Rime

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه‌ی معمایی با مقداری خشونت فانتزی
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی پسر بچه‌ای است که به‌تنهایی در یک جزیره ماجراجویی می‌کند. تعامل او با طبیعت اطرافش و حیوانات وحشی و اهلی که با آن‌ها مواجه می‌شود، تلاشی که برای پیدا کردن حقیقت می‌کند، استقلال او در مواجهه با مشکلات و همین‌طور رابطه‌ی دوستانه‌ای که گاهی اوقات با حیوانات برقرار می‌کند، می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان معنادار و قابل درک باشد.
  قهرمان بازی پسر شجاعی است که به‌تنهایی در یک جزیره می‌گردد و از پس مشکلاتش برمی‌آید. در کل مبارزه‌طلب نیست اما می‌تواند بدون استفاده از خشونت از خودش در برابر حیوانات وحشی دفاع می‌کند.
  قهرمان بازی ممکن است به روش‌های مختلفی مانند افتادن از ارتفاع، غرق شدن یا تمام شدن انرژی‌اش توسط اشباح کشته شود که در تمامی این موارد صفحه سیاه می‌شود و جزئیات بیشتری دیده نمی‌شود. او نمی‌جنگد اما می‌تواند با روشن کردن آتش، اشباح یا پرنده‌های غول‌پیکر را از خود دور کند. حضور اشباح و پرنده‌های غول‌پیکر می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد.
  کنترل‌های اصلی بازی ساده‌ اما پیدا کردن مسیر و بعضی از پازل‌ها نسبتاً دشوارند. تنها راهنمایی‌ که وجود دارد، علامت‌هایی است که روی دیوار دیده می‌شوند و روباهی که پسرک را به سمت مسیر درست راهنمایی می‌کند. با کمی دقت و حوصله می‌توان پازل‌های بازی را حل کرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Rime عنوان ماجراجویانه‌ی اکتشافی و معمایی است. بازیکن در نقش پسربچه‌ای بازی می‌کند که در یک جزیره‌ی عجیب تنها و سرگردان است و باید با گشتن در این جزیره، معماها و پازل‌های مختلفی را حل کند. او مسلح نیست و با موجوداتی که تهدیدی برای او حساب می‌شوند، نمی‌جنگد اما می‌تواند راهی برای دفاع از خودش پیدا کند. خشونت بازی محدود به زمان‌هایی است که شخصیت اصلی به روش‌های مختلف مانند افتادن از ارتفاع، غرق شدن یا تمام شدن انرژی‌اش توسط اشباح می‌میرد. خون و خشونت واقع‌گرایانه در بازی وجود ندارد اما اشباح و پرنده‌های غول‌پیکر ممکن است برای کودکان ترسناک باشند.

  چکیده داستان

  در ابتدای بازی پسربچه‌ای در ساحل یک جزیره‌ی مرموز پر از معابد مخروبه از خواب بیدار می‌شود. جزیره متشکل از چندین قسمت مجزاست که پسرک می‌تواند با کمک روباهی که او را به سمت مسیر درست هدایت می‌کند، در آن‌ها جستجو کند. هر کدام از این قسمت‌ها شامل پازلی می‌شوند که بازیکن باید برای ادامه‌ی مسیر آن‌ها را حل کند. داستان این بازی به کندی و بدون اشاره‌های مستقیم روایت می‌شود.

  کیفیت

  بازی Rime ترکیبی از یک بازی سه‌بعدی،‌ یک عنوان پازلی و یک ماجراجویی شاعرانه است. بازیکن می‌تواند آزادانه در دنیای بزرگ و زیبای بازی بچرخد و قسمت‌های مختلف آن را کشف کند. پازل‌های بازی متنوع‌اند و هر کدام بازیکن را به اکتشاف و ماجراجویی بیشتر در دنیای آن تشویق می‌کند. این پازل‌ها نسبتاً چالش‌برانگیزند اما هیچ وقت باعث درماندگی و خستگی بازیکن نمی‌شوند. قهرمان، پسرکی شجاع و دوست‌داشتنی است که بازیکن می‌تواند با او همدردی کند. این‌که او هیچ سلاحی ندارد و تنها باید از محیط برای محافظت از خودش استفاده کند، ویژگی تازه‌ای است که به‌سختی در بازی‌های دیگر دیده می‌شود. داستان چندان مستقیم روایت نمی‌شود و بازیکنان تا مدتی اتفاقاتی که می‌افتند را درک نمی‌کند اما آن‌هایی که زمان کافی برای حل کردن هر پازل بگذارند و در دنیای آن ماجراجویی کنند، در انتها با روایتی خاص و احساسی روبه‌رو می‌شوند که تجربه‌ی بازی را برایشان لذت‌بخش‌تر می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی شخصیت اصلی داستان و اتفاقاتی که برایش می‌افتد صحبت کنید. به نظرتان مهم‌ترین ویژگی این پسرک و تفاوتی که با سایر قهرمانان بازی‌ها دارد چیست؟ ـ می‌توانید درباره‌ی طبیعت، حیوانات و دلیل احترام به آن‌ها صحبت کنید. فکر می‌کنید انسان چطور می‌تواند بدون این‌که کسی آسیبی ببیند، در طبیعت و در کنار سایر موجودات ساکن در آن زندگی کند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Grey Box
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷