The Invisible Hours

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی داستان‌محور و تعاملی، با خشونت و محتوای بزرگسالانه

سال: 2018
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان اصلی بازی در مورد پیدا کردن یک قاتل است. در مکالمات اشاره‌هایی به روابط جنسی و کارگران جنسی می‌شود با این حال تصویری از آن‌ها در بازی وجود ندارد. شخصیت‌ها در چند موقعیت نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنند و سیگار می‌کشند. اولین شخصیتی که بازیکن به جای او بازی می‌کند به طور مداوم از فلاسک شخصی‌اش نوشیدنی می‌خورد. یکی از شخصیت‌های زن در مکالمه‌ای اشاره‌ می‌کند که قبلاً کارگر جنسی بوده و یکی دیگر از مهمانان از مشتری‌هایش بوده است. در صحنه‌ای کوتاه زن و مردی یکدیگر را می‌بوسند. این دو در واقع پدر و دختر هستند اما خودشان در آن لحظه یکدیگر را نمی‌شناسند.
  در مکالمات از کلمات توهین‌آمیز مانند bitch، hell و damn استفاده می‌شود.
  در داستان بازی شخصیت‌هایی با نام‌های دانشمندان و مخترعان واقعی حضور دارند مانند نیکولا تسلا، توماس ادیسون و ایلان ماسک. البته هیچ توضیح آموزنده‌ای در مورد زندگی این افراد داده نمی‌شود اما ذکر شدن نام آن‌ها می‌تواند بازیکن را به مطالعه‌ی بیشتر در مورد این افراد ترغیب کند.
  داستان با به قتل رسیدن نیکولا تسلا آغاز می‌‌شود. او در حالی که روی زمین افتاده و از سرش خون جاری است قابل دیدن است. بازیکن بازی را از زاویه‌ی دید تمام شخصیت‌های حاضر در بازی تجربه می‌کند که بعضی از آن‌ها اعمال خشونت‌آمیز انجام می‌دهند. مانند فرو کردن جسم تیز در بدن شخصی دیگر، ضربه زدن به سر با جسمی سخت، درگیری‌های فیزیکی و پرت کردن مردی از روی صخره به دره. در طول بازی جسد دو مرد که روی زمین افتاده‌اند و پارچه‌ای روی آن‌ها کشیده شده به دفعات دیده می‌شود. در یکی از مکالمات مردی از به قتل رساندن همسرش صحبت و جزئیاتی مانند بریدن گلو یا بینی را هم بیان می‌کند. یکی از شخصیت‌ها قصد خودکشی از طریق مسمومیت را دارد که توسط شخصی دیگر متوقف می‌شود. در یکی از صحنه‌های پایانی بازی شخصیت با امواج مغناطیسی دچار برق‌گرفتی می‌شود و می‌میرد. این بازی را می‌توان با دستگاه واقعیت مجازی انجام داد که خشونت‌ آن را تأثیرگذارتر می‌کند.
  کنترل‌های این بازی بسیار ساده است، ضمن این که باختن در آن معنا ندارد و هیچ چالش یا پازلی پیش روی بازیکن نیست. بازی کاملاً داستان‌محور است و برای فهم داستان آن بازیکن باید آشنایی متوسطی با زبان انگلیسی داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  The Invisible Hours یک بازی واقعیت مجازی در سبک فیلم تعاملی است. بازیکن باید با گشتن در قسمت‌های مختلف یک عمارت و صحبت با شخصیت‌های حاضر در آنجا، از راز قتل صاحب‌خانه پرده بردارد. پازل یا مبارزه‌ای در بازی وجود ندارد و بیشتر گیم‌پلی آن شامل صحبت با افراد می‌شود به همین دلیل هم آشنایی متوسط با زبان انگلیسی ضروری است.
  خشونت و محتوای بزرگسالانه‌ی در تمام طول بازی وجود دارد. داستان اصلی در مورد به قتل رسیدن میزبان و پیدا کردن قاتل آن است. از همان ابتدا بازیکن با جسد نیکولا تسلا که روی زمین افتاده و از سرش خون جاری است روبه‌رو می‌شود. این جسد به همراه جسد مردی دیگر در حالی که رویشان پوشیده شده تا پایان بازی چندین بار دیده می‌شوند. صحنه‌های خشن با نمایش مقداری خون هم در طول بازی وجود دارد مانند فرو کردن جسمی تیز به بدن شخصی دیگر، ضربه زدن با جسمی سخت به سر مقتول، پرت کردن فردی از بالای صخره به پایین و… . از آن جایی که بازیکن به جای تمامی شخصیت‌های حاضر بازی خواهد کرد این اعمال را از زاویه‌ی اول شخص هم انجام خواهد داد. شخصیت‌ها در چندین موقعیت نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند و سیگار می‌کشند. در مکالمات اشاره‌هایی به روابط جنسی وجود دارد و یکی از شخصیت‌های زن ادعا می‌کند که قبلاً کارگر جنسی بوده است. صحنه‌ای کوتاه از بوسیدن زن و مرد هم دیده می‌شود. این بازی را می‌توان با دستگاه واقعیت مجازی هم بازی کرد که تأثیرگذاری اتفاقات آن را بیشتر می‌کند. والدین بهتر است توجه کنند که سازندگان دستگاه‌های واقعیت مجازی، استفاده از آن را برای نوجوانان زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌کنند چرا که می‌تواند روی رشد فیزیولوژیکی آن‌ها تأثیر داشته باشد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در زمانی اواخر ۱۸۰۰ میلادی رخ می‌دهد. یک گروه از افراد که یکدیگر را نمی‌شناسند از طرف مخترع معروف، نیکولا تسلا یک دعوتنامه دریافت می‌کنند تا به عمارت او بروند. بازیکن ابتدا بازی را در نقش گوستاو گوستاو شروع می‌کند که به محض ورود به عمارت با جسد تسلا روبه‌رو می‌شود و در ادامه تلاش می‌کند تا با صحبت با اشخاص حاضر در خانه، قاتل را پیدا کند. همه‌ی مهمانان به نظر انگیزه‌های خاص خود را برای به قتل رساندن تسلا داشته‌اند و بازیکن باید با گشتن در اتاق‌های مختلف خانه و صحبت با مهمانان، راز این قتل را کشف کند.

  کیفیت

  The Invisible Hours بیش از آن که به بازی شباهت داشته باشد،‌ یک فیلم جنایی است که می‌توان آن را از زاویه‌ها‌ی مختلف تماشا کرد تا در نهایت قاتل پیدا شود. داستان این بازی بسیار درگیرکننده است و شخصیت‌ها به خوبی پرداخته شده‌اند. هر شخصیت پیشینه و روایت خاص خودش را دارد و بازیکن ترغیب می‌شود که داستان آن‌ها را بشنود. قسمت‌های مختلف این بازی را می‌توان بدون ترتیب خاصی پیش برد و محدودیتی از این نظر برای بازیکن وجود ندارد. تمام این قسمت‌ها به هم مرتبطند و در نهایت بازیکن را به یک پایان‌بندی می‌رسانند. این بازی را می‌توان با دستگاه واقعیت مجازی یا بدون آن انجام داد اما تجربه‌ی آن در واقعیت مجازی، بسیار متفاوت خواهد بود و بازیکن کاملاً به درون دنیای بازی و شخصیت‌ها کشیده می‌شود. The Invisible Hours بسیار داستان‌محور است و ریتم کندی دارد اما کسانی که به این سبک بازی‌ها علاقه دارند، از تجربه‌ی داستان و آشنا شدن با شخصیت‌های آن لذت خواهند برد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ پایان‌بندی داستان چقدر برایتان غافلگیرکننده بود؟ تا زمان مشخص شدن قاتل، به کدام شخصیت بیش از همه شک داشتید؟ چرا؟
  ـ اگر این بازی را هم به صورت عادی و هم با دستگاه واقعیت مجازی تجربه کرده‌اید، می‌توانید در مورد تفاوت این دو تجربه صحبت کنید. آیا این دو حالت در تأثیری که بازی روی شما گذاشت هم تغییری ایجاد کردند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون، استفاده از کلمات نسبتاً توهین‌آمیز،‌ مفاهیم جنسی و بزرگسالانه، استفاده از الکل و سیگار
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Tequila Works
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸