Splitgate

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی اکشن و تیراندازی اول‌شخص آنلاین با مکانیسم‌های نوآورانه و گیم‌پلی سریع و نسبتاً خشن

سال: 2021
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اگرچه در خود مکالمات و متون بازی از هیچ‌نوع اصطلاح توهین‌آمیزی استفاده نشده، اما ممکن است بازیکن در برابر رفتارهای توهین‌آمیز و فحاشی دیگر بازیکن‌های آنلاین قرار بگیرد. بازیکن‌ها می‌توانند در هر مسابقه، به مکالمه‌ی صوتی با یکدیگر بپردازند.
  بازیکن با استفاده از انواع و اقسام سلاح‌های علمی‌تخیلی، دشمنان خود را تعقیب می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد. تمام بازیکن‌ها بعد از کشته شدن، دوباره به نقشه‌ی بازی برمی‌گردند و این اتفاق تا زمانی که هدف آن مسابقه تکمیل نشده باشد (مثل کشتن اعضای مشخصی از هر تیم)، ادامه خواهد یافت. دشمنان پس از تیر خوردن، ممکن است فریاد بکشند و کمی خونریزی کنند. البته قابلیت خاموش کردن خون و خونریزی در تنظیمات بازی وجود دارد.
  کنترل‌های بازی بسیار راحت و آسان است و یادگیری آن‌ها به زمان چندانی نیاز ندارد. با این وجود، بخش‌های تمرینی و آموزشی مختلفی برای بازیکن‌های تازه‌وارد وجود دارد. البته سختی مسابقات ربطی به مکانیسم‌های کنترلی آن ندارد و این مهارت و تجربه‌ی بازیکن است که در هر مسابقه، حرف اول را می‌زند. پورتال‌ها یک مکانیسم جدید گیم‌پلی محسوب می‌شوند و استفاده‌ی تاکتیکی و به‌موقع از آن‌ها، به زمان و تجربه‌ی قابل‌توجهی نیاز دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Splitgate عنوانی آنلاین و رایگان در سبک اکشن و تیراندازی اول‌شخص با درون‌مایه‌های علمی‌تخیلی است. بازیکن در آن کنترل یکی از سربازهای دو گروه رقیب را بر عهده می‌گیرد و به انجام مسابقات مختلف آنلاین می‌پردازد. علاوه بر سلاح‌های معمولی، بازیکن قابلیت استفاده از نوعی سلاح پرتال را هم دارد و می‌تواند با استفاده از آن، بین دو نقطه‌ی مختلف در یک نقشه، سریعاً رفت و آمد کند یا به نقاط استراتژیک جدیدی دست پیدا کند.
  حالت داستانی خاصی در بازی وجود ندارد و صحنه‌های سینمایی و غیرتعاملی چندانی در آن دیده نمی‌شود. خشونت یکی از عناصر اصلی بازی است و تیراندازی و کشتن نیروهای رقیب، از اهداف اصلی بازیکن در هر کدام از حالت‌های بازی محسوب می‌شود. بازیکن با استفاده از انواع و اقسام سلاح‌های آینده‌گرانه و علمی‌تخیلی، دشمنان خود را از بین می‌برد. دشمنان ممکن است پس از تیر خوردن، فریاد بکشند و خونریزی کنند. البته قابلیت خاموش کردن خون و خونریزی در تنظیمات بازی وجود دارد. همچنین، اگرچه در مکالمات و متون بازی از اصطلاحات توهین‌آمیز استفاده نشده است، اما ذات آنلاین و مودهای مختلف بازی به معنای قرار گرفتن بازیکن در کنار دیگر بازیکن‌های آنلاین است. امکان مکالمه‌ی صوتی بین بازیکن‌های آنلاین درون یک مسابقه وجود دارد و بازیکن ممکن است با یک یا جمعی از بازیکن‌های با رفتارهای آزاردهنده و توهین‌آمیز هم‌گروه یا رقیب شود.

  چکیده داستان

  بخش داستانی مجزایی در این بازی وجود ندارد. بازی Splitgate در واقع از چندین حالت مسابقات آنلاین تشکیل شده و بازیکن باید با شرکت در این مسابقات، «سطح» (Level) سرباز خود را گسترش دهد و تجهیزات و سلاح‌های جدید را باز کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  بازی Splitgate را می‌توان ترکیبی از بازی‌های موفق علمی‌تخیلی اول‌شخص دانست. سلاح‌های عجیب و غریب و علمی‌تخیلی، گیم‌پلی سریع فضایی و نحوه‌ی تیراندازی سلاح‌های آن، قطعاً یادآور عنوان انحصاری مایکروسافت یعنی بازی Halo است. از طرفی، مهم‌ترین مکانیسم نوآور و خلاقانه‌ی بازی که ایجاد پورتال‌های مختلف در نقشه‌های آن است، مشخصاً از عنوانی مثل بازی Portal الهام گرفته شده است. گیم‌پلی بازی مهیج و مفرح است و تجربه‌ی آن به صورت تیمی و گروهی، لذت‌بخش‌تر هم خواهد بود. گرافیک بازی اگرچه بافت‌های واقع‌گرایانه و باکیفیت عناوین تیراندازی انحصاری و بزرگ را ندارد، اما همچنان چشم‌نواز و پر از جزئیات است. در حال حاضر، بازی از یک مشکل بزرگ رنج می‌برد و آن هم، شلوغ بودن بیش از حد سرورها است. بازیکن ممکن است برای پیدا کردن یک مسابقه‌ی جدید یا حتی لاگین شدن به سرورهای بازی، چندین دقیقه معطل بماند. امکان قطع شدن ناگهانی یک مسابقه به همین دلیل نیز وجود دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی کار تیمی و گروهی صحبت کنید. تجربه‌ی عناوینی مثل بازی Splitgate که تاکید زیادی روی کار گروهی در راستای موفقیت دارند، چه تاثیری روی بهبود و تقویت این مهارت در بازیکن‌ها می‌گذارد؟
  می‌توانید درباره‌ی نوع خشونت موجود در بازی صحبت کنید. وجود قابلیت خاموش کردن خون و خونریزی در تنظیمات بازی، چه تفاوتی در گیم‌پلی آن ایجاد کرده است؟ آیا می‌توان به آینده‌ای امیدوار بود که چنین قابلیتی در اکثر بازی‌های خشن و تیراندازی موجود شود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال)
  واحد پول رایگان
  تولید کننده ۱۰۴۷ Games
  دستگاه های سازگار PlayStation ۴، PlayStation۵، Xbox One، Windows، Xbox Series S
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۲۱