Tharsis

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی استراتژیک و بقا در فضا، نسبتاً دشوار با گیم‌پلی مبتنی بر تاس

سال: 2016
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کلمات توهین‌آمیز سنگین به زبان انگلیسی مانند f..k و s..t در مکالمات یا متن‌ها دیده می‌شود.
  این بازی نیاز به تفکر استراتژیک و تحلیلی دارد و بازیکن باید بتواند منابعش را کنترل کند، به نیازهای مختلف سفینه و همچنین خدمه‌ی آن رسیدگی کند و تاس‌هایش را در بهترین قسمت ممکن به کار ببرد. با این‌که بازی نسبتاً دشوار است اما تمرین در آن باعث می‌شود مهارت‌های بازیکن در مدیریت منابع و تفکر استراتژیک تقویت شود.
  خشونت این بازی بیشتر در محتوای آن وجود دارد. آدمخواری به عنوان راهی برای زنده ماندن خدمه در فضا مطرح می‌شود و شخصیت‌ها ممکن است یکدیگر را بخورند. انجام این عمل نشان داده نمی‌شود اما با متن به آن اشاره خواهد شد. همچنین زمانی که این اتفاق می‌افتد یا هر کدام از شخصیت‌ها در معرض استرس یا مرگ قرار می‌گیرند، تاس‌هایی که در زمین بازی ریخته می‌شود با قطرات زیادی خون همراه خواهند بود که پیام مرگ و خطر را منتقل می‌کنند.
  با این‌که کنترل‌های بازی ساده‌اند اما تصمیم‌گیری‌ها می‌تواند نسبتاً دشوار باشد،‌ چرا که با یک اشتباه کوچک ممکن است خدمه بمیرند یا قسمت مهمی از سفینه آسیب ببیند. بازی نیاز به استفاده از استراتژی‌های مختلف در شرایط متفاوت دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Tharsis عنوانی استراتژیک است که گیم‌پلی آن نوبتی و با تاس انجام می‌شود و بازیکن باید تلاش کند در فضا زنده بماند. بازیکن کنترل یک سفینه‌ی فضایی را در اختیار دارد و باید در طول بازی این سفینه و ساکنین آن را به سلامت به مریخ برساند. بازی دشوار است و نیاز به تفکر استراتژیک، تحلیلی و مدیریت منابع دارد. بازیکن باید به موارد مختلفی مانند استرس و سلامت خدمه، ذخیره‌ی غذایی، احتمال آدمخواری از سوی خدمه و همچنین مشکلات سفینه رسیدگی کند که همه‌ی این‌ها در کنار هم بازی را نسبتاً استرس‌زا کرده‌اند.
  با این‌که مبارزه و خشونت تصویری در بازی وجود ندارد اما ارجاعاتی به خشونت داده می‌شود، همچنین صحنه‌هایی از بازی با نمایش خون همراه خواهند بود. زمان‌هایی که شخصیت‌ها آدمخواری می‌کنند (که تصویری از آن نشان داده نمی‌شود)، استرس زیادی دارند و یا در معرض خطر مرگ قرار گرفته‌اند، تاس‌های بازی به رنگ قرمز و همراه با قطرات خون روی صفحه ریخته می‌شوند.

  چکیده داستان

  با دریافت سیگنال‌هایی از مریخ، انسان‌ها اولین سفینه‌ی فضایی حامل فضانوردان را به مریخ فرستاده‌اند اما این سفینه در میانه‌ی راه دچار یک توفان میکرو متوروئید می‌شود که سفینه را دچار آسیب جدی می‌کند و دو نفر از خدمه‌ی آن می‌میرند. بازیکن کنترل این سفینه را در اختیار دارد و باید با منابع محدودی که در اختیارش است، هم به سلامت خدمه‌ی کشتی رسیدگی کند، هم به سیگنال‌هایی که از مریخ مخابره می‌شود دقت کند و هم مشکلاتی که برای سفینه پیش می‌آید را رفع کند تا در نهایت بتواند سفینه را به مریخ برساند.

  کیفیت

  بازی Tharsis عنوانی بسیار دشوار است و بیشتر مناسب کسانی خواهد بود که می‌خواهند توانایی‌های خود را در یک بازی استراتژیک به چالش بکشند. با این‌که در ظاهر به نظر خواهد رسید که با توجه به استفاده از تاس، شانس نقش زیادی در بازی خواهد داشت اما در اصل استراتژی‌های بازیکن است که برد و باخت او را تعیین می‌کند. بازیکن با هر بار تاس انداختن، می‌تواند این تاس‌ها را در قسمت‌های مختلف استفاده کند و این تصمیم‌گیری‌ها به معنای واقعی در مرگ و زندگی خدمه‌ی سفینه تأثیرگذار خواهند بود. دشواری بازی شاید در ابتدا کمی بازیکن را پس بزند اما با کمی صبر و تحمل می‌توان چگونگی بازی با آن را یاد گرفت. گرافیک و موسیقی بازی هم هر دو کیفیت خوبی دارند و مخصوصاً موسیقی هر قسمت با فضای آن کاملاً هماهنگی دارد. دشواری Tharsis، مخاطبان آن را محدود کرده است اما طرفداران بازی‌های فضایی، استراتژیک و تاسی قطعاً از آن لذت خواهند برد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ در این بازی موقعیت‌های دشواری پیش می‌آید که بازیکن باید با سنجیدن خطرات و فواید یک انتخاب، در مورد آن تصمیم‌گیری کند. اگر تا به حال این موقعیت‌ها در زندگی خودتان هم رخ داده، می‌توانید درباره‌ی تجربیات خودتان و چگونگی تصمیم‌گیری در این شرایط صحبت کنید.
  ـ سفر به سیاره‌های دیگر به خصوص مریخ و زندگی در آن‌ها، از آرزوهای دیرینه‌ی انسان است. فکر می‌کنید روزی چنین اتفاقی رخ بدهد؟ آیا خود شما حاضرید برای زندگی به مریخ بروید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۵
  تولید کننده Choice Provisions
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶