Stardew Valley

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی شبیه‌سازی و ماجراجویی بامزه با موضوع مزرعه‌داری و ارتباط با دیگر انسان‌ها

سال: 2016
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی هر چند مجازی کار در طبیعت و دیدن ثمرات آن می‌تواند یکی از اثرات جانبی ارزشمند بازی برای کودکان و نوجوانان باشند. زندگی در مزرعه، در کنار حیوانات بودن، انجام کارهای مختلف در طبیعت و روابط دوستانه‌ای که شخصیت اصلی با دیگران برقرار می‌کند از مواردی است که می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان معنادار باشد. همچنین توجه به جاه‌طلبی و بلندپروازی‌های دورانی نوجوانی نیز می‌تواند برای نوجوانان قابل درک باشد.
  شخصیت بازیکن در ابتدای بازی، غریبه‌ای است که تازه وارد یک دهکده‌ی کوچک شده و باید خودش را بر اساس ارزش‌ها و روابط آن‌ وفق دهد. با این حال، همه از او استقبال می‌کنند، به او احترام می‌گذارند و او را برای مدیریت بهتر مزرعه تشویق می‌کنند. اکثر ساکنین دهکده، افراد سخت‌کوش و پرتلاشی‌اند که به آینده امیدوارند و اهمیت و احترام زیادی برای طبیعت قائل هستند. البته که هر کدام از آن‌ها مشکلات شخصی خود را دارند؛ مثلاً یکی از شخصیت‌های بازی، پدری است که باید به تنهایی فرزند خود را بزرگ کند و در این مسیر، با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند. با این حال، آن‌ها تلاش می‌کنند که با این مشکلات کنار بیایند و از تجارب دیگران نیز استفاده کنند.
  برخی از شخصیت‌های دهکده، سیگار می‌کشند یا نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند. شخصیت خود بازیکن نیز می‌تواند نوشیدنی الکلی مصرف کند و کمی خواب‌آلود شود. بازیکن همچنین می‌‌تواند با تمام شخصیت‌های دهکده (از جمله شخصیت‌های هم‌جنس خود) وارد رابطه عاطفی شده، ازدواج کند و بچه‌دار شود. البته هیچ‌نوع محتوای جنسی یا برهنگی در بازی وجود ندارد. داستان برخی از شخصیت‌های دهکده ممکن است برای محیط کودکانه و بدون خشونت بازی کمی آزاردهنده و ناراحت‌کننده باشد. به عنوان مثال، یکی از شخصیت‌های دهکده پدری است که باید فرزند خود را به تنهایی بزرگ کند. او از مشکلات و سختی‌های زندگی خود می‌گوید و کمی هم به الکل اعتیاد دارد.
  در چند مکالمه‌ی بازی، از کلمه “damn” استفاده می‌شود.
  بازی هم در روابط اجتماعی و هم در مهارت‌های فردی، مسائل و پیام‌های آموزشی بسیاری دارد. مدیریت درست منابع، تشویق به تفکر خلاقانه، برنامه‌ریزی بلندمدت و آینده‌نگری از جمله مسائل آموزشی در بخش مهارت‌‌های فردی است. البته مهم‌ترین پیام‌های بازی مربوط به ابعاد اجتماعی است. احترام به دیگران، هم‌زیستی مسالمت‌آمیز، اهمیت روابط اجتماعی و ساختن رابطه‌های مبتنی بر احترام، اعتماد و صمیمیت نیز از جمله مسائل آموزشی بازی در بٌعد اجتماعی آن است. بازیکن یاد می‌گیرد که با ساختن و تقویت یک رابطه‌ی دوستی با دیگران، علاوه بر این که احترام و صمیمیت بیشتری از آن‌ها دریافت می‌کند، می‌تواند منبعی برای آرامش و دلداری دوستانش باشد و در مقابل، خود نیز می‌تواند با آن‌ها هم‌ذات‌پنداری کند و مسائل و نگرانی‌‌های خود را بدون ترس از قضاوت شدن، با افراد صمیمی زندگی خود در میان بگذارد.
  بازیکن برای پیشروی در غارها و رسیدن به گنج‌ها و منابع‌ آن‌ها، باید موجودات ساکن در این محیط‌ها مثل خفاش‌ها یا برخی موجودات فانتزی را از بین ببرد. او این کار را با یک شمشیر انجام می‌دهد. موجودات پس از ضربه خوردن، چند قطره خون می‌ریزند و جسدشان نیز سریعاً از محیط بازی ناپدید می‌شود. خشونت معدود محیط‌های بازی که با مبارزه همراه است، از نوع فانتزی است و هیچ صحنه خشن واقع‌گرایانه‌ای مثل قطع اعضای بدن یا به طور کلی، حمله به دیگر انسان‌ها در بازی وجود ندارد.
  کنترل‌های بازی بسیار راحت است و یادگیری آن‌ها، نهایتاً چند دقیقه زمان خواهد برد. پیشروی در برخی از معادن و غارهای بازی به مهارت و قدرت بیشتری نیاز دارد و ممکن است برای بازیکن‌های تازه‌وارد به این سبک، کمی سخت باشند. درجه‌بندی سختی خاصی در بازی وجود ندارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Stardew Valley یک عنوان ماجراجویی و شبیه‌سازی مزرعه‌داری است. البته بر خلاف عنوانی مثل بازی Farming Simulator، این بازی صرفاً روی مدیریت شبیه‌سازی‌شده‌ی یک مزرعه تمرکز نمی‌کند و بازیکن باید در آن علاوه بر مدیریت منابع خود، با دیگر افراد دهکده به تعامل بپردازد، در فستیوال‌های مختلف شرکت کند و خانه و بخش‌های مختلف مزرعه‌ی خود را ارتقا دهد. هدف یا مأموریت‌های خاصی در بازی وجود ندارد و بازیکن می‌تواند بر اساس سلیقه و توانایی‌های خود، به انجام فعالیت‌های موجود در بازی بپردازد.
  شخصیت‌های دوست‌داشتنی زیادی در بازی وجود دارند که هر کدام می‌توانند الگوی شخصیتی مناسبی محسوب شوند. آن‌ها سخت‌کوش، امیدوار و محترم هستند و روابط دوستیشان با دیگر اعضای دهکده، بسیار مهم محسوب می‌شوند. از نکات قابل‌توجه بازی همین است که پس از برقراری ارتباط با دیگر ساکنان دهکده و دوست شدن با آن‌ها، بازی یک بٌعد اجتماعی مهم نیز پیدا می‌کند و دیگر صرفاً درباره‌ی مزرعه‌داری نیست. شخصیت بازیکن به عضو مهمی از این جامعه‌ی کوچک تبدیل می‌شود و می‌تواند در روند تصمیم‌گیری دیگر شخصیت‌ها نیز تأثیرگذار باشد. گشت‌وگذار در غارها و معادن بازی با بخش‌های مبارزه همراه است. بازیکن باید با استفاده از شمشیر، موجودات فانتزی موجود در غارها را از بین ببرد. برخی از آن‌ها ممکن است مقدار کمی خونریزی کنند. در یکی از محیط‌های بازی، یک مرکز تفریحی شرط‌بندی وجود دارد. بعضی از شهروندان دهکده، سیگار یا پیپ می‌کشند و برخی دیگر نیز نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند. شخصیت خود بازیکن نیز می‌تواند نوشیدنی الکلی مصرف کند. در چند مکالمه‌ی بازی، از کلمه “damn” استفاده شده است. شخصیت بازیکن می‌تواند با هر کدام از شخصیت‌های موجود در دهکده وارد رابطه‌ی عاطفی شده، ازدواج کند و بچه‌دار شود. البته هیچ‌نوع محتوای جنسی یا برهنگی در بازی مشاهده نمی‌شود.

  چکیده داستان

  داستان این بازی درباره‌ی شخصیتی است که از کار روزانه‌ی خود در یک محیط اداری مدرن خسته شده و به دنبال آرامش و وقت گذراندن در طبیعت است. پدربزرگ او با پیش‌بینی رسیدن چنین روزی، مزرعه‌ی خود را برای او به ارث می‌گذارد و با رسیدن شخصیت اصلی به دهکده، ماجراهای بازی شروع می‌شود. مأموریت یا مرحله‌ی خاصی در بازی وجود ندارد و این خود بازیکن است که تصمیم می‌گیرد چه کاری انجام دهد و ارتباطش را با کدام یک از اعضای دهکده تقویت کند.

  کیفیت

  چند ساعت ابتدایی بازی Stardew Valley ممکن است خسته‌کننده و بی‌هدف به نظر برسد. بازیکن مأموریت خاصی ندارد و صرفاً باید مزرعه‌ی خود را مدیریت و با دیگر ساکنان دهکده صحبت کند. با این حال، هر بازیکنی ممکن است بالاخره هدف خاص و نهایی خود را در بازی پیدا کند و دنبالش برود. زیبایی و عمق این بازی نیز در همین نکته نهفته است. این بازی را می‌توان تجربه‌ی آرامش‌بخش و مفرحی دانست. گرافیک بازی با وجود دوبعدی بودن، بسیار زیبا و چشم‌نواز و قطعات موسیقی آن نیز به‌یادماندنی و هیجان‌انگیز است. گیم‌پلی بازی با وجود این که بسیار ساده محسوب می‌شود، اما مکانیسم‌های مخصوص و تأثیرگذار خود را دارد. امکان مدیریت یک مزرعه با چندین بازیکن آنلاین، یکی دیگر از جذابیت‌های این عنوان است. دانستن این نکته نیز جالب خواهد بود که کل بازی از جمله تصویرسازی‌ها، قطعات موسیقی و دیگر بخش‌های آن توسط یک نفر ساخته شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی احتمال زندگی در طبیعت صحبت کنید. کدام یک از ابعاد زندگی شما سخت‌تر و کدام یک آسان‌تر خواهد شد؟ تفاوت‌های اساسی و جزئی کار در شهر با کار در طبیعت (مثل مزرعه‌داری) چیست؟
  درک شرایط و زندگی دیگران به جای قضاوت کردن آن‌ها، یکی از پیام‌های اصلی و ارزشمند بازی است. می‌توانید درباره‌ی این موضوع صحبت کنید. آیا تا به حال قضاوت اشتباهی درباره‌ی افراد کردید که بعدا متوجه آن شده باشید؟

  مشخصات بازی

  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۱۵
  تولید کننده Eric Barone
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۱۶