Star Control: Origins

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه و اکتشافی در فضا و سیارات، همراه با عناصری از عناوین مدیریت منابع
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بُعد اکتشافی بازی، پیدا کردن دنیاهای جدید در آن و شگفتی‌هایی که بازیکن با آن‌ها روبه‌رو می‌شود می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادار باشد.
  بازیکن در هنگام مکالمه با موجودات فضایی می‌تواند انتخاب کند که مکالمه را صلح‌آمیز یا خصمانه پیش ببرد. با این حال هدف اصلی او این است که پیام صلح و آشتی از زمین به موجودات فضایی انتقال دهد.
  اتفاقات بازی در کهکشان و در میان سیارات رخ می‌دهد که با نام‌های واقعی‌شان نشان داده شده‌اند. به همین دلیل هم بازیکن می‌تواند با سیارات مختلف، اقمار آن‌ها و موقعیتی که در کهکشان دارند تا حدی آشنا شود.
  تنها بخش مبارزه‌ی بازی مربوط به مبارزه‌های فضایی با سفینه‌های دیگر می‌شود. این بخش به صورت بسیار کارتونی و از زاویه‌ی بالا نشان داده می‌شود و شبیه به بازی‌های قدیمی است. بازیکن می‌تواند موشک و آتش به سمت دشمنانش پرتاب کند که در صورت برخورد با سفینه، آن را منفجر می‌کنند. خشونت این بخش فانتزی و بدون نمایش خون و تصاویر دلخراش است.
  کنترل‌های بازی چندان سخت نیستند و در ابتدا هم یک بخش آموزشی کامل در مورد آن‌ها و همین‌طور داستان و اتفاقاتی که در بازی رخ می‌دهد به بازیکن داده می‌شود. با این حال گشتن در قسمت‌های مختلف منو، خواندن متن‌های طولانی، انجام مبارزه‌ها و مدیریت منابع می‌تواند در ابتدا دشوار باشد و عادت کردن به آن‌ها زمان‌بر خواهد بود، به خصوص برای بازیکنان تازه‌وارد. ضمن این‌که تمامی منوها و نوشته‌ها به زبان انگلیسی است و برای فهم آن‌ها بازیکن باید آشنایی متوسطی با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Star Control: Origins عنوانی متعلق به مجموعه‌ای بسیار قدیمی است که بازی‌های مختلفی از آن تا امروز منتشر شده است. بازیکن در نقش کاپیتان یک سفینه‌ی فضایی قرار می‌گیرد که باید ضمن ماجراجویی و اکتشاف در فضا و سیارات، با موجودات فضایی مختلف هم ارتباط برقرار کند. گیم‌پلی بازی شامل ماجراجویی، مدیریت منابع، اتخاذ تصمیمات دیپلماتیک در رابطه با موجودات فضایی و مبارزه‌های فضایی می‌شود. خشونت در قسمت‌هایی از بازی که مربوط به مبارزه‌های فضایی است، دیده می‌شود. بازیکن با شلیک موشک و آتش می‌تواند سفینه‌ی دشمنانش را نابود کند. این بخش از بازی بسیار کارتونی و بدون واقع‌گرایی نشان داده می‌شود و خون و خشونت‌ اذیت‌کننده در آن وجود ندارد.

  چکیده داستان

  اتفاقات این بازی در سال ۲۰۸۶ رخ می‌دهد. انسان‌ها روی زمین، سیگنال‌هایی را از موجودات فضایی دریافت کرده‌اند که منبع آن‌ها از قمر ترایتون، مربوط به سیاره‌ی نپتون است. بازیکن در نقش کاپیتان یک سفینه‌ی فضایی بازی می‌کند که وظیفه دارد به ترایتون سفر و در مورد این سیگنال‌ها تحقیق کند.

  کیفیت

  اگر گیم‌پلی تکراری و در مواقعی خسته‌کننده‌ی بازی را نادیده بگیریم، می‌توان گفت Star Control: Origins یکی از بهترین عناوین سال ۲۰۱۸ است. با این‌که کارهای متنوعی برای انجام در بازی وجود دارد و دنیای بسیار بزرگ آن، بازیکن را تشویق به گشت‌ و گذار و اکتشاف در خودش می‌کند، اما بعضی کارهای تکراری برای به دست آوردن منابع می‌تواند لذت گشتن در آن را تا حدی از بازیکن بگیرد. در Star Control: Origins بازیکن کنترل یک سفینه‌ی فضایی را در اختیار دارد و با آن می‌تواند در سیارات مختلف ماجراجویی کند، با موجودات فضایی روبه‌رو شود، منابع جمع‌آوری کند و در مبارزه‌های فضایی شرکت کند. یکی از نقاط قوت بازی، مکالماتی است که میان بازیکن و موجودات فضایی شکل می‌گیرد که شوخی‌های بامزه و خنده‌داری در‌ آن‌ها رخ می‌دهد. ضمن این‌که دست بازیکن برای چگونگی پیشبرد مکالمات هم باز است که اختیار عمل بیشتری به او می‌دهد. مبارزه‌ها چالش‌برانگیزند و به‌راحتی نمی‌توان در آن‌ها پیروز شد. همچنین دنیای بزرگ و وسیعی که پیش روی بازیکن قرار دارد هم از دیگر جذابیت‌های بازی است. تمامی این نکات مثبت به اندازه‌ای قوی‌اند که می‌توان بخش خسته‌کننده‌ی جمع‌آوری منابع و مأموریت‌های تکراری را نادیده گرفت و از این بازی ماجراجویانه و اکتشافی در فضا لذت برد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ شما در برخورد و صحبت با موجودات فضایی سعی می‌کردید صلح‌آمیز پیش بروید یا بیشتر رویکرد دشمنانه داشتید؟ به نظرتان اگر زمانی انسان‌ها واقعاً با موجودات فضایی رودرو شوند، باید چه برخوردی با آن‌ها داشته باشند؟ ـ بخش زیادی از این بازی به ماجراجویی در دنیای آن می‌گذرد. شما چقدر به سفرهای اکتشافی و ماجراجویانه به نقاط جدید علاقه دارید؟ آیا تا به حال چنین تجربه‌ای داشته‌اید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۰
  تولید کننده Stardock Entertainment
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸