Smoke and Sacrifice

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

عنوانی در سبک نقش‌آفرینی با محوریت بقا، به همراه مبارزه و خشونت فانتزی

سال: 2018
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ساچی زن قوی و مصممی است که برای رسیدن به هدفش (که پیدا کردن پسرش است) هر کاری انجام می‌دهد. او تلاش می‌کند تا در موقعیت‌های مختلف با کمترین داشته‌هایش زنده بماند و هیچ گاه ناامید نمی‌شود.
  در ابتدای داستان به قربانی کردن یک نوزاد در یک مراسم اشاره می‌شود و قهرمان بازی فرزند خودش را برای این کار قربانی می‌کند.
  بازی دارای مبارزه‌هایی با خشونت فانتزی است. قهرمان بازی، ساچی هم برای دفاع از خودش و هم برای به دست آوردن مواد و منابع با دشمنان و حیوانات مبارزه می‌کند و برای این کار از سلاح‌هایی مانند شمشیر و گرز استفاده می‌کند. خون زیادی در حین مبارزه‌ها نشان داده نمی‌شود، ضمن این‌که زاویه‌ی دوربین هم از بالا به پایین است و جزئیات زیادی از تصویر قابل دیدن نیست. دشمنان معمولاً بعد از مردن ناپدید می‌شوند، با این حال قسمت‌هایی از بدن بعضی حیوانات بعد از کشته شدن، برای استفاده به‌ جا می‌ماند.
  کنترل‌های اصلی بازی برای حرکت کردن ساده‌اند. با این حال سیستم ساخت ابزار مخصوصاً برای بازیکنان کم‌تجربه ممکن است در ابتدا کمی پیچیده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Smoke and Sacrifice عنوانی نقش‌آفرینی است که عناصری از بازی‌های بقا را هم در خود دارد. بازیکنان وارد دنیای ناشناخته‌ای می‌شوند که در آن باید با استفاده از مواد، منابع و ابزار‌های مختلف زنده بمانند. بازی مبارزه‌های زیادی هم دارد که در‌ آن قهرمان داستان با حیوانات و موجودات دیگر می‌جنگد.
  بیشتر مبارزه‌ها برای دفاع از خود یا به دست آوردن منابع انجام می‌شوند. خون کمی در طول این مبارزه‌ها نشان داده می‌شود و در کل خشونت آن بسیار فانتزی است. سیستم ساخت ابزار از مهم‌ترین نکات بازی است که بازیکن باید به آن عادت کند. ضمن این‌که جمع کردن مواد و منابع هم می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. بازی محتوای بزرگسالانه یا توهین‌آمیزی ندارد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در دنیایی فانتزی اتفاق می‌افتد که تمام ساکنین آن در معرض انقراض قرار دارند. تنها یک گروه توانسته‌اند به لطف درخت خورشیدی جادویی و نور شفابخش آن زنده بمانند. ساچی، مادر جوان و قهرمان بازی در ابتدای داستان مجبور می‌شود پسر نوزادش را برای مراسم قربانی کردن، تقدیم درخت کند. با این حال پس از مدتی متوجه می‌شود که قدرت این درخت چیزی بیشتر از آن است که تصورش را می‌کرده و پسرش شاید همچنان زنده باشد. او برای پیدا کردن پسرش پا به مسیری می‌گذارد که او را به دنیای ناشناخته و غریبی وارد می‌کند. دنیایی که دودی سمی آن را فرا گرفته و این دود زندگی و خاطرات انسان‌ها را از آن‌ها می‌دزدد. ساچی وارد این دنیا می‌شود و باید بتواند در آن زنده بماند، پسرش را پیدا کند و این نفرین دودی را از این سرزمین پاک کند.

  کیفیت

  در Smoke and Sacrifice بازیکن در نقش مادری قرار می‌گیرد که در ابتدای بازی مجبور می‌شود برای نجات مردم جامعه‌اش، پسر نوزادش را قربانی کند و سپس همین مادر باید برای پیدا کردن پسرش در یک دنیای ناشناخته و مرگبار برای زندگی‌اش بجنگد و به هر روشی خود را زنده نگه دارد. در واقع مهم‌ترین چیزی که در طول بازی به بازیکن انگیزه‌ی جلو رفتن می‌دهد همین نجات پسر ساچی است، این‌که چه بر سر پسر نوزادش آمده، چه اتفاقی در این دنیا در حال رخ دادن است و این دود از کجا پیدا شده است. داستان Smoke and Sacrifice بسیار درگیرکننده و احساسی است و بازی با روایت‌های ساده بازیکن را با خود همراه می‌کند. جدای از داستان، مهم‌ترین بخش گیم‌پلی را می‌توان سیستم ساخت‌ ابزار آن دانست. میزان تنوع منابعی که بازیکن می‌تواند جمع کند و آیتم‌هایی که با آن‌ها بسازد، بسیار زیاد است و برای هر شرایطی پاسخگو خواهد بود. مبارزه‌های بازی به خوبی این سیستم نیستند و چندان دقیق انجام نمی‌شوند. شاید یکی از دلایل آن کوچک بودن شخصیت‌ها و نحوه‌ی حرکت کردن آن‌ها باشد که خیلی روان نیست. در مجموع می‌توان گفت Smoke and Sacrifice بازی ساده‌ای نیست اما برای کسانی که به ژانر نقش‌آفرینی و مهارت‌های زنده ماندن علاقه دارند، گزینه‌‌ی سرگرم‌کننده و البته متفاوتی نسبت به سایر عناوین خواهد بود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی شرایط زنده ماندن در طبیعت صحبت کنید. اگر مجبور باشید چند روز در طبیعت بدون هیچ امکاناتی دوام بیاورید، می‌توانید از چه چیزهایی که در اطراف‌تان وجود دارد استفاده کنید؟
  ـ می‌توانید درباره‌ی سنت قربانی کردن که در بعضی فرهنگ‌های قدیمی وجود داشته و یا دارد صحبت کنید. به نظرتان چرا انسان‌ها به این سنت روی می‌آورده‌اند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت و نمایش خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Curve Digital
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸