Sable

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی ماجراجویی بدون خشونت درباره‌ی تلاش‌های یک دختر جوان برای پیدا کردن هویت و جایگاه خود در جهان

سال: 2021
  بررس بازی: زهرا اسکندریان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی پس از گذراندن دوران کودکی برای پیدا کردن خود واقعی و تکامل یافته‌اش، باید از خانواده جدا شود و به تنهایی به هدف خود ادامه دهد. ماجراجویی، جدایی از خانواده و تلاش برای استقلال از موارد معنی‌دار برای کودکان و نوجوانان است.
  شخصیت اصلی بازی یک دختر انتخاب شده است که به تنهایی پا به یک ماجراجویی می‌گذارد. استقلال از الگوهای مثبت اخلاقی برای کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود. البته توجه به این نکته ضروری است که اتفاقات بازی، به تصمیمات شخصیت اصلی بستگی دارد و آینده‌ي او توسط تصمیمات خودش رقم می‌خورد.
  حل ماموریت‌ها و معماهای مختلف، منجر به تقویت تفکر خلاقانه و استفاده از روش‌های مختلف حل مسئله توسط بازیکن می‌شود.
  درون مایه‌ی اصلی بازی از سفرهای بسیار به مکان‌های متنوع تشکیل شده است. بازیکن به مکان‌هایی سفر می‌کند که یادآور تاریخ قبایل عشایرنشین، قبایل ابتدایی مردم آمریکا، مصر باستان و موارد مشابه دیگر است. همچنین، استفاده از ماسک‌های مختلف از آداب و رسوم برخی قبایل باستانی و سنتی آمریکا مانند مایاها و آزتک‌ها بوده است.
  مبارزات خاصی در بازی وجود ندارد اما برخی از ماسک‌ها و مکان‌ها ممکن است برای کودکان کمی ترسناک باشند.
  بازی از دید سوم شخص دنبال می‌شود و در آن، مبارزات خاصی وجود ندارد. یادگیری کنترل‌های بازی زمان زیادی نمی‌برد و معماها و ماموریت‌های بازی با برخورد با اهالی هر منطقه و گرفتن ماسک مخصوص به دست می‌آیند. فضای آن از نوع جهان‌باز است و ماموریت‌های آن، گاهی به سادگی پیدا کردن چند آیتم است که ممکن است در مکان‌‌هایی از نقشه مشخص شوند و بازیکن باید به جستجوی آن‌ها بپردازد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Sable عنوانی ماجراجویی و جهان‌باز است. شخصیت اصلی دختری نوجوان به‌نام «سیبل» است که از پدر و مادر خود جدا شده و راهی سفری در جستجوی تکامل و پیدا کردن خود می‌شود. او در طول سفر خود تنها یک هاوربایک (نوعی سفینه‌ی فضایی تک‌نفره) به همراه دارد و در طول بازی، باید با سفر به مناطق مختلف و حل ماموریت‌ها و معماهای متنوع بپردازد
  چگونه گذراندن این سفر، به تصمیمات بازیکن بستگی دارد و تمام بازیکن‌ها، یک ماجراجویی یکسان را تجربه نمی‌کنند. مبارزات خاصی در طول بازی وجود ندارد و همه‌چیز در یک سفر آرام رخ می‌دهد. مناطق مختلف بازی شباهت و ارجاعات زیادی به گذشته و تاریخ فرهنگ‌هایی مانند آمریکا و مصر باستان دارند. جدا شدن از خانواده، ماجراجویی و استقلال نیز از موارد پررنگ در جریان بازی هستند.

  چکیده داستان

  این بازی درباره‌ی دختری نوجوان به‌ نام «سیبل» است و از سیاره‌ای خیالی شروع می‌شود که ساکنان آن در تمام زندگی خود، مجبور به استفاده از ماسک هستند. کودکان در ابتدا از ماسک‌های خنثی استفاده می‌کنند اما هر کودک باید با رسیدن به یک سن خاص، سفر شخصی خود را آغاز کند و در پایان، ماسک مخصوص خود را استفاده کند که قابلیت های منحصر به فرد خود را دارد. سیبل می‌خواهد سفری را به سمت تکامل و پیدا کردن خود شروع کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  رافیک و تصویرسازی بازی Sable یادآور برخی از آثار معروف نقاشی است. تصاویری با نورپردازی و طراحی خوب که ماجراجویی زیبایی را رقم می‌زنند، می‌توانند بازیکن را ساعت‌ها مشغول خود کنند. سیستم شب و روز طراحی‌شده، به‌طور خودکار نور و فضاهای بازی را به‌هنگام شب و روز تغییر می‌دهد. امکان تغییر شکل و انتخاب لباس برای شخصیت اصلی وجود دارد. موسیقی بازی به‌خوبی طراحی شده و با فضای کلی ماجراجویانه و پرتحرک آن همراه است اما یکی از نواقص بازی، صداگذاری آن است. شخصیت‌ها در هنگام مکالمه، صداگذاری نشده‌اند و دیالوگ‌ها به شکل متنی نمایش داده می‌شوند. به‌طور کلی، بازی Sable‌ یک ماجراجویی لذت‌بخش و تک‌نفره را در حدود ۱۰-۱۵ ساعت فراهم می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه شناختی از قبایل بومی آمریکا و سایر فرهنگ‌های عشایرنشین دارید؟ فکر می‌کنید چه عنصر یا عناصری در زندگی آن‌ها، ممکن است برای مردم ساکن شهرهای بزرگ و مدرن، جالب و تحسین‌برانگیز باشد؟
  یکی از موارد پررنگ بازی، اهمیت سفر و تجربه‌ی آن است که ممکن است به رشد انسان کمک کند. به‌ نظر شما، سفر چه نتیجه‌ای می‌تواند بر شخصیت انسان‌ها داشته باشد؟

  مشخصات بازی

  واحد پول دلار
  قیمت ۲۵
  دستگاه های سازگار Xbox One، PlayStation ۴، Xbox Series X، Xbox Series S، Macintosh operating systems، Microsoft Windows
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۲۱