاقو، زامبی‌ها را از بین ببرد. البته بر خلاف بسیاری از بازی‌های مشابه و هم‌سبک، کشتن زامبی‌ها در RE 3 Remake چندان راحت نیست. زامبی‌ها فقط با شلیک به سرشان کاملا از بین می‌روند و دیگر از جای خود بلند نمی‌شوند. اکثر زامبی‌ها هنوز چهره‌های انسان‌مانند دارند، اگرچه ممکن است صورت یا بدن آن‌ها زخمی و حتی قطع‌ شده باشد. صحنه‌های تیراندازی بازی با خونریزی و خشونت بسیاری همراه است. اعضای بدن دشمنان ممکن است در صورت برخورد تیر یا چاقو، قطع شوند. تماشای این صحنه‌های خشن ممکن است برای بسیار اذیت‌کننده باشد. ضمن این‌که فضای کلی بازی اضطراب‌آور است و پیدا شدن ناگهانی زامبی‌ها ترسناک خواهد بود. در برخی از مکالمات بازی، از کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی مثل s..t و f..k استفاده می‌شود.

  چکیده داستان

  بازیکن کنترل شخصیت اصلی بازی یعنی «جیل ولنتاین» را به عهده می‌گیرد. بیماری عجیبی به نام «ویروس T» در شهر پخش شده که انسان‌ها را به زامبی تبدیل می‌کند. این ویروس توسط شرکت دارویی Umbrella Corporation پخش شده و وظیفه‌ی اصلی جیل، فرار کردن از شهر و فراری دادن معدود انسان‌های سالم درون آن است.

  کیفیت

  بازی Resident Evil 3: Nemesis در سال 1999 منتشر شد و اکنون پس از گذشت بیش از 20 سال، شرکت Capcom نسخه‌ی بازسازی آن را منتشر کرده است. گرافیک بازی بسیار واقع‌گرایانه و جذاب است و شهر «راکون» که اتفاقات اصلی بازی در آن رخ می‌دهد، هیچ‌ وقت به این اندازه ترسناک و واقعی به نظر نرسیده است. البته با وجود تمامی بهینه‌سازی‌ها و تغییراتی که انجام شده، بازی از یک اشکال بزرگ نیز رنج می‌برد؛ بخش اصلی و داستانی بازی بسیار کوتاه است و می‌توان آن را در کمتر از 5 ساعت به اتمام رساند. با این حال، بازی تجربه‌ای به‌یادماندنی در همین مدت کوتاه خواهد بود. همراه با بازی اصلی، بازی دیگری به نام Resident Evil Resistance به صورت رایگان در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد که یک نوع حالت آنلاین محسوب می‌شود. در این بخش، یک تیم متشکل از 4 بازیکن آنلاین باید در برابر تلاش‌های یکی از شخصیت‌های شرور مجموعه RE که کنترل او را هم یک بازیکن آنلاین دیگر بر عهده دارد، مقاومت کنند و بتواند از نقشه‌ی بازی زنده خارج شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی اقداماتی که در زمان بحران‌های این‌چنینی باید انجام بگیرد صحبت کنید. به نظرتان در شرایطی که منابع کم است و خطرات زیادی انسان را تهدید می‌کنند، مهم‌ترین مسائلی که باید رعایت شود چیست؟
  ـ می‌توانید درباره‌ی خشونت این بازی صحبت کنید. احساس شما در هنگام کشتن زامبی‌ها چه بود؟ آیا این نکته این زامبی‌ها قبلاً انسان بودند تأثیری روی احساس شما داشت؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون و خون‌ریزی، خشونت شدید و استفاده از اصطلاحات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Capcom
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰