Star Trek: Bridge Crew

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

بازی شبیه‌سازی از سفینه‌ی فضایی با تشویق بازیکن به کار تیمی، مخصوص دستگاه واقعیت مجازی

سال: 2017
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت خود بازیکن که رنگ‌ پوست و جنسیت او قابل تنظیم است، در اکثر مواقع کاری که درست است را انجام می‌دهد و برای جان دیگران اهمیت قائل است. با این حال گاهی اوقات بازیکن باید به جای او تصمیمات دشواری بگیرد مانند زمانی که باید انتخاب کند که برای نجات جان دیگران، جان خدمه‌ی سفینه‌ی خودش را به خطر بیندازد یا برعکس. باقی شخصیت‌هایی که در بازی حضور دارند هم به نظر افراد خوش‌نیتی‌اند که می‌‌خواهند به کسانی که به یاری آن‌ها نیاز دارند، کمک کنند. این افراد معمولاً در هنگام رویارویی با مشکلات آرام‌اند و می‌توانند خونسردی خودشان را حفظ ‌کنند.
  گاهی اوقات بازیکن با مسائلی برخورد می‌کند و مجبور به گرفتن تصمیماتی می‌شود که از نظر اخلاقی دشوارند، مانند موقعیت‌هایی که بازیکن باید تصمیم بگیرد جان افرادی را فدای عده‌ای دیگر کند. هر انتخاب، تبعات خاص خود را خواهد داشت که مسئولیت آن‌ها با بازیکن است.
  همکاری گروهی برای موفق شدن در بازی بسیار مهم است، به خصوص در حالت آنلاین که بازیکن با دیگر بازیکنان بازی را تجربه خواهد کرد. بازی در این حالت می‌تواند فواید کار گروهی را به بازیکن نشان دهد و مهارت‌های او را در زمینه‌ی همکاری در کار تیمی تقویت کند.
  بازیکن می‌تواند از فاصله‌ی دور، منفجر شدن سفینه‌‌های فضایی در فضا را ببیند و کشته شدن افراد مختلف هم از طریق رادیو اعلام می‌شود. کشته شدن افراد داخل سفینه‌ی فضایی (با رخ دادن انفجار) به ندرت اتفاق می‌افتد که در آن صورت، شخصیت‌ها روی زمین خواهند افتاد. خون و تصاویر خشن اذیت‌کننده در بازی نمایش داده نمی‌شود.
  با توجه به این‌که بازی در ژانر شبیه‌سازی قرار می‌گیرد و با دستگاه واقعیت مجازی انجام می‌شود، ممکن است در ابتدا کنترل‌های آن برای بازیکن دشوار باشد. با این حال، قسمت آموزش کنترل‌ها و تمرین با آن‌ها، کار را راحت‌تر خواهد کرد. بازی گزینه‌ای برای تغییر سطح دشواری ندارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Star Trek: Bridge Crew یک شبیه‌سازی از سفینه‌ای فضایی است که باید آن را با دستگاه واقعیت مجازی بازی کرد. در بازی نقش‌های گوناگونی وجود دارد که بازیکن می‌تواند یکی از آن‌ها را انتخاب کند و مسئولیت بخش خاصی از سفینه‌ی فضایی را بر عهده بگیرد. این بازی را می‌توان به صورت تک‌نفره (با هوش مصنوعی) و یا به طور تیمی و با دیگر بازیکنان انجام داد. بازیکن و دیگر اعضای خدمه باید در طول بازی تلاش کنند تا سفینه‌ی فضایی پیش برود و در مقابل حمله‌ی دیگران هم واکنش مناسب نشان دهند.
  نیت این گروه در مجموع بد نیست و هدف‌شان کمک به کسانی که است که به یاری آن‌ها نیاز دارند، با این حال مبارزه و خشونت هم در بازی پیش می‌آید که معمولاً هم اشخاصی به واسطه‌ی آن کشته می‌شوند. تعداد کشته شده‌ها از طریق رادیو به افراد داخل سفینه‌ی فضایی اعلام می‌شود. ضمن این‌که در داخل سفینه‌ی بازیکن هم ممکن است انفجارهایی رخ دهد که به کشته شدن خدمه منجر شود. والدین بهتر است بدانند که استفاده از دستگاه‌های واقعیت مجازی برای کودکان زیر ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود چرا که می‌تواند روی رشد بیولوژیکی آن‌ها تأثیرگذار باشد.

  چکیده داستان

  این بازی، بازیکن را داخل یکی از سفینه‌‌های فضایی مجموعه داستان‌های استار ترک می‌برد و بازیکن می‌تواند در یکی از نقش‌های کاپیتان، مأمور تاکتیکی، مهندس سفینه‌ی یا سکاندار بازی کند. هر کدام از این نقش‌ها، وظیفه‌ی خاصی به عهده دارند و در قسمت مشخصی از سفینه‌ی فضایی مستقر می‌شوند. سکاندار، هدایت و حرکت سفینه‌ی را برعهده دارد و باید با مأمور تاکتیکی که وظیفه‌اش اسکن کردن مسیر و شناسایی تهدیدهاست، هماهنگ باشد. مهندس سفینه‌، باید مواظب ذخایر، انرژی و تعمیرات سفینه‌ی فضایی باشد و در نهایت وظیفه‌ی کاپیتان نظارت کلی روی کار خدمه است و می‌تواند به آن‌ها دستورات مختلفی بدهد.

  کیفیت

  تجربه‌ی بازی‌های واقعیت مجازی برای همه کار راحتی نیست، چرا که تکان‌ها و حرکات زیاد می‌تواند برای خیلی از بازیکنان ایجاد مشکل کند. یکی از نکاتی که در Star Trek: Bridge Crew وجود دارد این است که در این بازی، شخصیت اصلی به شکل ثابتی روی یک صندلی نشسته است و تمام کارهایی که باید انجام شود از همان‌جا قابل انجام دادن‌ خواهند بود. با این وجود این عنوان همچنان مخاطبان محدود‌تری نسبت به سایر بازی‌ها خواهد داشت، چرا که بیشتر برای طرفداران Star Trek می‌تواند جالب باشد. بازیکنی که تا به حال با دنیای Star Trek برخوردی نداشته، احتمالاً متوجه جزئیات زیادی که در این بازی بازسازی شده نخواهد شد. در حالی که توجه به این جزئیات برای طرفداران این مجموعه، بسیار رضایت‌بخش خواهد بود. ضمن این‌که بازی به‌خوبی توانسته حس اضطراب و هیجان حضور در یک سفینه‌ی فضایی را به بازیکن منتقل کند. بخش زیادی از این حس به واسطه‌ی واقعیت مجازی است اما گیم‌پلی بازی و نقشی که هر کدام از بازیکنان در انجام مأموریت دارند هم آن را تقویت می‌کند. این بازی را با این‌که می‌توان به صورت تک‌نفره انجام داد اما جذابیت اصلی‌اش در حالت آنلاین و چندنفره‌ی آن است. جایی که بازیکن واقعاً احساس می‌کند به همراه خدمه‌ی یک سفینه‌ی فضایی باید مأموریت‌های مختلفی را انجام دهد و این سفینه‌ را سالم به مقصد برساند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ درباره‌ی تجربه‌ی کار گروهی در این بازی صحبت کنید. آیا این بازی توانسته اهمیت نقش افراد مختلف در کار تیمی را به شما نشان دهد؟ خود شما ترجیح می‌دهید این بازی را تک‌نفره انجام دهید یا گروهی؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ده سال) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵۰
  تولید کننده Ubisoft
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷