Return of the Obra Dinn

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی ماجراجویانه‌ی تیره و ناراحت‌کننده با سبک هنری خاص

سال: 2018
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در بعضی از صحنه‌ها، خدمه‌ی کشتی لخت و بدون پیراهن دیده می‌شوند. در صحنه‌ی دیگری، کاپیتان کشتی به صورت کاملاً لخت دیده می‌شود، اما نیم‌تنه‌ی او و آلت جنسی‌اش مشخص نیست. در چندین صحنه، موجوداتی شبیه به پریان دریایی دیده می‌شوند که لخت هستند و سینه‌های آن‌ها نیز دیده می‌شود. البته به خاطر موتور گرافیکی خاص بازی، این صحنه‌ها دقیق و پر از جزئیات نیستند. در برخی از فلش‌بک‌ها، خدمه‌ی کشتی در حال کشیدن پیپ نمایش داده شده‌اند.
  در برخی از مکالمات بازی، از کلماتی مثل “damn” یا “bastard” استفاده شده است.
  بازیکن هنگام گشت‌وگذار در کشتی، با استخوان‌های باقی‌مانده از اجساد خدمه‌ی کشتی مواجه می‌شود. اکثر آن‌ها یا کشته شده‌اند و یا خودکشی کرده‌اند. هنگام انتخاب سرنوشت آن‌ها، گزینه‌های خشن متعددی مثل اعدام‌شده توسط جوخه‌ی آتش، زنده سوزانده شدن، غرق شدن و برق گرفتگی دیده می‌شود. البته صحنه‌های مرگ این شخصیت‌ها که به شکل فلش‌بک روایت می‌شوند، به طور کامل به نمایش گذاشته نمی‌شود. در فلش‌بک، فقط لحظه مرگ شخصیت‌ها مشاهده می‌شود و همه‌چیز به صورت ثابت و بدون حرکت است. با این حال و با وجود گرافیک نه چندان پیشرفته و مینی‌مال بازی، اکثر این لحظات بسیار هولناک هستند و خون و خشونت آن‌ها بالا است. موسیقی دلهره‌برانگیز بازی نیز ریتم‌های سنگینی دارد و به سهمناک‌تر شدن فضای بازی کمک می‌کند. در یکی از صحنه‌ها، بازیکن با جسد نصفه و نیمه‌ی یکی از خدمه‌ی کشتی مواجه می‌شود که توسط یک موجود بزرگ دریایی، تکه‌تکه شده است.
  مکانیسم کنترلی بازی کلا از 2 دکمه‌ی اصلی (زوم کردن و تعامل) تشکیل شده است، اما سختی بازی در کنترل‌های آن نیست. بازیکن باید اسم و سرنوشت (زنده یا مرده بودن، نحوه‌ی قتل، قاتل) 60 فرد حاضر در کشتی را تشخیص دهد و سرنخ‌های چندانی برای رسیدن به این مأموریت ندارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Return of the Obra Dinn یک عنوان ماجراجویانه با فضایی تاریک و ناراحت‌کننده است. «اوبرا دین» در واقع نام یک کشتی است که 60 خدمه و مسافر درون آن قرار داشته‌اند. این کشتی پس از چند سال بی‌خبری، به یکی از بنادر انگلستان بازگشته و هدف بازیکن، مشخص کردن سرنوشت این 60 نفر است.
  اگرچه هیچ دشمنی در بازی وجود ندارد و هیچ‌کدام از اعمال خشونت‌بار بازی توسط خود بازیکن اجرا نمی‌شود، اما او از طریق فلش‌بک‌ها به صحنه‌های قتل، خودکشی و ناپدید شدن تمام این شخصیت‌ها برمی‌گردد. میزان خشونت و خون موجود در این صحنه‌ها بالا است. شخصیت‌ها به روش‌های مختلفی مثل تیر خوردن، خرد شدن توسط اجسام در حال سقوط، برق‌گرفتگی، خودکشی و اعدام کشته می‌شوند. در بسیاری از صحنه‌ها، شخصیت‌ها در حال کشیدن پیپ دیده می‌شوند و در برخی صحنه‌های دیگر، زنانی شبیه به پریان دریایی مشاهده می‌شوند که بدن برهنه‌ای دارند. البته به خاطر گرافیک خاص بازی، میزان جزئیات و اثرگذاری این صحنه‌ها، هم در صحنه‌های خشن و هم در صحنه‌های بزرگ‌سالانه، چندان زیاد نیست.

  چکیده داستان

  کشتی «اوبرا دین» در سال 1802 از بندر لندن شروع به حرکت کرد، اما پس از گذشت 6 ماه، نتوانست به مقصد خود برسد و پس از مدتی نیز، وضعیت آن «گم‌شده در دریا» اعلام شد. این کشتی اما چند سال بعد در بندر دیگری و بدون هیچ فرد زنده‌ای پهلو گرفت. یک مامور بیمه که بازیکن کنترل آن را بر عهده دارد، وظیفه مربوط به تحقیقات این کشتی را بر عهده گرفته و باید سرنوشت خدمه و اتفاقاتی که سر کشتی آمده است را کشف کند.

  کیفیت

  بازی Return of the Obra Dinn همانند بازی پیشین «لوکاس پوپ» (بازی Papers, Please) یک عنوان بسیار عجیب و منحصربه‌فرد است. گرافیک 1بیتی و تک‌رنگ بازی، بسیار یادآور عناوین قدیمی مکینتاش است. موزیک دلهره‌آور آن نیز باعث می‌شود که بازیکن در تمام لحظات و هنگام بررسی سرنخ‌ها و قتل‌ها، حواسش جمع باشد. زاویه‌ی اول‌شخص بازی باعث شده است که میزان هیجان و هراس موجود در فضا نیز بسیار واقعی‌تر و محسوس‌تر شود. فضای قرن نوزدهم بازی نیز به خوبی پیاده‌سازی شده و این را می‌توان حتی از نحوه‌ی لباس پوشیدن شخصیت‌ها نیز متوجه شد. یکی دیگر از نوآوری‌های بازی، انتخاب چندین «مانیتور» از منوی تنظیمات است. این مانیتورها نیز که در واقع فیلترهایی گرافیکی محسوب می‌شوند، بر اساس پلتفرم‌ها و دستگاه‌های قدیمی مثل کمودور 64 و رایانه‌های IBM انتخاب شده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بازی Return of Obra Dinn گرافیک واقع‌گرایانه و حتی مدرنی ندارد، اما با این حال توانسته است روایت و فضایی جذاب و موفق تولید کند. می‌توانید درباره تاثیرگذاری داستان در تجربه یک بازی صحبت کنید.
  مواجهه انسان با دریا یکی از موضوعات اصلی ادبیات کلاسیک و معاصر و همچنین، آثار سرگرمی دنیا مثل فیلم و بازی بوده است. چه آثار دیگری (بازی، کتاب و یا فیلم) را به یاد دارید یا تجربه کرده‌اید که این مواجهه، موضوع اصلی آن محسوب شده باشد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون، برهنگی جزئی، خشونت شدید و استفاده از عبارات زشت و توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Lucas Pope
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸