Sniper Elite 4

thumbnail
۱۸ سال به بالا

عنوانی در سبک مخفی‌کاری با فضای جنگ جهانی دوم

سال: 2017
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در بخشی از بازی، یکی از سربازان آلمانی می‌گوید که ای کاش آبجو داشت. تصاویر X-Ray هنگام کشتن دشمنان نیز ممکن است شامل بیضه‌های آن فرد باشد.
  عباراتی مثل “son of a bitch”، “hell” و “dammit” در برخی از مکالمات بازی شنیده می‌شود.
  بازیکن ممکن است با مسائلی تاریخی از جمله مناطق جنگی و استراتژی‌های نظامی موجود در جنگ جهانی دوم آشنا شود، اما آموزش این مسائل از اهداف بازی نیست.
  سعی شده است که مراحل مربوط به ایتالیا و وقایعی از جنگ جهانی دوم، به درستی و با دقت در بازی پیاده‌سازی شوند.
  بازیکن از سلاح‌ها و تجهیزات مختلف مثل اسلحه‌های تک‌تیر، مواد منفجره و چاقو برای کشتن دشمنان خود استفاده کند. هنگام کشتن دشمنان از طریق سلاح‌های تک‌تیر و دوربرد، ممکن است لحظه‌ی کشتن دشمنان به شکل تصاویر X-Ray به نمایش گذاشته شود که میزان خشونت بازی را بیشتر می‌کند.
  کنترل‌های بازی پیچیده نیستند و یادگیری آن‌ها بسیار راحت است. چندین درجه سختی مختلف نیز برای انتخاب وجود دارد. البته مخفی‌کاری در بعضی مراحل، ممکن است سخت‌تر از حالت عادی باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  عنوان Sniper Elite 4 یک بازی خشن در سبک تیراندازی اول‌شخص است. بازیکن باید با استفاده از مخفی‌کاری، استراتژی و رنج وسیعی از سلاح‌ها، اهداف خود را ترور کند و همچنین، کسانی که مانع او برای رسیدن به این هدف هستند را از بین ببرد. کشتن نازی‌ها و جمع‌آوری اطلاعات دو هدف اصلی بازیکن است.
  صحنه‌ی کشتن بعضی از دشمنان به شکل X-Ray نمایش داده می‌شود و منفجر شدن گلوله یا وارد شدن چاقو به درون بدن دشمن و صدمه‌ای که به استخوان‌ها و بخش‌های مختلف بدن او زده می‌شود را نشان می‌دهد. اعضای بدن نشان‌داده شده می‌تواند شامل بیضه‌های دشمنان هم شود. به غیر از اشاره به نوشیدنی‌های الکلی در یک دیالوگ و استفاده از برخی عبارات زشت مثل “son of a bitch”، محتوای بزرگ‌سالانه دیگری در بازی وجود ندارد. البته حالت‌های آنلاین بازی که شامل بخش‌های همکاری و رقابتی بین بازیکنان از سراسر جهان می‌شود، ممکن است دارای پیام‌ها و عبارات زشت و یا فحاشی در قالب پیام‌های صوتی یا متنی باشند. مانند سایر بازی‌های آمریکایی که مربوط به جنگ جهانی دوم است، در این عنوان هم خشونتی که در مقابل سربازان نازی صورت می‌گیرد، به شکلی توجیه‌شده نمایش داده می‌شود.

  چکیده داستان

  در بازی Sniper Elite 4، نازی‌ها در حال ساختن و اجرای یک اسلحه‌ی جدید و مخفی در سال 1943 هستند که ممکن است جنگ را به نفع آن‌ها تمام کند. وظیفه شخصیت اول بازی، جلوگیری از رخ دادن چنین اتفاقی است. بازیکن همچنین باید به گروه‌های مقاومت موجود در ایتالیا برای ایستادن در برابر فاشیست‌ها کمک کند. به همین خاطر، بخش زیادی از بازی شامل مراحل مخفی‌کاری در یک جزیره کوچک ایتالیایی، یک روستای نزدیک دریا و بخش‌های دیگر این شهر است.

  کیفیت

  مهم‌ترین عنصر اضافه‌شده به نسخه‌ی چهارم این مجموعه، میدان‌های جنگ وسیع و شبیه به جهان‌باز است. در واقع سازندگان بازی با اضافه کردن این بخش به قسمت‌های مخفی‌کاری شماره‌های قبل، تفسیر گسترده‌تری از جنگ ارائه داده‌اند. البته این به معنای یک تغییر بزرگ در گیم‌پلی بازی نیز محسوب می‌شود. بازی Sniper Elite 4 دیگر صرفا یک عنوان تک‌تیراندازی و مخفی‌کاری نیست. صبور بودن و انتخاب استراتژی درست همچنان حرف اول را در پیشبرد مراحل می‌زند، اما علاوه بر کشتن دشمنان از فاصله‌های دور، بازیکن باید اطلاعات مخفی مهمی را هم پیدا کند و این به معنای نزدیک‌تر شدن به اهداف است. در این شماره از بازی علاوه بر سلاح‌های دوربرد، سلاح‌های دیگری هم وجود دارند. می‌توان گفت که Sniper Elite 4 کامل‌ترین بازی ارائه‌شده در این مجموعه است. البته طرفداران قدیمی باید وقت بیشتری برای کنار آمدن با و عادت کردن به تغییرات جدید بازی بگذارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ جنگ جهانی دوم منبع الهام بسیاری از آثار سینمایی و بازی‌های ویدیویی بوده است. می‌توانید در مورد اطلاعاتی که از این جنگ دارید و وضعیت ایران در آن زمان صحبت کنید.
  ـ در اکثر بازی‌های آمریکایی که مربوط به جنگ جهانی دوم است، سربازان نازی، دشمنان اصلی‌اند و خشونت استفاده شده در مقابل آن‌ها نیز توجیه‌شده نمایش داده می‌شود. نظر شما در رابطه با این نمایش از آلمان‌ها در جنگ و خشونت استفاده شده در مقابل آن‌ها چیست؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون و خون‌ریزی، خشونت شدید و عبارات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Rebellion Developments
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷