Resident Evil 7: Biohazard

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی ترسناک اول شخص بسیار خشن از مجموعه‌ی محبوب Resident Evil

سال: 2017
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در بسیاری از مکالمات بازی، از کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی مثل “f--k”، “s--t” و “b--ch” استفاده می‌شود.
  خشونت و خونریزی بسیار زیادی در بازی وجود دارد. بازیکن می‌تواند از سلاح‌های مختلفی برای کشتن دشمنان خود استفاده کند مانند شات‌گان، کلت، مواد منفجره، تبر و... . در صحنه‌های غیرتعاملی بازی نیز خشونت بسیاری دیده می‌شود. قطع شدن اعضای بدن شخصیت‌ها به اشکال خشونت‌بار و مشمئزکننده، اجساد تکه‌تکه شده در برخی از مراحل و خوردن گوشت انسان توسط شخصیت‌های دیگر از جمله این صحنه‌های خشن هستند. تیراندازی به دشمنان، با ناله و فریاد آن‌ها و خونریزی زیاد همراه است. علاوه بر دشمنان انسانی که ظاهر ترسناکی دارند، هیولاها و موجودات ترسناک دیگری نیز در بازی مشاهده می‌شوند.
  بازی کنترل‌های نسبتاً ساده‌ای دارد و یادگیری آ‌ن‌ها، نیازمند زمان چندانی نیست. با این حال برخی از مراحل، مخصوصاً مراحل مبارزه و برخورد با اعضای خانواده بیکر، سخت‌تر از بقیه قسمت‌ها است و اتمام آن‌ها ممکن است با چندین بار شکست همراه شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Resident Evil 7: Biohazard عنوانی اول‌شخص در سبک ترسناک و بقا است که در آن، بازیکن کنترل مردی به نام «ایتان» را بر عهده می‌گیرد. او به دنبال پیدا کردن همسر گم‌شده‌اش در یک عمارت قدیمی است.
  بازیکن در داخل این عمارت و محیط اطراف آن، به دنبال شخصیت گم‌شده می‌گردد. او در این راه، با دشمنان مختلفی روبه‌رو می‌شود و می‌تواند با استفاده از سلاح‌های گرم و سرد مختلف مثل شاتگان، شعله‌افکن، کلت‌های کمری و مواد منفجره، دشمنان را از بین ببرد. علاوه بر چند دشمن انسانی، هیولاها و موجودات ترسناک دیگری نیز در بازی وجود دارد. صدا و نحوه d تیراندازی سلاح‌ها بسیار واقع‌گرایانه است و تیراندازی به دشمنان، معمولاً با فریاد درد و صحنه‌های خونریزی اغراق‌شده همراه است. خشونت زیادی در صحنه‌های غیرتعاملی بازی نیز وجود دارد؛ در یک صحنه بازوی یک شخصیت با استفاده از اره‌برقی و در صحنه‌ی دیگری، زانوی فردی توسط یک بیل قطع می‌شود. در برخی از مناطق بازی، اجساد تکه‌تکه شده و خون زیادی مشاهده می‌شود. در بسیاری از مکالمات، کلمات توهین‌آمیزی مثل “f–k” و “s–t” شنیده می‌شوند. این بازی را می‌توان با دستگاه‌های واقعیت مجازی پلی‌استیشن هم تجربه کرد که خشونت و ترس آن را چند برابر می‌کند. سازندگان این دستگاه‌ها استفاده از آن را برای نوجوانان زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌کنند، چرا که می‌تواند روی رشد فیزیولوژیکی آن‌ها تأثیر داشته باشد.

  چکیده داستان

  شخصیت اصلی بازی، مردی به نام «ایتان وینترز» است که پس از دریافت یک پیام توسط همسرش، به دنبال او می‌رود. «میا»، همسر او سه سال پیش از شروع اتفاقات بازی، گم شده و اکنون در یک مزرعه و عمارت دورافتاده قرار دارد. او پس از رسیدن به این عمارت، با خانواده‌ی عجیب و غریب و ترسناک صاحب این مزرعه یعنی «بیکر» آشنا می‌شود و باید همسرش را از دست این خانواده نجات دهد.

  کیفیت

  هفتمین نسخه‌ی رسمی از مجموعه Resident Evil، تفاوت‌های بسیاری با بازی‌های پیشین دارد. همین تفاوت‌ها باعث دودستگی شدیدی بین طرفداران قدیمی مجموعه شده است. مهم‌ترین تفاوت البته تغییر زاویه‌ی بازی از سوم‌شخص به اول‌شخص است. داستان بازی هم به جای تمرکز روی اتفاقات شهر «راکون» و ماجراهای بازی‌های قبلی، قصه‌ی نسبتاً متفاوتی را روایت می‌کند. البته همچنان یک یا دو شخصیت از بازی‌های پیشین نیز در این نسخه دیده می‌شوند. با وجود تمام تفاوت‌ها، این نسخه هم بسیار ترسناک است و امکان تجربه‌ی کل بازی با دوربین «واقعیت مجازی» (VR) پلی استیشن وجود دارد. در این حالت، گرافیک بازی کمی افت می‌کند اما بازیکن ترس بسیار بیشتری را تجربه خواهد کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ این بازی بسیار ترسناک و خشن است. می‌توانید در مورد دلیل محبوبیت بازی‌ها و فیلم‌های ترسناک صحبت کنید. به نظرتان چه لذتی در ترسیدن و ترسانده شدن وجود دارد؟
  ـ مفهوم خانواده در این بازی، به شکل عجیبی بازتعریف می‌شود. به نظرتان می‌توان هیچ نقطه‌ی مثبتی در روابط و نحوه‌ی تعامل اعضای خانواده «بیکر» پیدا کرد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون و خونریزی، خشونت شدید و استفاده زیاد از عبارات زشت و توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Capcom
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷