Tetris Effect

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازسازی از عنوانی معمایی و قدیمی با گرافیک متفاوت و موسیقی زیبا
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  انجام خانه‌چینی‌ها در سرعت بالا نیازمند این است که بازیکن در تصمیم‌گیری و انجام این تصمیم‌ها سرعت زیادی داشته باشد که می‌تواند این مهارت را در او تقویت کند.
  کنترل‌های تتریس ساده‌اند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. با این حال مراحلی از بازی که سرعت بالاتری دارند، دشوارترند و موفقیت در آن‌ها سخت‌ می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Tetris Effect عنوانی معمایی است که مخصوص دستگاه پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن VR عرضه شده است. بازیکنان باید قطعات آجری را، که هر کدام به شکل متفاوتی‌اند، روی هم بچینند و با پر کردن ردیف‌ها، آن‌ها را از روی صفحه‌ی بازی حذف کنند تا صفحه پر نشود. کنترل‌های بازی بسیار ساده‌اند اما با بالا رفتن سرعت، دشوار می‌شوند. بازی محتوای خشونت‌آمیز و بزرگسالانه‌ای ندارد. این بازی را می‌توان با دستگاه واقعیت مجازی هم تجربه کرد. البته سازندگان این دستگاه، استفاده از آن را برای نوجوانان زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌کنند، چرا که می‌تواند روی رشد فیزیولوژیکی آن‌ها تأثیر داشته باشد.

  چکیده داستان

  این بازی داستان خاصی ندارد و تنها تفاوتی که با عناوین گذشته‌ی خود کرده در ظاهر و البته حالت‌های مختلف آن است. دو حالت اصلی در بازی وجود دارد: Journey و Effect. در حالت Journey بازیکنان با انتخاب درجه‌ای از دشواری بازی را آغاز می‌کنند و باید مراحل مختلفی را با استایل‌ها و دشواری‌های متفاوت پشت سر بگذارند. در حالت Effect هر ۳۰ مرحله‌ی حالت Journey به چهار دسته تقسیم شده‌اند که هر کدام دشواری متفاوتی دارند.

  کیفیت

  جدیدترین بازی تتریس با ویژگی‌های جدیدش، تنوع مراحل و ارائه‌ی بصری و موسیقی فوق‌العاده‌‌ای که دارد کاملاً از یاد بازیکن می‌برد که این بازی برای اولین بار ۳۰ سال پیش منتشر شده است. سازندگان Tetris Effect توانسته‌‌اند روح تاز‌ه‌ای در این بازی قدیمی و کلاسیک بدمند و با جلوه‌های دیداری و شنیداری، بازیکن را با تجربه‌ای جدید و متفاوت روبه‌رو کنند. اتفاقی که احتمالاً از یک عنوان معمایی انتظار نمی‌رود و این دقیقاً همان ویژگی‌ای است که این بازی را متفاوت می‌کند. گیم‌پلی بازی به مراتب بهتر شده است و دست بازیکن در جایگذاری و چرخاندن آجرها بازتر است. اضافه شدن قابلیت استفاده از دستگاه واقعیت مجازی شاید برای چنین عنوانی، زیاده‌روی به نظر برسد اما تنها با یک بار امتحان کردن، متوجه می‌شویم که تتریس در واقعیت مجازی، دنیایی متفاوت و رنگارنگ دارد که خارج شدن از آن بسیار دشوار خواهد بود. می‌توان گفت تتریس هیچ ‌وقت به زیبایی و هیجان‌انگیزی Tetris Effect نبوده و مخصوصاً برای طرفداران قدیمی این عنوان، می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی تجربه‌ی این بازی در واقعیت مجازی صحبت کنید. بازی در این حالت نسبت به حالت عادی چه تفاوت‌هایی برای شما داشت؟ ـ آیا می‌دانید Tetris Effect یا تأثیر تتریس چیست و به چه شرایطی گفته می‌شود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (همه‌ی افراد)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۵
  تولید کننده Enhance Games
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸