Samorost 3

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی ماجراجویانه و اکتشافی کوتاه با پازل‌های نسبتاً دشوار

سال: 2016
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بُعد اکتشافی بازی، پیدا کردن دنیاهای جدید در آن و شگفتی‌هایی که بازیکن با آن‌ها روبه‌رو می‌شود می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادار باشد.
  توضیح زیادی در مورد قهرمان بازی داده نمی‌شود با این حال در بسیاری از مواقع حاضر است بدون چشم‌داشت به دیگران کمک کند و با کسانی که در شرایط دشواری قرار دارند ابراز همدردی می‌کند.
  پازل‌های بازی محیطی و نسبتاً دشوارند و حل آن‌ها نیاز به این دارد که بازیکن دقت زیادی داشته باشد و بتواند با مرتبط کردن آیتم‌های پیش رویش جواب را پیدا کند. تجربه‌ی این بازی می‌تواند قدرت تحلیل و حل مسئله‌ی او را تقویت کند.
  بعضی از قسمت‌های بازی که فضای نسبتاً تاریک و سیاهی دارند و همچنین ظاهر تعدادی از شخصیت‌ها ممکن است برای کودکان ترسناک باشد.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند، با این حال پازل‌ها با جلو رفتن سخت‌تر می شوند. این یک بازی اکتشافی است و تمام کردن آن نیاز به صبر و حوصله‌ی زیادی دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Samorost 3 یک عنوان ماجراجویانه، اکتشافی و پازلی است که در ظاهر ساده به نظر می‌رسد اما حالت اکتشافی آن و پازل‌هایش می‌تواند برای بازیکنان کم‌سن دشوار و پیچیده باشد. بازیکن باید با حل کردن پازل‌های مختلف، در مراحل پیش برود و کم‌کم داستان آن را هم جلو ببرد.
  بازی محتوای خشن و بزرگسالانه‌ای ندارد، البته بعضی از قسمت‌های آن که فضای نسبتاً تاریک و سیاهی دارند و همچنین ظاهر تعدادی از شخصیت‌ها ممکن است برای کودکان ترسناک باشد. کنترل‌های بازی بسیار ساده‌اند با این حال به دلیل ذات اکتشافی بودن آن، نیاز به صبر و تحمل زیادی دارد و بازیکن خودش باید بفهمد که چه باید بکند و کجا باید برود.

  چکیده داستان

  داستان بازی درباره‌ی یک موجود فضایی کوچک است که بازیکن آن را کنترل می‌کند. او در ابتدای بازی یک فلوت جادویی پیدا می‌کند که با آن می‌تواند اصوات عجیب و منحصربه‌فردی تولید کند. قهرمان بازی برای پیدا کردن پیشینه‌ی این فلوت به ۹ سیاره‌ی مختلف و عجیب سر می‌زند که در هر کدام از آن‌ها یک موجود فضایی‌ وجود دارد و باید به او کمک کند. بخش زیادی از بازی شامل گشتن در دنیای آن و اکتشاف می‌شود و خود بازیکن باید با دقت به محیط متوجه شود که برای حل هر پازل چه باید بکند.

  کیفیت

  بازی Samorost 3 عنوان پازلی نسبتاً متفاوتی است که در آن توضیح چندانی درباره‌ی اتفاقات و داستان به بازیکن داده نمی‌شود. بازی دنیای عجیبی دارد و بازیکن باید برای فهمیدن آن و اتفاقاتی که در اطرافش می‌افتد در آن گشت‌و‌گذار کند و البته دقت زیادی داشته باشد. بازی گرافیک خیلی خوبی دارد و هر مرحله از آن با دقت و جزئیات زیاد طراحی شده است. حتی می‌توان گرافیک را بهترین ویژگی این عنوان دانست. موسیقی و صداگذاری هم کاملاً هماهنگ با فضای عجیب و متفاوت بازی طراحی شده و حس خاص بودن آن را تقویت می‌کند. پازل‌ها با این که متفاوت و حتی متنوع‌اند اما در جاهایی ممکن است باعث سردرگمی بازیکن هم بشوند چرا که هیچ توضیحی درباره‌ی آن‌ها به بازیکن داده نمی‌شود. در واقع بازی توضیح خاصی در مورد خودش هم به مخاطب نمی‌دهد و سر درآوردن از آن کاملاً به عهده‌ی بازیکن گذاشته شده است. این نکته ممکن است برای بعضی بازیکنان کم‌سن‌تر یا کسانی که حوصله‌ی کافی برای کشف کردن بازی را ندارند، خسته‌کننده باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ به نظرتان بازی‌هایی که بازیکن را راهنمایی نمی‌کنند و بازیکن خودش باید آن‌ها را کشف کند چه جذابیتی می‌توانند داشته باشند؟ فکر می‌کنید این نوع بازی‌ها کدام مهارت‌های بازیکن را تقویت می‌کنند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB NR (بدون رتبه‌بندی)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Amanita Design
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶