Sym

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی معمایی و سکوبازی خلاقانه با موضوع اختلال اضطراب اجتماعی

سال: 2015
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گوشه‌گیری و انزوای جاش، ترس او از بودن در جامعه و روبه‌رو شدن با دیگران، علاقه‌اش به تنهایی و مشکلاتی که در برقراری ارتباط با دیگران دارد می‌تواند در دنیای نوجوانانی که با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند آشنا و قابل درک باشد.
  قهرمان داستان با این که از یک اختلال روانی رنج می‌برد اما همه‌ی تلاشش را می‌کند تا با اراده و همت به مشکلاتش غلبه و فضای ذهنی‌اش را مثبت کند. در طول بازی نوشته‌هایی خوانده می‌شود که حاکی از تلاش او برای غلبه بر مشکلاتش است مانند: «فقط من می‌توانم سرنوشتم را تغییر دهم»، «من در نهایت موفق خواهم شد»، «اعتماد به نفسم را تقویت می‌کنم» و «من می‌توانم با دشمنانم بجنگم و قوی‌تر شوم».
  موضوع اصلی بازی اختلال اضطراب اجتماعی است که نوعی اختلال روانی محسوب می‌شود. شخصیت اصلی از این مشکل رنج می‌برد و در طول بازی نوشته‌هایی حاوی مشکلاتی که این اختلال برایش ایجاد کرده قابل خواندن است. البته این موضوع بسیار ساده و در حد درک نوجوانان مطرح شده است و می‌تواند برای آن‌ها قابل فهم باشد.
  درون‌مایه‌ی Sym در رابطه‌ با اختلال اضطراب اجتماعی است. شخصیت اصلی بازی، جاش، از این مشکل رنج می‌برد و مفهوم این اختلال به صورت غیرمستقیم و در طول پازل‌ها به بازیکن گفته می‌شود. نوشته‌هایی در طول مراحل دیده می‌شود که نشان از این اضطراب دارد مانند «دوست دارم تنها باشم»، «همه دارن من رو نگاه می‌کنن»، «دوست دارم ناپدید شوم»، «دوست دارم تغییر کنم اما نمی‌تونم»، «فقط من می‌تونم سرنوشتم رو تغییر بدم» و جملات دیگر. تا پایان بازی جملاتی که نوشته می‌شود الهام‌بخش و مثبت‌تر می‌شوند و می‌توانند برای کسانی که با این اضطراب روبه‌رو هستند، مفید و آموزنده باشند. ضمن این که مراحل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که انگار شخصیت اصلی در حال مبارزه با افکار منفی و اضطراب‌های درونی خودش است و این نکته هم می‌تواند برای نوجوانان تشویق‌کننده باشد.
  خشونت محور اصلی بازی نیست و قهرمان باید با گذشتن از مراحل و موانع مختلف پیش برود. با این حال در این مراحل با دشمنان و موجوداتی هم برخورد می‌کند. او باید از دست هیولاها، گیاهان آدم‌خوار و چشم‌های بزرگی که نشان از ترس‌های زندگی واقعی دارند فرار کند. هیولاها و گیاهان آدم‌خوار می‌توانند شخصیت را بخورند، البته هیچ گونه خون و خشونت‌ واقع‌گرایانه نمایش داده نمی‌شود. فیگور شخصیت اصلی کمی با اعوجاج نشان داده شده و هیولاها هم در نگاه اول به نظر ترسناک می‌آیند. فضای کلی بازی سیاه و سفید است و عناصری که در تصویر استفاده شده به واسطه‌ی درون‌مایه‌ا‌ی با موضوع اختلالات روانی، ممکن است برای بازیکنان کم‌سن و کودکان، نامفهوم و ترسناک باشد.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند و به راحتی می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. پازل‌ها با پیش رفتن در مراحل دشوارتر می‌شوند و بعضی از آن‌ها نیاز به تلاش چندباره دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  Sym یک بازی معمایی و سکوبازی با درون‌مایه‌ای در ارتباط با اختلال اضطراب اجتماعی است. بازیکن باید با کنترل شخصیت اصلی او را در مراحل و از بین موانع پیش ببرد. نام هر مرحله مرتبط با اختلال قهرمان اصلی است و در طول مراحل هم جملاتی به زبان انگلیسی و در این هم زمینه نشان داده می‌شود.
  طراحی مراحل به گونه‌ای است که قهرمان را در حال مبارزه با افکار منفی و اضطراب‌های درونی‌اش نشان می‌دهد. جملاتی که در طول مراحل دیده می‌شوند از زبان قهرمان بازی‌اند و نشان از اضطراب او دارند. جملاتی مانند «تنهایی تنها راه‌حل است»، «همه به من زل زده‌اند»، «من آدم بیچاره‌ای هستم» و… . با پیش رفتن در مراحل جملات مثبت‌تر و انرژی‌بخش‌تر می‌شوند مانند «اعتماد به نفسم را بیشتر می‌کنم»، «می‌توانم با دشمنانم بجنگم و قوی‌تر بشوم». البته تمامی این جملات به زبان انگلیسی نمایش داده می‌شوند. مقداری خشونت فانتزی هم در مراحل وجود دارد و بازیکن باید از دست گیاهان آدم‌خوار یا تیغه‌هایی که نشان از ترس و اضطراب درونی قهرمان دارند فرار کند. موضوع خاص، فضای سیاه و سفید و گرافیک متفاوت بازی، می‌تواند آن را برای کودکان و نوجوانان کم‌سن نامناسب کند.

  چکیده داستان

  در این بازی قهرمان اصلی بازی پسری به نام جاش است که از اختلال اضطراب اجتماعی رنج می‌برد. جاش حس می‌کند که همه‌ی دنیا او را نگاه و قضاوت می‌کنند. او برای کنار آمدن با ترس‌های بیرونی و درونی‌‌ای که دارد، دو شخصیت جایگزین برای خودش درست می‌کند: کیلب و آمیل. کیلب در دنیای واقعی زندگی می‌کند و همیشه در ترس از قضاوت شدن به سر می‌برد. همچنین باید نگران هیولاها و گیاهان آدم‌خوار هم باشد. آمیل در دنیای تاریک و درونی او زندگی می‌کند. در این دنیا کلک‌هایی که ذهنش به او می‌زند وجود دارند و باید از آن‌ها هم پرهیز کند. جاش به خوبی می‌داند که شخصیت‌های جایگزینش در این دو دنیا با هم تعارض دارند و باید این وضعیت را تغییر دهد.

  کیفیت

  شاید Sym در ظاهر بازی ساده‌ای به نظر برسد اما بسیار چالش‌برانگیز‌تر و مفهومی‌تر از چیزی است که در نگاه اول از آن برداشت می‌شود. پازل‌های ابتدایی بازی ساده‌اند اما با پیش رفتن، هم داستان و هم مراحل بیشتر و بیشتر بازیکن را با خود درگیر می‌کنند. Sym گرافیک و جلوه‌های بصری خاصی ندارد، بلکه مفهوم و پازل‌های خلاقانه‌ی آن است که این بازی را متمایز می‌کند. موضوع اختلال اضطراب اجتماعی از مواردی است که بسیاری افراد با آن درگیرند و روایت آن در یک بازی ویدیویی، کار متفاوت و خلاقانه‌ای بوده که سازندگان این بازی از پس آن برآمده‌اند. موسیقی بازی هم عالی طراحی شده و کاملاً با فضای آن هماهنگی دارد. هر مرحله دارای یک پیام مثبت است و بازیکن را تشویق می‌کند تا خودش و دنیایش را باور داشته باشد. شاید تنها ایرادی که بتوان از این بازی گرفت کوتاه بودن آن است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی اختلال اضطراب اجتماعی صحبت کنید. آیا این اختلال و علائم آن را می‌شناسید؟
  ـ می‌توانید درباره‌ی چگونه کنار آمدن با مشکلات روحی و روانی و کمک گرفتن از دیگران برای حل آن‌ها صحبت کنید. خود شما زمانی که با مشکلی روحی مواجه می‌شوید چکار می‌کنید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۸
  تولید کننده Atrax Games
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵