Sunless Sea

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی ماجراجویانه و اکتشافی در دریا، با ریتم نسبتاً کند و مقداری خشونت فانتزی

سال: 2015
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بُعد اکتشافی بازی، پیدا کردن دنیاهای جدید در آن و شگفتی‌هایی که بازیکن با آن‌ها روبه‌رو می‌شود می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادار باشد.
  در بعضی قسمت‌های بازی، بازیکن باید با کشتی‌های دشمن و هیولاها مبارزه کند که برای انجام این کار از کشتی‌اش گلوله‌های توپی را به سمت دشمنان پرتاب و آن‌ها را منفجر می‌کند. گاهی اوقات ممکن است ردی از خون هیولاها در آب باقی بماند اما خشونتی بیشتر از آن نشان داده نمی‌شود. ضمن این‌که زاویه‌ی بازی از بالا به پایین است و جزئیات زیادی از آیتم‌ها و تصاویر مشخص نیست. فضای کلی این بازی نسبتاً تاریک است و ممکن است برای کودکان اذیت‌کننده باشد.
  کنترل‌های بازی بسیار ساده‌اند، با این حال تمامی اطلاعات و همین‌طور داستان بازی از طریق متن به بازیکن منتقل می‌شود که می‌تواند کار را برای بازیکنانی که با زبان انگلیسی آشنایی ندارند یا خواندن برایشان دشوار است، سخت کند. ضمن این‌که بازی راهنمایی‌های زیادی به بازیکن نمی‌کند و بازیکن باید بسیاری قسمت‌های آن را خودش با گشتن در محیط کشف کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Sunless Sea عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه است که بازیکن در آن باید با هدایت یک کشتی، در نقاط مختلف نقشه کاوش کند، به نیازهای خدمه و کشتی رسیدگی کند و در مواقعی هم با کشتی‌های دشمن بجنگد. بخش‌هایی از گیم‌پلی بازی هم شامل مدیریت منابع می‌شود که برای پیش رفتن کشتی الزامی است. کنترل‌های بازی ساده‌اند،‌ با این حال به دلیل وجود متن‌های انگلیسی زیاد و همچنین نبود یک راهنمای مشخص، ممکن است برای بعضی بازیکنان دشوار و البته خسته‌کننده باشد.
  فضای کلی بازی تاریک و نسبتاً ترسناک است. گیم‌پلی‌ آن دارای مقداری خشونت فانتزی است و بازیکن گاهی اوقات باید با شلیک توپ‌های جنگی با دشمنانش مبارزه کند. این صحنه‌ها معمولاً با منفجر شدن کشتی دشمن همراه خواهند بود و گاهی اوقات هم ممکن است ردی از خون هیولاها در آب باقی بماند اما خشونتی بیشتر از آن نشان داده نمی‌شود.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در نسخه‌ای از لندن ویکتوریایی اتفاق می‌افتد که به دنیایی در زیر آب و در نزدیکی اقیانوس زیرزمینی به نام اونترزی منتقل شده است. بازیکن کنترل یک کشتی‌ را در اختیار خواهد داشت و باید با آن مأموریت‌های مختلفی را انجام دهد. این مأموریت‌ها شامل مبارزه با کشتی‌های دشمنان و هیولاها، گشتن در محیط بازی، پیدا کردن منایع مورد نیاز کشتی و رسیدگی به نیازهای خدمه‌ی کشتی می‌شود.

  کیفیت

  بازی Sunless Skies عنوانی مستقل، ماجراجویانه و متفاوت است که تجربه‌ی هر بازیکن در آن با دیگری متفاوت خواهد بود. گرافیک و موسیقی بازی کیفیت بسیار بالایی دارد که به شکل‌گیری فضای آن کمک زیادی کرده‌اند. با این‌که زاویه‌ی دوربین از بالا به پایین است و جزئیات زیادی از تصویر مشخص نیست و البته فضای بازی نسبتاً تاریک است اما طراحی کشتی‌ها، اسکله‌ها و محیط دریایی وسیعی که اتفاقات در‌ آن رخ می‌دهد، به‌ زیبایی انجام شده و دقت خاصی در آن‌ها به کار رفته است. از نکات مهم این بازی، منحصربه‌فرد بودن روایتی است که هر بازیکن با انجام بازی با آن روبه‌رو می‌شود. بازیکن از همان ابتدا می‌تواند پیشینه‌ی داستانی که می‌خواهد پیش بگیرد را خودش انتخاب کند و با توجه به انتخاب بازیکن، تصمیماتی در بازی پیش روی او قرار خواهد گرفت که می‌تواند روند داستان را متفاوت کند. گیم‌پلی بازی تا حد زیادی روی ماجراجویی و کنکاش توسط بازیکن تکیه کرده است و راهنمایی زیادی به بازیکن نمی‌شود. این نکته به تنهایی یک نقطه‌ی قوت در بازی به حساب می‌آید اما همراه شدن آن با ریتم و سرعت کند می‌تواند برای بسیاری بازی را خسته‌کننده کند. نکته‌ی دیگری که در بازی وجود دارد،‌ سیستم مبارزه‌های آن است که معمولاً با یک روش انجام می‌شوند و خیلی زود برای بازیکن تکراری خواهند شد. با این حال این مشکلات در برابر دنیای خاص و زیبایی که بازی پیش روی بازیکن قرار می‌دهد و امکان ماجراجویی‌ها و کاوش‌ در آن، چندان اهمیت ندارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ این بازی تأکید زیادی روی کاوش و ماجراجویی در دنیای آن توسط بازیکن می‌کند، می‌توانید درباره‌ی تجربه‌ی گشتن در یک دنیای جدید و پیدا کردن قسمت‌های مختلف آن در بازی صحبت کنید. این ماجراجویی برای شما چقدر جذابیت داشت و چه احساسی به شما می‌داد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB NR (بدون رتبه‌بندی)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Failbetter Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵