Spelunky 2

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی سکوبازی بسیار سخت با گرافیک و خشونت کارتونی

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی حس گشت‌وگذار و اکتشاف را در بازیکن تشویق می‌کند. همچنین، کمک به دیگران و دوستی با حیوانات نیز از جمله دیگر مسائلی است که به شکل‌های غیرمستقیم مطرح می‌شوند و می‌تواند برای کودکان و نوجوانان قابل‌درک باشد.
  تمام شخصیت‌های اصلی بازی، روحیه‌ای ماجراجویانه دارند و رفتار آن‌ها با یکدیگر و البته دیگر شخصیت‌ها، دوستانه و بر اساس احترام است. شخصیت‌های جانبی دیگری نیز در بازی وجود دارند که به بازیکن کمک و توصیه‌ها و پیشنهادهایی برای گذراندن بهتر مراحل مطرح می‌کنند.
  تفکر خلاقانه و برنامه‌ریزی استراتژیک از جمله مهارت‌هایی است که بازیکن در طول تجربه‌ی بازی، پرورش خواهد داد. بازیکن برای گذارندن هر مرحله، زمان نسبتاً محدودی در اختیار دارد و باید با آشنایی سریع با نحوه‌ی چینش و طراحی مراحل، سعی کند به موثرترین شکل ممکن هر مرحله را پشت سر بگذارد. در بخش چندنفره نیز بازیکن‌ها باید با ارتباط موثر با یکدیگر و البته کار تیمی، موانع را پشت سر بگذارند و به زنده ماندن یکدیگر کمک کنند.
  بازی صحنه‌های خشن نسبتاً زیاد اما کارتونی دارد. شخصیت بازیکن ممکن است به تله‌های مرگباری وارد شود. صحنه‌های انفجار هم در بازی زیاد است. اگرچه سلاح‌های زیادی در بازی وجود دارد، اما بازیکن می‌تواند بسیاری از مراحل را بدون کشتن دشمنان پشت سر بگذارد. ضربه زدن به دیگران یا ضربه خوردن شخصیت اصلی با خون‌ریزی آن‌ها همراه است و در این مواقع، چند قطره خون دیده خواهد شد. اگر بازیکن بیشتر از 3 دقیقه در هر مرحله بماند، یک روح بزرگ وارد آن مرحله می‌شود و هدفش، رسیدن به بازیکن و گرفتن اوست. بازیکن همچنین می‌تواند بعضی از حیوانات مثل بوقلمون‌ها را بکشد و با خوردن گوشت آن‌ها، جان خود را افزایش دهد. البته توجه به این نکته نیز ضروری است که گرافیک کارتونی بازی، میزان اثرگذاری خشونت آن را به شکل قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.
  کنترل‌های بازی نسبتا ساده است و عادت کردن به آن‌ها، زمان کوتاهی می‌خواهد. با این حال، بازی بسیار سخت است و بازیکن باید در چند صدم ثانیه و بر اساس تغییر یافتن ساختار هر مرحله، سریع تصمیم بگیرد و مسیر بعدی خود را مشخص کند. بسیاری از این تصمیم‌ها، به مرگ شخصیت بازی منجر می‌شوند و در این صورت، بازی دوباره از ابتدا شروع خواهد شد. سرعت بازی و تصمیم‌گیری‌ها در بخش چندنفره، بیشتر هم می‌شود و بازیکن‌ها باید هر چه سریع‌تر، به یک تصمیم جمعی درباره‌ی رویکرد پشت سر گذاشتن هر مرحله برسند. بازیکن هر مرحله را باید در زیر 3 دقیقه تمام کند و در غیر این صورت، یک روح نسبتاً بزرگ وارد مرحله می‌شود و به دنبال شخصیت اصلی می‌آید.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Spelunky 2 یک عنوان سکوبازی ماجراجویانه و اکشن است. بازیکن در آن، کنترل یک «جست‌وجوکننده‌ی گنج» را بر عهده می‌گیرد و باید از میان غارها و مراحلی که به شکل تصادفی ایجاد می‌شوند، عبور و آیتم‌ها، جوایز و گنج‌های باارزش هر مرحله را پیدا کند و شخصیت‌های دیگر را نجات دهد.
  اگرچه چندین سلاح در بازی وجود دارد، اما هدف اصلی بازیکن گشت و گذار و پیدا کردن آیتم‌های باارزش مختلف و البته فرار کردن از دست دشمنان و تله‌های هر مرحله است. با این حال، بازیکن می‌تواند در صورت پیدا کردن یا خریدن هر سلاح از آن برای از بین بردن دشمنان استفاده کند. در صورت تیراندازی به آن‌ها یا هنگامی که شخصیت اصلی خود بازیکن ضربه می‌خورد و از بین می‌برد، قطره‌های خون در هوا پخش می‌شوند. سرعت بازی نسبتاً زیاد است و سختی آن هم با پشت سر گذاشتن هر مرحله، بیشتر و بیشتر می‌شود. بازیکن باید به مرگ شخصیت خود عادت کند و سعی کند با استفاده از استراتژی درست در تلاش‌های بعدی، مرحله‌ها را با سرعت و دقت بیشتری پشت سر بگذارد. امکان تجربه‌ی بخش داستانی بازی به شکل 4 نفره آفلاین و آنلاین نیز وجود دارد.

  چکیده داستان

  بازی داستان شخصیت «آنا اسپلانکی» را روایت می‌کند که دختر معروف‌ترین غارنورد و جست‌وجوگر گنج است. او برای رسیدن به اعتباری در حد و اندازه‌ی پدرش، به کره‌ی ماه سفر می‌کند و قصد دارد که گنج‌ها و آیتم‌های باارزش این سیاره را پیدا کند.

  کیفیت

  بازی Spelunky 2 در اولین نگاه شاید یکی از سخت‌ترین بازی‌هایی باشد که هر بازیکنی تجربه کرده است. با این حال، اگر کمی بتوان به سختی بازی عادت کرد و با مکانیسم‌ها و طراحی مراحل آن آشنا شد، بازی به تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش و به‌یادماندنی تبدیل می‌شود. گرافیک بازی بامزه و کارتونی است و حتی لحظه‌های نسبتاً خشن آن مثل منفجر شدن یک دشمن یا پرت شدن شخصیت اصلی به درون یک تله، بامزه هستند و باعث خنده‌ی بازیکن خواهند شد. بازی چندین حالت چندنفره‌ی رقابتی و تیمی در بخش آفلاین دارد و می‌توان آن را به شکل خانوادگی هم تجربه کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی نوع خشونت موجود در بازی صحبت کنید. آیا با وجود گرافیک کارتونی، بازی را می‌توان برای گروه‌های سنی کودک مناسب دانست؟ چه عنصر یا عناصری باید از بازی حذف بشوند تا بازی برای تمام گروه‌های سنی مناسب باشد؟
  ـ کار تیمی و کمک برای پشت سر گذاشتن موانع، یکی از اصول ضروری موفقیت در بخش چندنفره است. می‌توانید درباره‌ی فواید و چالش‌های انجام کارها به صورت تیمی صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود خشونت، خون و طنز بی‌ادبانه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Mossmouth
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰