Song of the Deep

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی ماجراجویانه و اکتشافی در دنیایی زیر آب، با داستانی جذاب و قهرمان زن

سال: 2016
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی دختری به نام مرین است که برای پیدا کردن پدر ماهیگیرش پا به دنیای زیر آب می‌گذارد. تلاش مرین برای پیدا کردن پدرش، علاقه‌ای که به او دارد، ماجراجویی در یک دنیای ناشناخته و روبه‌رو شدن با عجایب آن و همین‌طور پازل‌های بازی همگی می‌توانند در دنیای کودکان و نوجوانان معنادار و قابل درک باشند.
  مرین،‌ دختری قوی و باهوش است که تمام تلاش خود را برای پیدا کردن پدرش انجام می‌دهد. او در مقابله با خطرات و موجودات ناشناخته از خود شجاعت نشان می‌دهد و برای حل کردن مسائل معمولاً از هوشش استفاده می‌کند. با این حال گاهی اوقات هم دست به خشونت می‌زند اما اکثراً برای دفاع از خود این کار را انجام می‌دهد. او به طبیعت دریا احترام می‌گذارد و در مسیر ماجراجویی‌اش با بسیاری از موجودات دریایی دوست می‌شود.
  با این که محیط بازی چندان واقع‌گرایانه طراحی نشده است اما بازیکن با تجربه‌ی این بازی می‌تواند در مورد موجودات و گیاهان دریایی و ظاهر آنها اطلاعاتی را به دست آورد.
  مبارزه در گیم‌پلی بازی وجود دارد و بازیکن در مواقعی باید با موجودات دریایی بجنگد. با این حال محور اصلی بازی ماجراجویی و حل پازل است و مبارزه‌ها بخش کوچکی از آن را شکل می‌دهند که در این مواقع هم بازیکن با پرتاب گلوله‌های رنگی به سمت دشمنانش آنها را از بین می‌برد. با توجه به این که فضای کلی بازی زیر آب است، رد شدن از قسمت‌های تاریک و همچنین مواجه شدن با دشمنان که ظاهری نسبتاً خشن دارند ممکن است برای کودکان ترسناک باشد.
  کنترل‌های بازی نسبتاً ساده‌اند و بازیکن با کمی تمرین می‌تواند آنها را یاد بگیرد. پیش رفتن در آن هم چندان دشوار نیست با این حال نیاز به ماجراجویی و اکتشاف دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Song of the Deep عنوانی ماجراجویانه و اکتشافی در دنیای زیر آب است. بازیکن در نقش دختر جوانی بازی خواهد کرد که به دنبال پدرش می‌گردد و برای این کار به کمک یک زیردریایی در دنیای زیر آب ماجراجویی می‌کند. گیم‌پلی بازی شامل حل کردن پازل، اکتشاف در محیط آن و گاهی اوقات هم مبارزه با دشمنان می‌شود.
  خشونت بازی کم و کارتونی نمایش داده می‌شود. قهرمان بازی گاهی اوقات باید با گلوله‌های رنگی به سمت دشمنانش، که موجودات دریایی‌اند شلیک کند و در مقابل تلاش کند از تیر آنها هم در امان بماند. هیچ گونه خون و تصاویر خشن اذیت‌کننده در بازی وجود ندارد با این حال ظاهر بعضی از دشمنان و گذشتن از قسمت‌های تاریک دریا می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد. از نکات مهم این بازی قرار گرفتن یک دختر باهوش و مستقل در نقش اول آن است که می‌تواند الگوی شخصیتی خوبی برای کودکان، به ویژه دختران باشد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در مورد دختر جوانی به نام مرین است. پدر مرین مثل همیشه برای ماهیگیری به دریا می‌رود اما برخلاف رویه‌ی معمول و حتی بعد از گذشت یک روز، به خانه برنمی‌گردد. مرین همان شب خواب می‌بیند که پدرش در زیر دریا گیر کرده و به همین دلیل هم با ساخت یک زیردریایی کوچک به آب می‌زند تا پدرش را پیدا کند. در این مسیر او دوستانی هم پیدا می‌کند که او را در راه کمک خواهند کرد. برای پیدا کردن پدرش مرین باید در مسیرش پازل‌های مختلفی را حل کند، با دشمنانش بجنگد و در محیط بازی گشت و گذار و اکتشاف کند.

  کیفیت

  بازی Song of the Deep عنوانی ماجراجویانه و اکتشافی است که می‌تواند برای اکثر بازیکنان علاقه‌مند به این سبک مناسب باشد. بازی داستان ساده اما جالبی دارد که بازیکن را تا پایان همراه خود نگه خواهد داشت. گرافیک و موسیقی آن کیفیت بالایی دارند و به خصوص موسیقی بازی کاملاً با فضایی که بازیکن در آن قرار می‌گیرد هماهنگ است. گیم‌پلی این عنوان نسبتاً متنوع است و فعالیت‌های مختلفی برای انجام در آن وجود دارد. بازیکن می‌تواند در محیط بازی جستجو و گنج‌های مخفی شده در آن را کشف کند،‌ خود را با پازل‌های مختلف سرگرم کند، با دشمنانش بجنگد و یا حتی فقط از گشتن در دنیای زیر آب لذت ببرد. مبارزه‌ها و پازل‌ها شاید در مواقعی خسته‌کننده و تکراری شوند اما کلیت گیم‌پلی بازی آنقدر کیفیت خوبی دارد که می‌توان این موارد جزئی را در آن نادیده گرفت. Song of the Deep را می‌توان در ۵ یا ۶ ساعت به پایان برد اما دنیای بازی آنقدر جذاب و موسیقی آن آرامش‌بخش است که به احتمال زیاد بازیکن را مجبور می‌کند که دوباره به دنیای جادویی آن بازگردد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ در این بازی،‌ بر خلاف کلیشه‌های رایج داستان‌ها که مردی برای نجات یک زن تلاش می‌کند، قهرمان، دختری جوان است. بازی با یک دختر جوان در نقش قهرمان و نجات‌دهنده‌ چه حسی به شما می‌داد و چه قدر برایتان متفاوت بود؟
  ـ از موضوعات اصلی که در داستان بازی مطرح می‌شود، عشق و علاقه‌ای است که محرک قهرمان بازی برای پیدا کردن پدرش است. آیا بازی توانسته این حس را به خوبی به بازیکن منتقل کند؟ حس شما نسبت به داستان بازی و شخصیت‌های آن چه بود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (همه‌ی افراد)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Insomniac Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶