Sonic Forces

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی اکشن و سکوبازی، با خشونت فانتزی و مراحل سرگرم‌کننده اما کوتاه

سال: 2017
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکنان می‌توانند شخصیت دلخواه خودشان را در بازی بسازند و یا در نقش سونیک بازی کنند. هدف اصلی سونیک نجات حیوانات گرفتار شده است،‌ با این حال در طول بازی شخصیت‌ها در مواقع زیادی از انتقام گرفتن صحبت می‌کنند که تا حدی اثر مثبت کارشان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
  بازیکنان می‌توانند با پرتاب قلاب و استفاده از دیگر سلاح‌های کارتونی با دشمنان‌شان مبارزه کنند. صحنه‌های مختلفی از انفجار و خرابی در بازی وجود دارد. در قسمت‌های مبارزه با غول‌ آخر، بازیکنان می‌توانند از زاویه‌ی نزدیک‌تر به حریف‌شان ضربه بزنند که باعث می‌شود دشمنان با افکت‌های بصری روی زمین بیفتند. در مجموع بازی بسیار کارتونی است و خون و تصاویر خشونت‌آمیز در آن نشان داده نمی‌شود. ضمن این‌که در یکی از مکالمات بازی، اشاره‌ای به شکنجه می‌شود اما تصویری از آن دیده نمی‌شود.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند اما سرعت زیاد و همین‌طور یکنواخت نبودن مراحل آن ممکن است پیشرفت در بازی را کمی دشوار کند. با این حال محدودیتی برای شکست وجود ندارد و بازیکنان می‌توانند تا هر چند بار که نیاز باشد امتحان کنند تا موفق شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Sonic Forces عنوانی در سبک اکشن و سکوبازی است که در ادامه‌ی سری بازی‌های محبوب سونیک ساخته شده است. بازیکن در نقش سونیک، جوجه‌تیغی آبی‌رنگ و سریعی بازی می‌‌کند که باید از مراحل مختلف عبور کند و در راه با دشمنانش بجنگد. همچنین بازیکن می‌تواند شخصیت دلخواه خودش را بسازد و با آن بازی را ادامه دهد.
  خشونت بازی کارتونی است و خون یا تصاویر خشن اذیت‌کننده در آن دیده نمی‌شود. بازیکنان می‌توانند با سلاح‌های کارتونی به دشمنان‌شان حمله کنند و در مبارزه‌ها با غول آخر هم ضربه‌هایی را از زاویه‌ی نزدیک به حریف‌شان وارد کنند. ضمن این‌که در مکالمات هم اشاره‌ای به شکنجه شدن سونیک می‌شود اما تصویری از آن نشان داده نمی‌شود. این بازی کنترل‌های ساده‌ای دارد با این حال طراحی مراحل آن و سرعت زیادی که دارد ممکن است آن را برای بازیکنان کم‌تجربه کمی دشوار کند.

  چکیده داستان

  در این بازی شخصیت منفی و شرور مجموعه بازی‌های سونیک یعنی دکتر اگمن، توانسته به کمک نیروی شیطانی جدیدی به نام اینفینیت، بیشترِ دنیا را در دست خودش بگیرد. بازیکن باید به سونیک کمک کند و با درست کردن یک لشکر، به جنگ نیروهای دکتر اگمن برود تا دنیا را از دست آن‌ها نجات دهد.

  کیفیت

  بازی Sonic Forces جدیدترین عنوان مجموعه بازی‌های سونیک است که سازندگان تلاش کرده‌اند آن را به بازی‌های مدرن امروزی نزدیک‌تر کنند. یکی از مهم‌ترین نکات بازی قابلیت ساخت شخصیت در آن است. بازیکنان می‌توانند با شخصیت‌های دلخواه‌شان بازی را تجربه کنند و این یکی از ویژگی‌های مثبت آن به حساب می‌آید. هر مرحله گرافیک منحصربه‌فرد و پرجزئیاتی دارد که با موسیقی مناسبی همراهی می‌شود. با این حال مشکل اصلی بازی در طراحی این مراحل است. مراحل بسیار کوتاه‌اند و بازیکن خیلی زود می‌تواند آن‌ها را تمام کند. در نتیجه وقتی برای لذت بردن از گرافیک و موسیقی آن‌ها باقی نمی‌ماند. نکته‌ی دیگر ناهماهنگی در طراحی آن‌هاست. بازیکن یک لحظه در حال دویدن روی یک سطح دوبعدی است و لحظه‌ای دیگر زاویه‌ی دوربین عوض می‌شود و باید مسیر را به شکل دیگری دنبال کند. این قضیه می‌تواند باعث باخت‌های پی‌در‌پی در بازی شود. با این حال از آن‌جا که محدودیتی برای مردن وجود ندارد، می‌توان به نوعی با این مشکل کنار آمد. Sonic Forces یک بازی سرگرم‌کننده و خاطره‌برانگیز است که می‌توانست با مراحل طولانی‌تر و طراحی بهتر آن‌ها، عنوان قوی‌تری باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ بازی‌های اکشنی مانند سونیک می‌توانند در مواقعی استرس‌زا باشند و بازیکن را مضطرب کنند. اگر شما هم چنین اضطرابی را در هنگام بازی تجربه کرده‌اید، می‌توانید درباره‌ی تجربه‌ی خود و راه‌های کنترل آن صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده SEGA
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷