The Final Station

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی سکوبازی نسبتاً خشن با داستانی پسارستاخیزی و گرافیک پیکسلی

سال: 2018
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  قهرمان بازی می‌تواند به بازماندگان کمک کند، آن‌ها را به محل‌های امن برساند و برایشان دارو و غذا تهیه ‌کند. با این حال بازیکن می‌تواند تصمیم بگیرد که نسبت به آن‌ها بی‌اهمیت باشد و رهایشان کند تا بمیرند. البته بازی، بازیکن را تشویق به انجام عمل اول می‌کند.
  در مکالمات بازی که به صورت نوشتاری نمایش داده می‌شوند گاهی اوقات از کلمات انگلیسی نسبتاً توهین‌آمیز مانند damn و hell استفاده شده است.
  شخصیت اصلی با تفنگ، مواد انفجاری یا وسایلی که در محیط وجود دارد به دشمنانش که موجودات زامبی‌ و سیاه رنگی‌اند ضربه می‌زند. صحنه‌هایی از انفجار یا تیر زدن به سر این موجودات در بازی وجود دارد. هنگام ضربه زدن به دشمنان خونی نشان داده نمی‌شود و این موجودات تنها به دودی سیاه رنگ تبدیل می‌شوند اما هنگامی که شخصیت خود بازیکن می‌میرد خون قرمز رنگی اطراف بدنش ریخته می‌شود. همچنین در طول مراحل اجساد خونین انسان‌ها در قسمت‌های مختلف دیده می‌شود. با این حال گرافیک بازی پیکسلی و بدون نمایش جزئیات است که تأثیرگذاری خشونت آن را کمتر می‌کند.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند و بازیکن با کمی تمرین می‌تواند آن‌ها را یاد بگیرد. با این حال بسیاری از کارهایی که باید در طول بازی انجام داده شود، توضیحی ندارند و بازیکن خودش باید با کمی گشت زدن و امتحان کردن آن‌ها را انجام دهد. یاد گرفتن بخش ساخت‌و‌ساز و همچنین مدیریت منابع ممکن است برای بازیکنان کم‌تجربه دشوار باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی The Final Station عنوانی اکشن ماجراجویانه و «حرکت ‌‌به ‌کنار» (side-scrolling) است که داستان آن در یک دنیای پسارستاخیزی اتفاق می‌افتد. بازیکن در نقش شخصی قرار می‌گیرد که باید در این دنیا از ایستگاهی به ایستگاه دیگر برود و در این بین هم با زامبی‌ها مبارزه کند و هم بازماندگان را نجات دهد.
  بازی خشونت نسبتاً زیادی دارد و بازیکن در بسیاری از مواقع باید با تفنگ، مواد انفجاری یا دست خالی با زامبی‌ها مبارزه کند. در هنگام ضربه زدن به زامبی‌ها خونی نمایش داده نمی‌شود اما هنگام زخمی شدن انسان‌ها و شخصیت بازیکن خون قرمز رنگی دیده خواهد شد. با این حال گرافیک بازی بسیار پیکسلی و ابتدایی است که تا حدی از تأثیرگذاری خشونت آن کم کرده است.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در یک دنیای پسارستاخیزی اتفاق می‌افتد که بازیکن در آن با افراد «آلوده‌شده» روبه‌رو خواهد شد. بازیکن باید با جابه‌جا کردن یک قطار از ایستگاهی به ایستگاه دیگر به بازماندگان و مجروحان کمک کند، مواد و وسایل موردنیازش را جمع‌آوری کند و با کنار هم گذاشتن سرنخ‌ها از اتفاقی که افتاده پرده بردارد. گیم‌پلی بازی به دو بخش تقسیم می‌شود، قسمت‌های داخل قطار و قسمت‌هایی که در ایستگاه‌ها اتفاق می‌افتند. قطار به نوعی مقر بازیکن محسوب می‌شود و بازیکن باید در آن مواد و لوازم مورد نیازش را نگه دارد و به مجروحین رسیدگی کند. با رسیدن به ایستگاه بازیکن باید به دنبال کدی بگردد که قطار را راهی ایستگاه بعد می‌کند. این‌جاست که با زامبی‌ها روبه‌رو می‌شود و باید با آن‌ها مبارزه کند.

  کیفیت

  بازی The Final Station عنوانی ماجراجویانه و مستقل است که تا حدی هم پازلی به حساب می‌آید. داستان بازی در یک دنیای پسارستاخیزی اتفاق می‌افتد و البته این داستان یک‌باره به بازیکن گفته نمی‌شود، بلکه باید با جلو رفتن و رد کردن ایستگاه‌های مختلف آن را کم‌کم کشف کرد. این نکته باعث شده که بازیکن درگیر بازی شود و برای فهمیدن ادامه‌ی داستان اشتیاق داشته باشد. به خصوص به این دلیل که رو شدن داستان به کارهایی که بازیکن انجام می‌دهد بستگی دارد. گرافیک بازی کیفیت خوبی دارد و تصاویر هر مرحله و ایستگاه با دیگری متفاوت است. تنها نکته‌ای که می‌توان گفت جایش در این عنوان خالی است وجه جنگیدن برای زنده‌ماندن در آن است. بازی در هنگام مردن قهرمانش بسیار بخشنده عمل می‌کند و چک‌پوینت‌های زیادی برای بازگشت به بازی وجود دارد. این کار عملاً مردن در مراحل را بی‌اهمیت کرده است. به عنوان یک بازی که در دنیایی پسارستاخیری اتفاق می‌افتد بهتر بود وجه تلاش برای زنده‌ماندن پررنگ‌تر می‌بود و بازیکن تلاش بیشتری برای این کار انجام می‌داد. The Final Station عنوانی ماجراجویانه و اکشن است که می‌تواند مهارت‌های بازیکن در مدیریت منابع را هم بسنجد، ضمن این‌که با داستان و پایان متفاوتش بازیکن را درگیر خود کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ درباره‌ی زنده ماندن در طبیعت یا شرایط سخت صحبت کنید. به نظرتان اساسی‌ترین نیازهای انسان برای این که بتواند در محیطی با امکانات محدود زنده بماند چه چیزهایی‌ هستند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون و استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۱۵
  تولید کننده tinyBird
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸