The Signifier

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی ماجراجویانه و جنایی اول‌شخص، با فضایی عجیب و موضوعات بزرگسالانه

سال: 2020
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی با پرونده‌ی زنی شروع می‌شود که به نظر خودکشی کرده و دچار اختلالاتی مانند بی‌خوابی، افسردگی و همین‌طور اعتیاد به الکل بوده است. در طول بازی چندین اشاره به مشکلات خانوادگی، افسردگی، رفتارهای پرخطر جنسی و تمایلات نامتعارف جنسی شخصیت‌ها می‌شود. در یکی از اپیزودهای بازی، قهرمان می‌تواند با مرور خاطرات زنی که مرده، تصاویر مخدوش اما قابل تشخیص از یک کلوب مخصوص انجام اعمال جنسی خشونت‌آمیز و گروهی را ببیند که با صدای آه و ناله‌ و تصاویری از شلاق زدن و زنان برهنه همراه است. تماشای این تصاویر حتی برای بزرگسالان هم می‌تواند اذیت‌کننده باشد.
  در مکالمات به دفعات از کلمات توهین‌آمیز سنگین به زبان انگلیسی مانند f..k و s..t استفاده می‌شود.
  موضوع اصلی بازی پیدا کردن قاتل احتمالی زنی است که به نظر خودکشی کرده است. در مکالمات توصیفاتی از چگونگی خودکشی، آزار رساندن و به قتل رساندن افراد دیگر هم مطرح می‌شود. در یکی از صحنه‌ها مردی که به سرش شلیک شده و روی میز افتاده نمایش داده می‌شود. در چندین صحنه خون و خونریزی دیده می‌شود. یکی از اپیزودهای حساس بازی درباره‌ی یک باشگاه شبانه مخصوص انجام اعمال جنسی خشونت‌آمیز است که تصاویری از آن به شکل مخدوش اما قابل تشخیص نمایش داده می‌شود. در این قسمت، صحنه‌هایی از افرادی که دست و پایشان بسته شده و با حالت‌های عجیب از سقف آویزان شده‌اند نمایش داده می‌شود. همچنین در یکی از صحنه‌ها زنی در حال شلاق زدن فردی که بسته شده نشان داده می‌شود. با این که خشونت به شکل مبارزه در بازی وجود ندارد یا قهرمان دست به خشونت نمی‌زند اما صحنه‌ها و توصیفات مختلفی در بازی وجود دارند که ذاتاً خشن‌اند.
  کنترل‌های بازی نسبتاً ساده‌اند و با کمی تمرین می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. ضمن این که پیچیدگی خاصی هم ندارند. پیدا کردن سرنخ‌ها می‌تواند تا حدی چالش‌برانگیز باشد چرا که بازیکن باید با تحلیل اطلاعات مختلف و مهارت‌های استنتاجی آن‌ها را پیدا کند. آشنایی متوسط با زبان انگلیسی برای انجام این بازی ضروری است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  The Signifier یک بازی ماجراجویانه با داستانی جنایی است. بازیکن در نقش کاراگاهی به نام راسل قرار می‌گیرد که باید در مورد مرگ زنی که به نظر خودکشی کرده تحقیق کند. دنیای بازی در زمان آینده و با پیشرفت‌های تکنولوژیکی شکل گرفته و قهرمان از یک هوش مصنوعی برای تحقیقاتش کمک می‌گیرد و می‌تواند در فضاهای بازسازی شده از خاطرات و رویاهای افراد قرار بگیرد. بازیکن باید با مرور این خاطرات و رویاها، راز کشته شدن این زن جوان را پیدا کند.
  موضوعات بزرگسالانه، خشونت‌آمیز و نسبتاً حساسی در بازی مطرح می‌شوند. موضوعاتی مانند خطرات و فواید استفاده از هوش مصنوعی، خودکشی، قتل، خشونت خانگی، افسردگی، اعتیاد به الکل، تمایلات نامتعارف جنسی و… . با این که تمامی این موضوعات به طور تصویری نمایش داده نشده‌اند اما همان میزان کم هم می‌تواند تأثیرگذار و حتی در مواقعی برای بیننده اذیت‌کننده باشد. بازی از زاویه‌ی اول‌شخص انجام می‌شود و گرافیک واقع‌گرایانه‌ای دارد با این حال زمانی که بازیکن در رویاها و خاطرات افراد حضور دارد تصویر مخدوش و شکسته‌شده است. در طول بازی صحنه‌های خشونت‌آمیز و جنسی زیادی دیده می‌شود مانند فردی که به سرش شلیک شده و همین طور صحنه‌هایی از یک باشگاه مخصوص انجام اعمال جنسی خشونت‌آمیز که البته در رویاست اما تصاویر و اتفاقاتی که در آن رخ می‌دهد قابل تشخیص‌اند. به طور کلی بازی حال و هوا و داستان متفاوتی دارد که می‌تواند حتی برای بازیکنان بزرگسال هم آزاردهنده باشد.

  چکیده داستان

  قهرمان بازی راسل نام دارد که باید روی پرونده‌ی قتل زن جوانی که مدیرعامل شرکت بزرگی بوده تحقیق کند. شواهد اولیه‌ نشان از خودکشی او دارد اما نکات مشکوکی در پرونده دیده می‌شود و راسل قصد دارد با مرور خاطرات و رویاهای این زن راز مرگ او را کشف کند. او در این راه می‌تواند از یک هوش مصنوعی به نام ایوی کمک بگیرد، ضمن این که توانایی این را دارد که در فضاهایی بازسازی شده از خاطرات، رویاها و ناخودآگاه این زن هم قرار بگیرد.

  کیفیت

  The Signifier یک بازی متفاوت و کوتاه است که احتمالاً بسیاری را یاد سریال آینه‌ی سیاه می‌اندازد. داستان بازی و حال و هوای آینده‌نگرایانه‌‌ی آن در کنار سازوکار متفاوت‌اش بارزترین ویژگی‌های آن به شمار می‌روند. داستان بسیار درگیرانه است و از همان ابتدا مخاطب را جذب می‌کند، البته در اپیزود پایانی پیچیدگی‌های آن بیشتر می‌شود که می‌تواند برای بعضی پس‌زننده باشد. مکانیک‌های ماجراجویی در رویا و خاطرات به همراه گرافیک متفاوت این فضا‌ها تجربه‌ی جدید و جالبی است. از آنجایی که تنوع زیادی در گیم‌پلی بازی وجود ندارد، سازندگان گزینه‌ی انتخاب در مکالمات را هم به آن اضافه کرده‌اند اما در طول بازی به نظر نمی‌رسد که این انتخاب‌ها تأثیر خاصی روی روند اتفاقات داشته باشند. با این حال و در مجموع این بازی را می‌توان عنوانی متفاوت و درگیرکننده دانست که با داستان و فضای خاصش ذهن بازیکن را تا مدتی مشغول خواهد کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی موضوع هوش مصنوعی که در بازی هم مطرح شده صحبت کنید. به نظرتان پیشرفت این تکنولوژی چه خطرات و فوایدی می‌تواند برای بشر داشته باشد؟
  می‌توانید درباره‌ی پایان‌بندی داستان و تصمیمی که گرفتید صحبت کنید. دلیل شما برای انتخاب‌تان چه بود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Playmestudio
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰