Serious Sam 4

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی تیراندازی آرکید بسیار خشن با گیم‌پلی تکراری و خسته‌کننده

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارجاعات زیادی به مواد مخدر، نوشیدنی‌های الکلی و روابط جنسی در مکالمات بازی وجود دارد. یکی از دشمنان بازی، شبیه به هارپی است که تقریباً برهنه است و بازیکن می‌تواند آن را مشاهده کند. البته این موجودات در نسخه‌های پیشین بازی کاملاً برهنه بودند، اما در نسخه‌ی چهارم، نوعی سانسور روی آن‌ها اعمال شده است که بازیکن نتواند تمام بدن او را به صورت برهنه ببیند.
  در بسیاری از مکالمات بازی، از کلماتی مثل “f--k”، “s--t” و “a--“ استفاده می‌شود.
  میزان خشونت و خون موجود در بازی Serious Sam 4 به قدری زیاد و شدید است که می‌توان آن را «اذیت‌کننده» و حتی پس از مدتی، تکراری و بدون هیچ معنا و مفهومی توصیف کرد. به غیر از چند صحنه سینماتیک و غیرتعاملی، تقریباً تمام بازی پر از مبارزات خون‌آلود و تکه‌تکه و پخش شدن اعضای بدن دشمنان است. بازیکن از سلاح‌های مختلفی برای از بین بردن دشمنان خود استفاده می‌کند. دشمنان بازی نیز که اکثراً موجودات فضایی هستند، ممکن است برای برخی از بازیکن‌ها ظاهر ترسناکی داشته باشند. کوچک‌ترین مبارزه یا تیراندازی به خون‌ریزی و قطع عضو دشمنان منجر می‌شود و هدف کلی هر مرحله هم چیزی جز رفتن از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر و از بین بردن تمام دشمنان موجود در این مسیر نیست.
  کنترل‌های بازی بسیار راحت و شبیه به اکثر عناوین تیراندازی اول‌شخص هستند. تنها مشکل بازیکن هنگام رویارویی با دشمنان، یا در برخورد با لشکرهای عظیم آن‌هاست یا هنگام مبارزه با غول‌های آخر مراحل که اکثراً، موجودات بسیار عظیم‌الجثه و خطرناکی هستند. در هر صورت، بازیکن می‌تواند با چند بار تلاش، سخت‌ترین مراحل بازی را هم پشت سر بگذارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Serious Sam 4 عنوانی در سبک تیراندازی اول‌شخص با برخی عناصر ژانر آرکید است. بازیکن در آن کنترل «سم سریوس استون» را بر عهده می‌گیرد و هدف او و همراهانش، نجات دادن کره‌ی زمین و بشریت از حمله‌ی موجودات فضایی است.
  بازیکن از انواع و اقسام سلاح‌ها مثل مسلسل، شاتگان و مواد منفجره استفاده می‌کند تا دشمنان خود را از بین ببرد. انسان‌های جهش‌یافته، هیولاهای بزرگ و کوچک و موجودات فضایی، دشمنان او هستند که به محض ورود به هر مرحله، به سمت سم حمله‌ور می‌شوند و فریاد می‌کشند. مبارزات معمولاً با خون و خونریزی بسیار زیاد و اغراق‌آمیزی همراه است و یک شلیک ساده از اسلحه‌ای مانند شاتگان یا مسلسل، ممکن است به منفجر و تکه‌تکه شدن دشمنان منجر شود. برخی از دشمنان بازی نیز با نزدیک شدن به سم، خود را منفجر می‌کنند. تکه‌های گوشت و بدن آن‌ها در این صحنه‌ها مشاهده می‌شود. برخی از دشمنان، شبیه به هارپی (موجودات اساطیری یونان باستان که سر و بدن زنانه با بال‌های پرندگان داشتند) هستند و بدن نیمه‌برهنه‌ای دارند. در برخی از مکالمات بازی، ارجاعاتی به مواد مخدر و روابط جنسی وجود دارد و در بسیاری از مکالمه‌ها، کلمات زشتی مثل “f–k” و “s–t” شنیده می‌شوند.

  چکیده داستان

  داستان بازی پیش از وقایع بازی Serious Sam 3 و قبل از رخ دادن جنگ بزرگ معروف به Mental War رخ می‌دهد. «منتال» فرمانده‌ی ارتش موجودات فضایی است که قصد حمله به کره‌ی زمین و از بین بردن بشریت را دارد. در کنار او، نیروهای ارتش آمریکا نیز حضور دارند که به سم در راه رسیدن به هدف خود که نابودی منتال و نیروهایش است، کمک می‌کنند.

  کیفیت

  بر خلاف مجموعه‌ی Doom که توانست با یک ریبوت موفق در سال 2016 محبوبیت و اعتبار رفته‌ی خود را احیا کند، نسخه‌ی جدید مجموعه‌ی Serious Sam نه تنها قادر به انجام کاری مشابه نشده، بلکه ممکن است حتی طرفداران قدیمی مجموعه را هم از دست بدهد. گیم‌پلی بازی بسیار تکراری است و خشونت اغراق‌‌آمیز آن پس از مدتی بسیار خسته‌کننده و مشمئزکننده می‌شود. داستان بازی کلیشه‌ای و بدون حتی پیچش خاص یا شخصیت‌هایی به یادماندنی است. تنها بخشی که سزاوار تحسین است، خلاقیت سازندگان و طراحان بازی در ساخت دشمنان بسیار متنوع و مختلف است. البته همین موضوع هم نمی‌تواند بازیکن را از کسل شدن ناشی از کشتن تکراری هزاران دشمن هر چند متنوع نجات دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی نوع خشونت موجود در بازی صحبت کنید که بسیار خونین و اغراق‌آمیز نشان داده می‌شود. احساس شما نسبت به این خشونت چه بود؟ آیا بخشی از بازی بود که برایتان اذیت‌کننده باشد؟
  ـ یکی از عناصر کلیشه‌ای داستان بازی، نجات جهان و بشریت توسط یک فرد به کمک نیروهای آمریکا است. به نظرتان چرا نیروهای آمریکایی همیشه نقش ثابتی در این داستان‌ها دارند؟ فکر می‌کنید این نکته چقدر واقع‌گرایانه است که همیشه آمریکا نجات‌دهنده‌ است و خبری از سایر کشورها نیست؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون و خونریزی، ارجاع به مواد مخدر، خشونت شدید، برهنگی جزئی و استفاده شدید از عبارات زشت و توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Croteam
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰