Shenmue I & II

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

عنوانی بازسازی شده از یک بازی قدیمی ماجراجویانه و اکشن، با خشونت رزمی و داستانی درباره‌ی انتقام‌گیری

سال: 2018
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از شخصیت‌های زن در بازی لباس‌های یقه‌باز به تن دارند، ضمن این‌که پوسترهایی با تصاویر زنان در حالت‌های تحریک‌کننده در شهر دیده می‌شود. بسیاری از شخصیت‌ها در حال نوشیدن مشروبات الکلی یا کشیدن سیگار نشان داده می‌شوند و گاهی اوقات هم تأثیر الکل بر بدن آن‌ها در رفتارشان مشخص می‌شود.
  در مکالمه‌ها کلمه‌های توهین‌آمیزی به زبان انگلیسی مانند damn و a..hole شنیده می‌شود.
  مبارزه‌های زیادی در بازی رخ می‌دهد که در بیشتر آن‌ها بازیکن با حرکات رزمی با حریفانش مقابله می‌کند. شخصیت‌ها ممکن است در حین مبارزه فریاد بکشند یا ناله کنند اما خون و خونریزی در بازی نمایش داده نمی‌شود.
  فعالیت‌های متنوعی در دنیای بازی وجود دارد که بیشتر آن‌ها کنترل‌های ساده‌ای دارند. با این حال گشتن در محیط بازی ممکن است در ابتدا کمی دشوار باشد چرا که بر خلاف دیگر بازی‌ها نقشه‌ و راهنمایی برای رسیدن به مقاصد وجود ندارد و بازیکن باید با پرسیدن از افراد و توجه به تابلوها مقصدش را پیدا کند. ضمن این‌که مکالمه‌های بازی به زبان انگلیسی و با زیرنویس نمایش داده می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Shenmue I & II یک بازسازی از مجموعه‌ای قدیمی به همین نام است که برای کنسول‌های جدید و نسل هشتم طراحی شده است. این عنوانی ماجراجویانه و اکشن است و بازیکن در‌ آن در نقش مردی قرار می‌گیرد که به دنبال انتقام‌گیری شخصی است. بازی دارای دنیای باز است و بازیکن می‌تواند با گشتن در این دنیا فعالیت‌های مختلفی را مانند بازی‌های آرکید یا بازی با ماشین‌های قمار انجام دهد. کنترل‌های بازی نسبتاً ساده‌اند با این حال گشتن در دنیای بازی با توجه به نبود نقشه ممکن است دشوار باشد.
  مبارزه و خشونت به‌دفعات در بازی دیده می‌شود. بازیکن با افراد مختلفی وارد درگیری می‌شود و در بیشتر مواقع از حرکات رزمی یا اشیای محیطی برای مقابله با حریفانش استفاده می‌کند. هیچ خون و خونریزی در این مبارزه‌ها نشان داده نمی‌شود. در مکالمات هم بعضی کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی شنیده می‌شود. همچنین بازی دارای مقداری محتوای بزرگسالانه است و بعضی شخصیت‌های زن در‌ آن لباس‌های یقه‌باز به تن دارند و در بعضی از پوسترهای شهری هم تصاویری تحریک‌کننده از زنان دیده می‌شود. بسیاری از شخصیت‌ها در موقعیت‌های مختلف در حال نوشیدن مشروبات الکلی یا کشیدن سیگار نشان داده می‌شوند.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در مورد مردی به نام ریو هازوکی است. یک رزمی‌کار جوان که شاهد به قتل رسیدن پدرش به دست مرد مرموزی به نام لن دی بوده است. در طول بازی او تلاش می‌کند تا انتقام پدرش را از این شخص بگیرد و برای این کار باید با گشتن در محیط‌های مختلف شهری،‌ با افراد مختلفی دیدار و با بسیاری هم مبارزه کند تا در نهایت بتواند راز قتل پدرش را کشف کند و انتقامش را از لن دی بگیرد.

  کیفیت

  مجموعه بازی‌های Shenmue از محبوب‌ترین بازی‌های اکشن ماجراجویی زمان انتشارشان بودند، حتی قبل از به بازار آمدن جهان‌باز‌هایی چون GTA یا God of War. و حالا با این بازسازی، طرفداران قدیمی این مجموعه می‌توانند با آن تجدید‌خاطره کنند و بازیکنان جدید‌ هم با یکی از معروف‌ترین بازی‌های آن زمان آشنا شوند. از مهم‌ترین تغییرات در بازی گرافیک بهبود یافته‌ی آن است. شاید کیفیت آن به حد بازی‌های امروزی نباشد اما رنگ‌ها و تصاویر براق‌تر و شفاف‌تر از گذشته شده‌اند. با این حال همچنان مشکلاتی مانند حرکات عجیب شخصیت‌ها‌ یا گیر کردن در نقطه‌ای خاص به وجود می‌آید. کنترل‌ها با این‌که نرم‌تر از گذشته شده‌اند اما همچنان ممکن است بازیکن را در مواقعی با مشکل روبه‌رو کنند. در واقع مشخص است که این یک بازی قدیمی است که کمی برای دنیای مدرن به ظاهر آن رسیدگی شده است. با وجود این مشکلات بازی می‌تواند جذابیت‌های خاص خود را برای طرفداران محدودش داشته باشد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این بازی این است که برخلاف سایر عناوین جهان‌باز که مدام به بازیکن راهنمایی می‌شود که کجاست و چطور باید از A به B برسد، در Shenmue I & II بازیکن خودش باید این کار را بکند و هیچ نقشه‌ای برای راهنمایی او وجود ندارد. این نکته شاید در ابتدا کمی بازی را دشوار کند اما بعد از مدتی به بازیکن این حس را می‌دهد که واقعاً عضوی از دنیای آن است و تمام قسمت‌های آن را می‌شناسد و این یکی از مهم‌ترین دستاوردهای بازی چه در زمان انتشار نسخه‌ی اصلی و چه در سال ۲۰۱۸ است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ این بازی، یک بازسازی از مجموعه‌ای قدیمی است که در زمان خود طرفداران بسیاری داشته. اگر شما هم نسخه‌ی اصلی بازی را امتحان کرده‌اید، می‌توانید درباره‌ی تفاوت‌های این دو نسخه صحبت کنید. آیا تجربه‌ی این بازی در هر دو زمان برایتان یکسان بوده است؟
  ـ درون‌مایه‌ی اصلی این بازی در مورد انتقام‌گیری است. می‌توانید در مورد انتقام گرفتن، دلایل آن و حسی که به شخص می‌دهد صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت، استفاده از کلمات توهین‌آمیز، استفاده از الکل و سیگار، بعضی مفاهیم جنسی و بزرگسالانه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Sega
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸