The Flame in the Flood

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی ماجراجویانه و بقا در طبیعت با گیم‌پلی نسبتاً دشوار

سال: 2015
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی دختر جوانی به نام اسکات است که باید به‌تنهایی در یک دنیای خطرناک زنده بماند. او باید با گشت‌و‌گذار در این دنیا مواد اولیه‌ی موردنیازش را تأمین کند و بتواند در مقابل خطرات از خودش دفاع کند. احساس تنهایی، ناامنی در یک دنیای ناشناخته، حس استقلال، رابطه‌ای که اسکات با سگ همراهش دارد و همین‌طور شگفتی‌آور بودن دنیایی که در آن قرار گرفته،‌ می‌توانند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادار باشند.
  اسکات زنی جوان و قوی است. او علاقه‌ای به استفاده از خشونت ندارد و سعی می‌کند تا کمترین آسیب ممکن را به حیوانات وارد کند. ضمن این‌که بازیکن تشویق می‌شود تا کمترین ردی از خود در طبیعت به جای نگذارد و برای اکوسیستم طبیعت احترام قائل باشد.
  بخش قابل توجهی از بازی شامل جمع کردن مواد اولیه و ساخت آیتم‌های مختلف با آن‌ها می‌شود، به خصوص آیتم‌هایی که برای زنده ماندن در طبیعت ضروری‌اند. این بخش از بازی می‌تواند هم خلاقیت بازیکنان را تقویت کند و هم آن‌ها را با نکاتی در مورد زنده ماندن در طبیعت و نیازهای اولیه‌ی انسان در شرایط دشوار آشنا کند.
  با این‌که بازی در ژانر بقا در طبیعت قرار می‌گیرد اما برخلاف دیگر عناوین این ژانر فضای ترسناک و خشنی ندارد. با این همه مرگ شخصیت اصلی اجتناب‌ناپذیر است و در نهایت اتفاق می‌افتد. مردن او می‌تواند به دلایل مختلف مانند سرما، حمله‌ی حیوانات، تشنگی و... باشد، البته خشونت به صورت تصویری در بازی نشان داده نمی‌شود. بازیکن می‌تواند با سم حیوانات را مسموم کند یا با خشونت با آن‌ها برخورد کند تا آن‌ها را بترساند. گاهی اوقات هم مقدار کمی خون حیوانات نشان داده می‌شود.
  بازی کنترل‌های ساده‌ای دارد اما گیم‌پلی آن دشوار است. بازیکن باید استراتژی‌های مختلفی را به‌کار ببرد، ضمن این‌که قسمت ساخت‌ آیتم هم نسبتاً پیچیده است. «بردن» در این بازی معنایی ندارد و تنها سؤال این است که بازیکن تا چه زمانی می‌تواند شخصیت اصلی را زنده نگه دارد، چرا که در نهایت او خواهد مرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی The Flame in the Flood عنوانی ماجراجویانه و بقا در طبیعت است که نسبتاً هم دشوار به حساب می‌آید. بازیکن در نقش دختر جوانی قرار می‌گیرد که باید در دنیایی پسارستاخیزی و در یک طبیعت وحشی زنده بماند. او باید با گشتن در محیط و به دست آوردن مواد اولیه، نیازهایش را برطرف کند و بتواند در مقابل حیوانات وحشی از خودش دفاع کند.
  قهرمان اصلی دختری به نام اسکات است که احترام زیادی برای طبیعت قائل است و تلاش می‌کند ردی از خود به جای نگذارد. او معمولاً با حیوانات مهربان است و تنها در مواقعی که حیوانی به او حمله کند از خودش دفاع می‌کند. در این بازی «بردن» معنا ندارد و شخصیت اصلی در نهایت خواهد مرد، تنها این‌که تا چه زمانی زنده می‌ماند اهمیت دارد. اسکات ممکن است به دلایلی چون حمله حیوانات، گشنگی یا سرما کشته شود و با این‌که این موارد با نمایش تصویری خشونت همراه نیستند، اما بازی همچنان می‌تواند برای کودکان و نوجوانان کم‌سن ناراحت‌کننده باشد. این بازی با وجود کنترل‌های ساده‌ای که دارد، دشوار است و بازیکن ممکن است به سرعت در آن کشته شود. ضمن این‌که بازی دارای یک قسمت ساخت آیتم است که منوهای زیادی دارد و ممکن است برای بازیکنان کم‌تجربه، پیچیده باشد.

  چکیده داستان

  داستان در دنیایی پسارستاخیزی رخ می‌دهد و بازیکن کنترل دختر جوانی به نام اسکات را بر عهده خواهد داشت که باید در این دنیا زنده بماند. او می‌تواند مواد مختلفی را از دنیایی که در آن قرار دارد جمع کند و با آن‌ها آیتم و وسایل مورد نیازش را درست کند. این‌طور که به نظر می‌رسد، اسکات تنها فردی است که در این دنیای سیل‌زده زنده مانده و باقی انسان‌ها مدت‌های پیش از بین رفته‌اند. اسکات و سگ همراهش، ایساپ،‌ باید تلاش کنند تا در این دنیا و برخلاف تمام خطراتی که پیش رویشان قرار دارد زنده بمانند.

  کیفیت

  بازی The Flame in the Flood عنوانی دشوار در ژانر ماجراجویی و بقا در طبیعت است که می‌تواند بیشتر مواقع لذت‌بخش و زمان‌هایی هم خسته‌کننده باشد. اگر از نکات مثبت بخواهیم شروع کنیم، گرافیک و موسیقی بازی را می‌توان یکی از قوی‌ترین نکات آن دانست. گرافیک بازی با طراحی متفاوت و همچنین استفاده از رنگ‌های زنده، در تضاد با سایر بازی‌های بقاست که معمولاً فضایی تاریک و تیره دارند. موسیقی این عنوان کاملاً با فضای آن هماهنگ است و صدای وزش باد، زوزه‌ی گرگ‌ها و پارو زدن در رودخانه‌ها در انتقال حس و حال فضا به بازیکن، بسیار تأثیرگذارند. گیم‌پلی شامل دو بخش ماجراجویی و پیدا کردن مواد مختلف و همین‌طور قسمت ساخت آیتم می‌شود. گشتن در محیط بازی با قایق یا پیاده، طراحی خوبی دارد که نه زیاد کند است و نه بازیکن را خیلی سردرگم می‌کند اما بخش ساخت آیتم با منوهای مختلفی که بازیکن دائماً باید میان آن‌ها جابه‌جا شود، می‌تواند کمی خسته‌کننده باشد. با وجود این مشکلThe Flame in the Flood یک بازی چالش‌برانگیز است که توانسته با گرافیک و طراحی خاصی که دارد، خود را از سایر عناوین این ژانر متمایز کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ شخصیت اصلی این بازی تلاش می‌کند تا ردی از خود در طبیعت به جا نگذارد و به اکوسیستم‌ها آسیبی وارد نکند. می‌توانید در رابطه با احترام به طبیعت و رفتار درستی که در قبال آن باید انجام داد، صحبت کنید.
  ـ آیا تا به حال در شرایطی مشابه این بازی قرار گرفته‌اید که برای تأمین نیازهای اولیه‌تان مجبور به استفاده از طبیعت اطراف‌تان شده باشید؟ می‌توانید در خانه از تجربیات خودتان و مقایسه‌ی‌ آن با اتفاقات بازی صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت و نمایش خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده The Molasses Flood
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵