The Last of Us

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی اکشن و ماجراجویانه‌ی خشن، با داستانی پسارستاخیزی و درگیرکننده

سال: 2013
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  یکی از شخصیت‌های بازی یک دختر نوجوان ۱۴ ساله به نام الی است که توسط مردی میانسال به نام جوئل همراهی می‌شود. جوئل که در جوانی دختر خودش را از دست داده و الی به نوعی برایش جایگاه دخترش را دارد، از او در مسیرشان محافظت می‌کند و نمی‌گذارد آسیبی به او برسد. الی دختر شجاع و مستقلی است که گاهی هم رفتارهای لجبازانه از خود نشان می‌دهد. شاید در ظاهر به نظر بیاید که برای دیگران اهمیتی قائل نیست اما در مواقع ضروری تمام تلاش خود را برای نجات اطرافیانش می‌کند. در قسمت‌های کوتاهی از بازی بازیکن در نقش الی هم بازی خواهد کرد. تلاش الی برای نجات یافتن در یک دنیای پر از زامبی، بی‌پروایی‌اش، حس و علاقه‌ای که او نسبت به جوئل دارد، شجاعتش در مقابله با سختی‌ها و دشواری‌ها و همین‌طور فداکاری‌های او برای نجات دیگران از مواردی است که می‌تواند در دنیای نوجوانان قابل درک و معنادار باشد. البته باید توجه داشت که این بازی برای مخاطب بزرگسال ساخته شده و انجام آن به نوجوانان توصیه نمی‌شود.
  جوئل که شخصیت اصلی بازی به حساب می‌آید، مرد وظیفه‌شناسی است که تمام تلاش خود را برای نجات الی انجام می‌دهد. او با این‌که مجبور به کشتن افراد زیادی می‌شود اما هیچ‌ گاه از این کار ابراز رضایت نمی‌کند. الی و جوئل هر دو در موقعیت‌های مختلف برای نجات جان دیگران خودشان را به خطر می‌اندازند.
  در بعضی از مکالمات بازی اشاره‌هایی به موضوعات جنسی می‌شود. در یکی از صحنه‌های بازی رابطه‌ی احساسی میان جوئل و یک شخصیت زن شکل می‌گیرد. جوئل در این صحنه پیراهن به تن ندارد اما اتفاق خاصی میان این دو نمی‌افتد. در بسته‌ی الحاقی بازی که داستان کوتاهی در مورد الی و دوست صمیمی‌اش را روایت می‌کند،‌ الی برای لحظه‌ی کوتاهی لب‌های دوست دخترش را می‌بوسد. چیز بیشتری از این صحنه نشان داده نمی‌شود.
  در بازی از کلمات توهین‌آمیز مانند f..k ،s..t ،a..hole و f…ker به‌دفعات استفاده می‌شود
  خشونت بسیار زیاد، خونین و واقع‌گرایانه‌ای در بازی نمایش داده می‌شود. بازیکن در نقش جوئل یا بعضی مواقع الی، با دشمنانش که ممکن است انسان‌های معمولی، یا انسان‌های جهش‌یافته و زامبی‌شکل باشند مبارزه می‌کند. ظاهر این موجودات جهش‌یافته و این‌که به طور ناگهانی حمله می‌کنند می‌تواند در مواقعی ترسناک باشد. بازیکن می‌تواند برای کشتن دشمنان از انواع مختلف تفنگ، تیروکمان، خنجر یا مواد انفجاری استفاده کند. و یا حتی با دست خالی گردن دشمنان را بشکند و آن‌ها را خفه کند. ضربه‌های موفق به دشمنان با نمایش خون همراه است و هر چه بازیکن به دشمنش نزدیک‌تر باشد میزان خونریزی بیشتر خواهد بود. صحنه‌هایی از قطع عضو، شکنجه، زخم‌های عمیق در بدن و تصاویر خشن با جزئیات زیادتر در قسمت‌های غیرتعاملی بازی وجود دارد. همچنین در مکالمات یکی از قسمت‌های بازی، درباره‌ی کشتن انسان‌ها و خوردن گوشت‌‌شان توسط انسان‌های دیگر صحبت می‌شود. در مجموع فضای بازی می‌تواند استرس‌زا و مضطرب‌کننده باشد.
  کنترل‌های بازی نسبتاً ساده‌اند و با کمی تمرین می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. چند درجه دشواری مختلف در بازی وجود دارد اما حتی در ساده‌ترین حالت‌ هم مبارزه با زامبی‌ها در مراحل پایانی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  The Last of Us عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه است. در دنیایی پسارستاخیزی که تعداد زیادی از انسان‌ها جهش‌یافته و به موجوداتی وحشی تبدیل شده‌اند، بازیکن در نقش جوئل، مرد میانسالی قرار می‌گیرد که باید الی، دختر نوجوانی را که به ظاهر در مقابل این اپیدمی مصون است، به نقطه‌ی خاصی از کشور برساند. مراحل بازی شامل ماجراجویی در قسمت‌های مختلف دنیای آن و مبارزه با دشمنان می‌شود.
  الی دختر نوجوان قوی و شجاعی است که به دلیل شرایطی که برایش پیش آمده، یاد گرفته که چطور به‌تنهایی از خودش محافظت کند. با این حال هنوز هم بعضی خلق‌و‌خوهای نوجوانی را در خود دارد، مانند بی‌پروایی و لجبازی‌هایی که گاهی از خود نشان می‌دهد. این مسائل می‌تواند برای نوجوانان قابل درک باشد اما باید توجه داشت که این بازی برای مخاطبان بزرگسال ساخته شده و به نوجوانان توصیه نمی‌شود. دشمنان بازیکن ممکن است انسان‌های عادی یا جهش‌یافته باشند. این مبارزه‌ها با انواع و اقسام سلاح‌ها مانند تفنگ‌های مختلف، تیرکمان، خنجر، مواد انفجاری و… انجام می‌شود و در اکثر مواقع با خونریزی همراه خواهد بود. گرافیک بازی واقع‌گرایانه است و صحنه‌های درگیری‌ها با هیجان و استرس زیادی نمایش داده می‌شوند. این بازی را می‌توان به صورت چندنفره در حالت آنلاین هم انجام داد.

  چکیده داستان

  اتفاقات بازی در آینده‌ای رخ می‌دهد که یک اپیدمی باعث شده تعداد زیادی از انسان‌ها جهش پیدا کنند و به موجودات وحشی و زامبی‌مانندی تبدیل شوند. قهرمان اصلی جوئل است که در روزهای آغازین این اپدیمی دخترش را از دست می‌دهد. حالا با گذشت ۲۰ سال از آن زمان، او باید دختر نوجوانی به نام الی را که در برابر این بیماری مصون است، برای انجام آزمایش و پیدا کردن واکسن، به نقطه‌ی مشخصی در کشور ببرد. اما در این راه نه‌تنها با انسان‌های جهش‌یافته سروکار خواهد داشت، بلکه باید با گروه‌های نظامی و شبه‌نظامی هم مبارزه کند.

  کیفیت

  بازی Last of Us به عقیده‌ی بسیاری بهترین بازی‌های اکشن ماجراجویانه و حتی بهترین بازی تمام ژانر‌ها در دهه‌ی اخیر است. آنچه بیش از هر چیز این عنوان را از سایر بازی‌ها جدا می‌کند، داستان متفاوت و روایت درگیرکننده‌ی آن است. جوئل و الی در ابتدا دو غریبه‌‌اند که به نظر به‌سختی یکدیگر را تحمل می‌کنند و تنها از روی وظیفه با هم همراه شده‌اند. اما تا پایان و با تمامی اتفاقات ریز و درشتی که در مسیرشان رخ می‌دهد، جدا شدن‌شان حتی برای بازیکن هم دردناک خواهد بود. پایان‌بندی داستان هم یکی از زیباترین و به‌یادماندنی‌ترین لحظات در بازی‌های ویدیویی است. به‌جز داستان، گیم‌پلی، موسیقی و گرافیک بازی هم همه کیفیت بالایی دارند. مبارزه‌ها به‌خوبی طراحی شده‌اند و با هیجان خاصی همراه‌اند. ضمن این‌که تمامی ویژگی‌های مثبت این بازی در نسخه‌ی بهینه‌سازی شده‌ی آن برای کنسول پلی‌استیشن ۴ بهتر هم شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ خشونتی که در این بازی نمایش داده می‌شود، زیاد و واقع‌گرایانه است. احساس شما از انجام اعمال خشن در این بازی چه بود؟ آیا مبارزه با انسان‌های عادی و انسان‌های جهش‌یافته برایتان تفاوتی داشت؟
  ـ می‌توانید درباره‌ی پایان‌بندی داستان بازی و تصمیمی که جوئل گرفت صحبت کنید. به نظرتان کار او درست بود؟ اگر شما جای او بودید، چه تصمیمی می‌گرفتید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت بسیار زیاد و واقع‌گرایانه، نمایش خون و خون‌ریزی، مفاهیم جنسی، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Naughty Dogs
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۳