The Outer Wilds

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

عنوانی ماجراجویانه و بدون خشونت با موضوع گشت‌وگذار در فضا

سال: 2019
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بُعد اکتشافی بازی، پیدا کردن دنیاهای جدید در آن و شگفتی‌هایی که بازیکن با آن‌ها روبه‌رو می‌شود می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادار باشد.
  هیچ‌کدام از شخصیت‌های بازی، رفتار خشونت‌آمیز و خصمانه‌ای ندارند. آن‌ها همه‌ی تلاش خود را می‌کنند تا به شخصیت اصلی بازی کمک کنند.
  گشت‌وگذار و یادگیری از طریق تجربه در بازی تشویق می‌شود. بازیکن باید از اشتباهات و تقریباً هر عمل دیگری که انجام می‌دهد، یاد بگیرد و از این دانش برای پیشرفت خود در دورهای بعدی بازی استفاده کند.
  تنها بخش‌های شاید خشن بازی، صحنه‌های متفاوت و متعدد مرگ شخصیت بازیکن است. این اتفاق البته بارها و بارها رخ می‌دهد و یکی از عناصر آزمون و خطای گیم‌پلی بازی محسوب می‌شود. حتی هنگام مرگ شخصیت نیز خون یا صحنه‌های خشنی دیده نمی‌شود و صفحه کمی رنگ قرمز به خود می‌گیرد.
  کنترل‌های بازی بسیار راحت است و پیچیدگی خاصی ندارد. گشت‌وگذار در مراحل و محیط‌های مختلف، کار سختی نیست و تعامل با اشیا و آیتم‌ها نیز به راحتی انجام می‌شود. البته بازیکن باید بخش‌هایی از بازی را به شکل پرواز انجام دهد و کنترل‌های مربوط به پرواز، ممکن است کمی سخت و پیچیده باشد و نیازمند زمان بیشتری برای یادگیری است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی The Outer Wilds عنوانی ماجراجویانه، اکتشافی و علمی‌تخیلی است. شخصیت اول بازی درون یک چرخه تکرار شونده‌ی زمانی در یک سیاره گیر کرده و خورشید این سیاره پس از 22 دقیقه، اصطلاحاً «سوپرنووا» می‌شود و از بین می‌رود. بازیکن باید در بازه‌های زمانی 22 دقیقه‌ای، اطلاعات جدیدی از سیارات اطراف خود کسب کند، به دنبال سرنخ‌ها و راه‌حل‌های بیشتر باشد و از دانش خود در دست‌های قبلی استفاده کند.
  در بازی، هیچ دشمن یا موجود خشمگینی نیست و در نتیجه، سلاحی هم وجود ندارد. البته اتفاقاتی مثل تمام شدن منبع اکسیژن، پریدن از یک ارتفاع زیاد یا پرت شدن درون چاه‌ها و محفظه‌هایی که کمی مخفی شده‌اند، باعث کشته شدن شخصیت بازی می‌شوند. برخی از مکانیسم‌های بازی مثل پرواز نیز نیازمند زمان یادگیری زیادی است.

  چکیده داستان

  بازیکن کنترل یک فضانورد کنجکاو و دوستدار علم را بر عهده می‌گیرد. او در سیاره‌ای صلح‌طلب و در آرامش زندگی می‌کند و همه‌چیز به خوبی پیش می‌رود تا این که خورشید این سیاره سوپرنووا و منفجر می‌شود. البته این تازه نقطه شروع بازی است. او در یک سفر زمانی تکراری گیر می‌کند و 22 دقیقه قبل از انفجار، از خواب بیدار می‌شود. او حالا باید در این بازه‌های زمانی، اطلاعات بیشتری از سیاره‌ی خود و سیاره‌های همسایه کسب کند و به دنبال رازها و راه‌حل‌هایی باشد که ممکن است به بقای سیاره‌ی خودش کمک کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  وظیفه‌ی اصلی بازیکن در بازی اول‌شخص The Outer Wilds، گشت‌وگذار در یک منظومه‌ی کوچک است که شامل 5 سیاره می‌شود. او در هر دور بازی، 22 دقیقه وقت دارد تا بین سیاره‌ها گشت بزند و رمز و رازهای آن‌ها را کشف کند. گرافیک بازی اگرچه خلاقانه یا واقع‌گرایانه نیست، اما بسیار جذاب و مطابق با فضای آرامش‌بخش و دور از خشونت بازی است. پازل‌ها و معماهای زیادی در هر سیاره وجود دارد و برای کشف برخی از آن‌ها، باید در یک زمان مشخص به آن سیاره رفت. به همین خاطر، امکان از دست دادن برخی از رازهای هر سیاره وجود دارد. گیم‌پلی بازی نیز ممکن است برای افرادی که فقط به بازی‌های تیراندازی و اکشن عادت دارند، پس از مدتی خسته‌کننده شود. با این حال، لذت پیدا کردن رازهای جدید، کسب اطلاعات تازه و پیدا کردن سرنخ‌های هر سیاره، حس لذت‌بخش و شیرینی دارد. بازیکن اگر بخواهد تمام اطلاعات لازم درباره‌ی هر سیاره را کشف کند، باید متون زیادی بخواند و به همین خاطر، دانش زبان انگلیسی و مخصوصا مهارت خواندن متون، برای درک هر چه بهتر جهان بازی الزامی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره اهمیت یاد گرفتن از اشتباهات صحبت کنید. چه راه‌هایی وجود دارد تا از اشتباهاتمان درس بگیریم و آن‌ها را تکرار نکنیم؟
  گشت‌وگذار و پیدا کردن اطلاعات جدید از عناصر مهم بازی است. می‌توانید درباره تاثیر یادگیری و آموزش از طریق تجارب شخصی صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (همه‌ی افراد)
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۵
  تولید کننده Mobius Digital
  سال انتشار ۲۰۱۹