Streets of Rage 4

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی اکشن کتک‌کاری با خشونت فانتزی

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برخی از شخصیت‌های زن بازی، پیراهن‌های باز و بسیار تنگ و دامن‌های کوتاه دارند. یکی از مراحل بازی در یک سونا رخ می‌دهد که در پس‌زمینه‌ی آن، شخصیت‌هایی که حوله پوشیده‌اند، دیده می‌شوند. برخی از مراحل دیگر نیز در یک کافه‌ی نوشیدنی‌های الکلی رخ می‌دهد و اگرچه شخصیت‌ها می‌توانند از بطری این نوشیدنی‌ها برای حمله به دشمنان استفاده کنند، اما امکان مصرف این نوشیدنی‌ها وجود ندارد.
  روی دیوار برخی از مراحل بازی، عبارات زشتی مثل “p*ss off” دیده می‌شود.
  بازیکن از مشت، لگد و حرکات مخصوص هر شخصیت برای از بین بردن دشمنان استفاده می‌کند. البته آیتم‌ها و سلاح‌هایی نیز در هر مرحله وجود دارد که بازیکن می‌تواند آن‌ها را بردارد و استفاده کند. شمشیر، چاقو و شوکر برقی از جمله این سلاح‌ها هستند. دشمنان نیز امکان استفاده از این آیتم‌ها را دارند. هیچ خون‌ریزی یا خشونت شدید و واقع‌گرایانه‌ای در بازی وجود ندارد. دشمنان پس از تمام شدن جانشان، به سرعت محو می‌شوند و بدن آن‌ها در میدان مبارزه باقی نمی‌ماند. البته صدای ناله و فریاد برخی از دشمنان پس از ضربه خوردن شنیده می‌شود.
  دکمه‌ها و مکانیسم‌های حرکتی شخصیت‌ها بسیار راحت است و یاد گرفتن آن‌ها زمانی نخواهد برد. وجود چندین درجه سختی مختلف نیز تضمین می‌کند که حتی بی‌تجربه‌ترین بازیکن‌ها هم بتوانند از بازی و داستان آن لذت ببرند. تنها نقاط نسبتاً سخت بازی، روبه‌رو شدن با غول آخر هر مرحله و موج‌های بزرگ و بیش از 5 نفره‌ی دشمنان است که آن‌ها را هم می‌توان بعد از چند بار تلاش، با موفقیت پشت سر گذاشت.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Streets of Rage 4 یک عنوان اکشن و آرکید است که دنباله‌ای از مجموع‌ی «شورش در شهر» یا همان Streets of Rage محسوب می‌شود. بازیکن در این بازی، یکی از چند شخصیت موجود را انتخاب می‌کند و هدف آن، از بین بردن موج‌های گسترده و عظیم خلافکاران و نیروهای پلیس فاسدی است که کنترل شهر را بر عهده گرفته‌اند.
  اسلحه‌ی اصلی هر شخصیت، مشت و لگد و حرکات رزمی مخصوص خود او است. با این حال، او می‌تواند از چاقو و دیگر سلاح‌های سردی که در هر محیط وجود دارد، استفاده کند. اگرچه مبارزه‌ی تن‌به‌تن عنصر اصلی بازی است، اما خون یا خشونت شدیدی در بازی وجود ندارد و حتی هنگام استفاده از چاقو یا شمشیر هم خون‌ریزی دیده نمی‌شود. برخی از مراحل بازی در بارهای نوشیدنی‌های الکلی رخ می‌دهد، اما هیچ‌کدام از شخصیت‌ها در حال مصرف این نوشیدنی‌ها و یا مواد مخدر دیده نمی‌شوند. برخی از شخصیت‌های زن بازی، لباس‌های بسیار تنگ و کوتاهی دارند.

  چکیده داستان

  اتفاقات این بازی ۱۰ سال پس از وقایع نسخه‌ی سوم رخ می‌دهد. در قسمت سوم، سه شخصیت اصلی بازی یعنی «اکسل استون»، «بلیز فیلدینگ» و «آدام هانتر» موفق شدند که سازمان جنایی «آقای ایکس» را از بین ببرند. اما در قسمت چهارم، فرزندان او یعنی «دوقلوهای ایگرگ» جای پدر خود را گرفته‌اند و سازمان جنایی مخوف‌تر و قدرتمندتری تشکیل داده‌اند. هدف نهایی بازیکن، از بین بردن این سازمان و بازگرداندن نظم به خیابان‌های شهر است.

  کیفیت

  مجموعه‌ی Streets of Rage که در ایران با نام «شورش در شهر» معروف شده بود، پس از 25 سال با نسخه‌ی چهارم بازی برگشته است. علاوه بر حالت داستانی که می‌توان آن را به صورت چندنفره و تا 4 بازیکن هم انجام داد، چندین حالت جذاب و مهیج دیگر نیز به بازی اضافه شده است. قسمت چهارم، تقریباً تمام شخصیت‌های سه نسخه‌ی اول را دارد، اما برای باز کردن آن‌ها باید «امتیاز» خرج کرد. امتیاز از طریق بازی کردن به دست می‌آید، اما ممکن است به دست آوردن آن‌ها به اندازه‌ای که برای باز کردن همه شخصیت‌ها کافی باشد، بسیار طول بکشد. با این حال، دیدن شخصیت‌ها آن هم در حالت گرافیکی پیکسلی قدیمی و نوستالژیک خود، برای بازیکنان قدیمی‌تر لذت‌بخش خواهد بود. اگرچه موتور گرافیکی بازی مدرن و منطبق با استانداردهای امروزی است، اما بخش‌هایی از بازی را می‌توان با همان حالت گرافیکی قدیمی پیکسلی و 8بیتی تجربه کرد. حتی امکان تغییر موزیک و قطعات موسیقی بازی به نسخه‌های قدیمی نیز وجود دارد. در کل، به نظر می‌رسد که بازی Streets of Rage 4 ادای احترام سازندگان این مجموعه به طرفداران قدیمی بازی و همچنین، علاقه‌مندان سبک آرکید دهه‌ی 80 و 90 میلادی است. اگرچه تجربه‌ی تک‌نفره بازی نیز بسیار لذت‌بخش است، اما این مجموعه به خاطر مراحل لذت‌بخش دو یا چندنفره‌ای که دارد، شناخته می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ‌ درباره‌ی نوع خشونت موجود در بازی Streets of Rage 4 صحبت کنید. به نظرتان وجود خشونت واقع‌گرایانه و شدید در بازی‌های مبارزه‌ای، چه تأثیری روی تجربه‌ی آن می‌گذارد؟
  ـ بازیکن در بازی‌های آرکید، همیشه به دنبال ثبت بیشترین امتیاز است. می‌توانید درباره راهکارها و تکنیک‌های تیمی که ممکن است باعث بهبود نوع بازی بازیکن شود، صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود خشونت کارتونی، استفاده از بعضی عبارات نسبتاً توهین‌آمیز، وجود برخی موضوعات جنسی و بزرگسالانه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۵
  تولید کننده DotEmu
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰