Rock Band 4

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی‌ شبیه‌سازی از نواختن گیتار، مناسب برای علاقه‌مندان به موسیقی راک

سال: 2015
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکن می‌تواند برای شخصیت خودش که قابل شخصی‌سازی است،‌ لباس‌های باز و نسبتاً نامتعارف انتخاب کند. مانند دامن‌ها و شلوارک‌های بسیار کوتاه. در بعضی از آهنگ‌های بازی اشاره‌های کلامی به روابط جنسی و موادمخدر می‌شود و در یکی از آن‌ها هم کلمه‌ی masturbate استفاده شده است.
  بعضی کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی مانند ass در متن‌های نمایش داده شده در بازی دیده می‌شود.
  سبک زندگی مخصوص نوازندگان، خوانندگان و گروه‌های راک در تمام طول بازی دیده می‌شوند. لباس‌هایی که می‌پوشند، حالت‌های بدنی آن‌ها هنگام اجرای موسیقی و تجربیاتی که به عنوان یک گروه راک دارند مانند وقت گذراندن در کافه‌های موسیقی تا نیمه‌شب،‌ اجراهای مختلف، ثروتمند نبودن اعضای گروه و... در بازی دیده می‌شود. البته بخش زیادی از این اطلاعات تنها از طریق نوشته به مخاطب منتقل می‌شوند.
  کنترل‌ها ساده‌اند و در حالت‌ آموزشی آن به بازیکنان آموزش داده می‌شوند. ضمن این‌که بازی دارای چندین درجه‌ی دشواری از ساده تا حرفه‌ای است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Rock Band 4 عنوانی در سبک موسیقی و ریتمیک است که بازیکنان در آن می‌توانند در نقش نوازنده‌ها و خواننده‌های راک، تظاهر به اجرا یا نواختن با سازهای مختلف کنند. سازهای بازی شامل گیتار، کنترباس و طبل می‌شود.
  بازیکنان می‌توانند شخصیت‌های خودشان را شخصی‌سازی کنند و ظاهر، رنگ پوست و لباس‌های آن‌ها را خودشان انتخاب کنند که در میان آن‌ها لباس‌های نسبتاً نامتعارفی هم وجود دارد. سبک زندگی راک‌اندرول در طول بازی با مکالمات میان شخصیت‌ها و به شکل متن مطرح می‌شود. مکالمات بازی شامل تعدادی کلمات نسبتاً توهین‌آمیز و همچنین اشارات کلامی به موادمخدر و روابط جنسی می‌شود. ضمن این‌که بازی، بازیکن را تشویق می‌کند تا آهنگ‌های بیشتری را از فروشگاه آن خریداری کند.

  چکیده داستان

  در این بازی بازیکنان می‌توانند در نقش یکی از اعضای یک گروه موسیقی چهارنفره بازی کنند که شامل خواننده، نوازنده‌ی گیتار، نوازنده‌ی کنترباس و نوازنده‌ی درام یا طبل می‌شود. نوازندگان گیتار، کنترباس و طبل باید از دستورات روی صفحه پیروی کنند و خواننده هم باید متن آهنگ را بخواند.

  کیفیت

  بازی Rock Band 4 به‌جز چند تفاوت، بسیار شبیه به عناوین گذشته‌ی این مجموعه است. مهم‌ترین تغییر را می‌توان حذف صحنه‌های سینمایی در حالت داستانی بازی دانست که متأسفانه باعث شده این حالت و داستانی که در آن گفته می‌شود، برای بازیکن درگیرکننده نباشد. چرا که دیگر خبری از صحنه‌های سینمایی نیست و تمام اتفاقات بازی از طریق نوشته‌ها رخ می‌دهد. گرافیک بازی اما بسیار بهتر شده است. شخصیت‌ها، ظاهرشان و سالن‌های کنسرت با جزئیات ببشتر و بهتری طراحی شده‌اند. گیم‌پلی در مجموع بسیار شبیه به بازی‌های گذشته است و شامل اجرای دستورات تصویری توسط بازیکن می‌شوند. آلت موسیقی جدیدی به بازی اضافه نشده است و دستگاه کیتار (Keytar) که در Rock Band 3 وجود داشت در این بازی حذف شده است. ضمن این‌که حالت چندنفره‌ی آنلاین هم که می‌توانست بسیار سرگرم‌کننده باشد، در بازی وجود ندارد. با این حال همچنان می‌توان گفت که Rock Band 4 بازی سرگرم‌کننده‌ای مخصوصاً برای طرفداران موسیقی راک است و وجود چندین حالت مختلف تک‌نفره و چندنفره‌ی آفلاین محتوای قابل توجهی را به بازیکن ارائه داده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ درباره‌ی موسیقی صحبت کنید. موسیقی چقدر در زندگی شما نقش دارد؟ آیا می‌توانید دنیایی بدون موسیقی را تصور کنید؟ این دنیا چقدر با دنیای امروزی ما متفاوت است؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر محتوای تند آهنگ‌ها
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵۰
  تولید کننده Harmonix
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵