Sleeping Dogs

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی اکشن جهان‌باز با محتوای جنسی، خون و خشونت بالا

سال: 2012
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اگرچه برهنگی در این بازی وجود ندارد اما برخی سکانس‌های سینماتیک بازی ممکن است تحریک‌آمیز باشند. در برخی از آن‌ها، اشاراتی به رابطه‌ی جنسی با دختران زیر سن قانونی، تجاوز و شکنجه وجود دارد. هیچ‌کدام از این موارد به صورت تصویری نشان داده نمی‌شوند. مراکز ماساژی در سطح شهر وجود دارند که بازیکن با پرداخت پول بیشتر، می‌تواند رابطه‌ی جنسی را هم در این مراکز تجربه کند. البته این روابط هم نشان داده نمی‌شوند و تنها به این موضوع اشاره می‌شود. با این حال اکثر زن‌هایی که در این مراکز و برخی مناطق دیگر بازی مشاهده می‌شوند، لباس‌های باز و کوتاهی پوشیده‌اند. علاوه بر محتوای جنسی، اشارات زیادی به موادمخدر وجود دارد و در بعضی صحنه‌ها، استعمال آن توسط برخی شخصیت‌ها هم نشان داده می‌شود. اکثر شخصیت‌های بد بازی نوشیدنی‌های الکلی می‌خورند و سیگار می‌کشند. البته شخصیت اصلی بازی هیچ‌کدام از این کارها را انجام نمی‌دهد.
  بازیکن نقش یک پلیس مخفی که در حال نفوذ به دار و دسته‌ی خلافکاران است را بازی می‌کند. به همین خاطر، اکثر دیالوگ‌های بازی از کلمات زشت و ناپسندی مثل c..t ،motherf..ker و s..t پر شده‌اند. نحوه‌ی صحبت اکثر مردهای درون بازی با زنان نیز بسیار زشت و توهین‌آمیز است.
  هنگ کنگ به زیبایی به تصویر در آمده است و سازندگان دقت زیادی برای طراحی نسخه‌ی مجازی این شهر داشته‌اند.
  خشونت این بازی بسیار بالا است. بازیکن می‌تواند دشمنان را یا با استفاده از سلاح‌های گرم از بین ببرد که اکثر صحنه‌های تیراندازی بسیار سریع و شبیه به فیلم‌های اکشن آسیایی کار شده‌اند، یا آن‌ها را باز هم همانند فیلم‌های مذکور، با استفاده از هنرهای رزمی از بین خواهد برد که با هر مشت یا لگدی که به آن‌ها وارد می‌شود، امکان خونریزی و کبود شدن آن‌ها وجود دارد. می‌توان آن‌ها را با استفاده از عناصر محیطی هم از بین برد. مثلا بازیکن می‌تواند یکی از دشمنان خود را گرفته و صورت آن را نزدیک به یک پنکه در حال حرکت بگیرد. در این حالت، صدای داد و ناله‌ی دشمنان شنیده می‌شود. عناصر محیطی بازی برای از بین بردن دشمنان، بسیار زیاد هستند و همه‌ی آن‌ها، نوعی خشونت مبالغه‌شده دارند.
  در ابتدای بازی، بخش آموزشی الزامی برای کسانی که بار اول بازی را تجربه می‌کنند، وجود دارد. کنترل شخصیت اول بازی یعنی شن در ابتدا بسیار راحت است اما با پیشرفت و یادگیری مهارت‌های جدید، استفاده از تقریباً تمام دکمه‌های روی دسته‌های کنسول‌ها ضروری می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Sleeping Dogs عنوانی جهان‌باز و بسیار خشن است. بازیکن در جهان بزرگی قرار دارد که می‌تواند علاوه بر مأموریت‌های خود بازی، کارها و فعالیت‌های بسیار متنوعی را هم انجام دهد.
  میزان خشونت و خونریزی بازی بسیار زیاد است و بازیکن ‌می‌تواند با انواع سلاح‌ها و به روش‌های گوناگون و حتی مبالغه‌آمیزی دشمنانش را بکشد. البته برخلاف مجموعه‌ی GTA، در این‌جا نمی‌توان به عابرین و شهروندان معمولی آسیبی رساند. فحاشی، اشاره به روابط جنسی، تصاویر تحریک‌آمیز و استفاده از موادمخدر و نوشیدنی‌های الکلی از دیگر محتویات بزرگسالانه‌ی این بازی است. بازی نوعی تنظیمات خانوادگی دارد که به والدین اجازه می‌دهد رمز عبوری برای وارد شدن به بازی تعیین کنند تا کودکان خردسال و کوچک‌تر آن‌ها اجازه‌ی تجربه‌ی بازی را نداشته باشند.

  چکیده داستان

  این بازی که از فیلم‌های اکشن آسیایی الهام گرفته است، بازیکن را در نقش یک پلیس مخفی به نام «وی شن» قرار می‌دهد که باید به درون یکی از بزرگ‌ترین و خطرناک‌ترین سازمان‌های جرم و جنایت یعنی Hong Kong Triads نفوذ کند. در ابتدای بازی، این قهرمان باید با انجام کارهای کوچک اعتماد سران این سازمان را به دست بیاورد، سپس کارها و مأموریت‌های خطرناک‌تری به او سپرده می‌شود که در بعضی از آن‌ها، بازیکن با دوراهی‌های اخلاقی روبه‌رو خواهد شد.

  کیفیت

  در میان عناوین جهان‌باز،‌ Sleeping Dogs از بازی‌های خوش‌ساخت و سرگرم‌کننده به حساب می‌آید. هنرهای رزمیِ به کار رفته در بازی بسیار هیجان‌انگیز به نمایش گذاشته شده‌اند و بازیکن می‌تواند همانند ستاره‌های فیلم‌های رزمی آسیایی مثل بروس لی و جت لی با دشمنانش مبارزه کند. ضمن این‌که بعضی اعمال خشونت‌آمیزی که بازیکن می‌تواند انجام دهد، مبالغه‌آمیزند و از جدیت خشونت آن کم کرده‌اند که کمتر در بازی‌های جهان‌باز دیده می‌شود. اگرچه انیمیشن حرکت شخصیت‌ها کمی عجیب و غریب است اما تصویر مجازی هنگ کنگ با دقت بسیاری ترسیم شده و زیباست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی تأثیر خشونت و نحوه به نمایش در آمدن آن در این بازی صحبت کنید. مبارزه با دشمنان و از بین بردن آن‌ها با روش‌های عجیب و اغراق‌آمیزی که در بازی وجود دارد چه احساسی به شما می‌داد؟
  ـ می‌توانید درباره‌ی موضوعات اخلاقی‌ای که در بازی مطرح می‌شود، صحبت کنید. به نظر شما کسب اعتماد سران یک گروه غیرقانونی و نفوذ به میان آن‌ها به عنوان یک پلیس مخفی، توجیه و دلیل خوبی برای انجام جنایت‌های کوچک و کارهای ناپسند است؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون و خون‌ریزی، خشونت بالا، محتوای جنسی، استفاده از مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی، زبان و عبارات زشت و توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Square Enix
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۲