The Legend of Zelda: Breath of the Wild

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوان دیگری از مجموعه‌ی قدیمی زلدا، با دنیایی باز، مأموریت‌های متنوع و خشونت فانتزی
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلاش لینک برای نجات سرزمینش و شکست دادن دشمن مردم، رابطه‌ی دوستانه و ظاهراً عاطفی او با پرنسس زلدا و همین‌طور استقلالی که لینک در انجام کارها و مأموریت‌هایش دارد، از مواردی‌اند که می‌تواند در دنیای نوجوانان معنادار باشد. همچنین ماجراجویی در دنیای وسیع بازی و روبه‌رو شدن با بخش‌های مختلفی که در آن وجود دارد می‌تواند برای بازیکنان با حس شگفتی همراه باشد.
  شخصیت اصلی پسر جوانی است که با این‌که از ابتدای بازی خاطره‌ای از آنچه برایش رخ داده ندارد اما تصمیم دارد به مسئولیت‌هایی که بر عهده‌اش گذاشته شده عمل کند. او برای رسیدن به هدفش، که نجات سرزمین هایرول است، مصمم و با تلاش زیاد عمل می‌کند. با این‌که می‌تواند برای مبارزه با دشمنان با آن‌ها بجنگد اما گاهی هم به دنبال راه‌های مسالمت‌آمیز و بدون خشونت می‌رود. ضمن این‌که در راه ماجراجویی‌اش اگر با اشخاصی برخورد کند که نیاز به یاری او داشته‌ باشند، آن‌ها را کمک می‌کند.
  بعضی از شخصیت‌های مؤنث لباس‌های نامتعارفی به تن دارند که قسمت‌هایی از سینه‌شان را نشان می‌دهد. طبق داستان‌های گذشته و همین‌طور داستان این بازی، لینک رابطه‌ی عاطفی با پرنسس زلدا دارد اما هیچ‌ گاه اشاره‌ی مستقیمی به آن نمی‌شود. در مکالمات اشاره‌هایی به نوشیدنی‌های الکلی وجود دارد و یکی از شخصیت‌ها هم در حالت مست ظاهر می‌شود.
  اکثر معماها و پازل‌های بازی نیاز به تفکر تحلیلی و منطقی دارند که می‌تواند این شیوه‌ی تفکر را در بازیکن تقویت کند.
  مبارزه‌های بازی با سلاح‌هایی چون تیروکمان، شمشیر، گلوله‌های انفجاری، تبر و نیزه انجام می‌شوند. دشمنان که معمولاً حیوانات و موجودات خارق‌العاده‌اند بعد از کشته شدن منفجر و سپس ناپدید می‌شوند. البته این صحنه‌ها با خشونت فانتزی همراه است و خون‌ و خشونت واقع‌گرایانه در آن‌ها نشان داده نمی‌شود. همچنین بازیکن می‌تواند بعد از کشتن حیوانات از گوشت و استخوان آن‌ها که به‌جا مانده استفاده کند. خود لینک هم ممکن است با ضربه خوردن، آتش گرفتن یا پرتاب از بلندی کشته شود.
  کنترل‌های ابتدایی بازی ساده‌اند و در همان ابتدا هم به بازیکن آموزش داده می‌شوند. با این حال این یک بازی جهان‌باز است و ممکن است پیدا کردن مسیر درست در آن برای بازیکنان تازه‌وارد دشوار باشد. مراحل بازی هم با جلو رفتن در آن دشوارتر می‌شوند. ضمن این‌که تمامی توضیحات، راهنمایی‌ها و داستان با زیرنویس انگلیسی نمایش داده می‌شوند و برای فهم آن‌ها بازیکن باید آشنایی متوسطی با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild یک عنوان نقش‌آفرینی اکشن است که در ادامه‌ی مجموعه‌ی قدیمی و پرطرفدار زلدا منتشر شده است. بازیکن در نقش شوالیه‌ی نوجوانی به نام لینک قرار می‌گیرد و باید ضمن گشتن در دنیای بازی، سلاح و وسایل مورد نیازش را با مواد اولیه درست کند، معابد قدیمی را کشف و در آن‌ها ماجراجویی کند، با دشمنانش بجنگد و گاهی هم پازل‌های محیطی را حل کند. مبارزه‌‌ها با سلاح‌هایی چون تیروکمان، شمشیر، تبر و... انجام می‌شوند. دشمنان در هنگام مردن منفجر و سپس ناپدید می‌شوند. البته خشونت این تصاویر حالت فانتزی دارد و خونریزی در آن‌ها نشان داده نمی‌شود. همچنین بازیکن می‌تواند بعد از کشتن حیوانات، از چیزهایی که از آن‌ها به‌جا می‌ماند مانند استخوان یا گوشت استفاده کند. در طول بازی بعضی از شخصیت‌های مؤنث لباس‌های نسبتاً بازی به تن دارند، ضمن این‌که در مکالمات هم چند بار جملاتی مرتبط با روابط بزرگسالانه به کار برده می‌شود. یکی از شخصیت‌هایی که بازیکن ممکن است با او برخورد کند به نظر مست است و در حال سکسه کردن نشان داده می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان‌های مجموعه‌ی قدیمی زلدا همگی در دنیایی پهناور و جادویی به نام هایرول اتفاق می‌افتند. در این بازی هم مانند عناوین قبلی بازیکن در نقش پسر نوجوانی به نام لینک قرار می‌گیرد که وظیفه‌ی اصلی‌اش نجات سرزمین هایرول از دست دشمن دیرینه‌اش کالامیتی گَنون است. لینک در ابتدای بازی از خوابی چندین ساله بیدار شده و اتفاقاتی که برای او رخ داده را به یاد ندارد. از همان ابتدا صدای زنی او را راهنمایی و تشویقش می‌کند تا اتفاقات گذشته را به خاطر بیاورد و مأموریتی که به عهده‌اش واگذار شده را انجام دهد. در ادامه لینک متوجه می‌شود که ۱۰۰ سال قبل او به همراه پرنسس زلدا، دختر پادشاه هایرول، در نبردی با گنون شکست خورده و حالا باید با پیدا کردن چهار قهرمان، که ماشین‌های غول‌پیکر و قدرتمندی‌اند، دوباره به جنگ گنون برود و زلدا و سرزمین هایرول را نجات دهد.

  کیفیت

  بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild به عقیده‌ی بسیاری بهترین بازی سال ۲۰۱۷ و یکی از بهترین عناوین اکشن نقش‌آفرینی در تاریخ بازی‌های ویدیویی به حساب می‌آید. در این بازی همان داستان قدیمی و جادویی سرزمین هایرول و شاهزاده زلدا پی گرفته می‌شود که بعد از تمام این سال‌ها همچنان می‌تواند برای بازیکن جذابیت داشته باشد. دنیای باز این عنوان که نینتندو پیش روی بازیکن می‌گذارد، یکی از وسیع‌ترین و زیباترین دنیاهایی است که تا به حال در این صنعت دیده شده و هر گوشه‌ی آن اتفاق جالبی در حال رخ دادن است. داستان، شخصیت‌ها و مکالمه‌هایی که میان آن‌ها شکل می‌گیرد همگی عمیق و با جزئیات زیادی طراحی شده‌اند. آن‌ها نه آن‌قدر طولانی‌اند که بازیکن خسته شود و نه آنچنان کم‌محتوا که نبودشان بی‌اهمیت باشد. Breath if the Wild را می‌توان یکی از بهترین بازی‌های ساخته شده توسط نینتندو دانست که می‌تواند هم مخاطبان جدید و هم طرفداران قدیمی مجموعه‌ی زلدا را در دنیای خود غرق کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در خانواده در رابطه با زنده ماندن در طبیعت و یا شرایط سخت صحبت کنید. چه امکانات اولیه‌ای برای زنده ماندن نیاز است؟ چطور می‌توان آن‌ها را در طبیعت به دست آورد؟ ـ لینک که شخصیت اصلی است، هیچ‌ گاه در قسمت‌های داستانی صحبت نمی‌کند و صدایی از او شنیده نمی‌شود. این به شما چه احساسی می‌داد؟ به نظرتان چرا سازندگان تصمیم گرفتند لینک را شخصیتی ساکت طراحی کنند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی، مفاهیم بزرگسالانه‌‌ خفیف، اشاره به نوشیدنی‌های الکلی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵۰
  تولید کننده Nintendo of America
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷