The Sims 4

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی شبیه‌سازی از زندگی شامل مفاهیمی چون مرگ، روابط و مادی‌گرایی
سال: 2014
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌های بازی از همان ابتدا می‌توانند توسط خود بازیکن درست شوند، از جنسیت، رنگ پوست و خصوصیات ظاهری گرفته تا ویژگی‌های کلی درباره‌ی شخصیت‌ آن‌ها مانند برون‌گرا بودن، مرتب بودن، بداخلاق بودن، شر بودن و غیره. دست بازیکن برای انتخاب هر کدام از این خصوصیات باز است،‌ ضمن این‌که هدایت شخصیت‌ها در طول بازی کاملاً بر عهده‌ی خود بازیکن است. بازیکن می‌تواند تصمیم بگیرد که شخصیت‌ها ورزش بکنند یا نه، در کارشان چقدر وظیفه‌شناس باشند یا در روابط اجتماعی‌شان چقدر وقت بگذارند. simها ممکن است شخصیت‌های مهربان، با اعتمادبه‌نفس و اجتماعی باشند یا بداخلاق، تنبل و بی‌مسئولیت شوند.
  روابط عاطفی بخش بزرگی از این شبیه‌سازی را شامل می‌شود. simها می‌توانند با هم روابط عاطفی برقرار کنند (همجنس و غیر همجنس). در ادامه می‌توانند با هم ازدواج کنند و بعد از ازدواج با افراد دیگر هم رابطه داشته باشند. البته تمام این تصمیمات به عهده‌ی خود بازیکن است، چرا که او simها و کارهایی که می‌کنند را کنترل می‌کند. simها ممکن است با لباس زیر، مایو یا لباس‌های نامتعارف نشان داده شوند. همچنین می‌توانند با یکدیگر رابطه‌های خیلی صمیمی شکل دهند، همدیگر را ببوسند و بغل‌های عاشقانه داشته باشند. زمانی که می‌خواهند با هم رابطه‌ی جنسی برقرار کنند یا برای بچه‌دار شدن تلاش کنند (این هم یکی از تصمیماتی است که خود بازیکن می‌گیرد) شخصیت‌های آن‌ها زیر پتو می‌روند و صدای خنده‌های ریزی از آن‌ها شنیده می‌شود. بازی برای بیان رابطه‌ی جنسی از کلمه‌ی woohoo استفاده کرده است. در این بازی بازیکن باید simها را از کودکی تا زمانی که می‌میرند هدایت و کنترل کند که شامل مواردی از تمام دوران زندگی یک انسان می‌شود. از کودکی و مدرسه رفتن تا درگیری‌های کاری و پیر شدن و در نهایت مرگ.
  در بازی مکالمه‌ها‌ به صورت نامفهوم صورت می‌گیرند و به زبان خاصی نیستند، با این حال زمانی که آدمک‌های بازی با هم جروبحث یا دعوا می‌کنند از لحن‌شان مشخص است که در حال پرخاش به یکدیگرند.
  در طول بازی، بازیکن باید به نیازهای مختلف افراد جامعه‌ای که ساخته رسیدگی و هزینه‌های زندگی آن‌ها را با مقدار مشخصی درآمد کنترل کند. این موارد می‌توانند مهارت‌های بازیکن در مدیریت هزینه و مسئولیت‌پذیری را تقویت کنند.
  آدمک‌های بازی می‌توانند با هم جروبحث و دعوا کنند که ممکن است به دعوای فیزیکی هم کشیده شود. در این حالت دو شخصیت با هم گلاویز می‌شوند اما خشونت بیشتری نشان داده نمی‌شود. اتفاق‌هایی چون آتش‌سوزی (و آتش گرفتن شخصیت‌ها)، غرق شدن و مرگ به خاطر گرسنگی ممکن است در بازی رخ دهد که می‌تواند برای کودکان آزاردهنده باشد. همچنین simها ممکن است با پیر شدن و به خاطر کهولت سن بمیرند که در این حالت فرشته‌ی مرگ (فیگوری که شنل سیاه به تن دارد و داسی در دستش است) پیش آن‌ها می‌آید و روح آن‌ها را می‌گیرد. در این زمان sim به زمین می‌افتد و بدنش ناپدید می‌شود. در جایی که بدن sim قرار داشته یک سنگ قبر ظاهر می‌شود که باقی simها می‌توانند بالای آن عزاداری کنند.
  بازی نسبتاً ساده است و کنترل‌ها و قسمت‌های مختلف در ابتدا به بازیکن آموزش داده می‌شوند. البته دستورات به زبان انگلیسی است و برای انجام آن‌ها بازیکن باید آشنایی ابتدایی با این زبان داشته باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Sims 4 عنوانی در سبک شبیه‌سازی زندگی است که در آن بازیکن می‌تواند sim (شخصیت) مخصوص به خودش را بسازد و زندگی او را کنترل کند. بازیکنان می‌توانند اسم،‌ جنسیت، خصوصیات ظاهری و ویژگی‌های اخلاقی شخصیت‌شان را خودشان انتخاب کنند و بر این اساس ممکن است نیازهای آن‌ها در طول بازی متفاوت باشد. وظیفه‌ی بازیکن رسیدگی به تمام نیازهای شخصیت‌هاست، مانند خواب، خوراک، دستشویی و حمام رفتن، کار پیدا کردن، روابط اجتماعی و... زمان‌هایی که simها به دستشویی یا حمام می‌روند لباس خود را با یک چرخش در می‌آورند اما قسمت‌های خصوصی بدن‌شان شطرنجی می‌شود. همچنین در مواقعی با لباس‌های زیر، مایو یا لباس‌های نامتعارف ظاهر می‌شوند. ضمن این‌که بازیکن می‌تواند تصمیم بگیرد که simها با هم روابط عاطفی برقرار کنند (هم با جنس مخالف و هم با جنس موافق). امکان انجام کارهایی مانند لاس زدن، بوسیدن و بغل‌های عاشقانه وجود دارد. آن‌ها می‌توانند با هم رابطه‌ی جنسی داشته باشند، که برای این کار هر دو sim زیر پتو می‌پرند و مقداری هم صدای خندیدن‌شان شنیده می‌شود. simها ممکن است در طول بازی به چندین روش بمیرند. مثلاً هنگام آشپزی دچار آتش‌سوزی شوند، در استخری که راه خروج ندارد غرق شوند، یا در پیری و از کهولت سن بمیرند. در تمام این موارد آن‌ها ناپدید می‌شوند و به‌جایشان یک سنگ قبر ظاهر می‌شود که سایر شخصیت‌ها می‌توانند کنار آن عزاداری کنند. ضمن این‌که بازی دارای مفاهیم مصرف‌گرایی است و به بازیکن این‌طور القا می‌کند که وسایل گران‌تر و بهتر در خوشحال بودن و کیفیت زندگی تأثیر مستقیم دارند.

  چکیده داستان

  این بازی داستان خاصی را تعریف نمی‌کند بلکه هر بازیکن داستان و شخصیت‌های خاص خودش را در آن درست می‌کند. بازیکن با درست کردن شخصیت‌ها می‌تواند برای آن‌ها خانه و لوازم زندگی بخرد، آن‌ها را سر کار بفرستد، با آن‌ها خانواده تشکیل دهد و در قسمت‌های مختلف زندگی همراهی‌شان کند. هر شخصیت اهداف کوتاه و بلند مدتی دارد که توسط بازیکن برای او انتخاب می‌شوند. انجام فعالیت‌های مرتبط با این اهداف شخصیت‌ها را در دستیابی به آن‌ها کمک می‌کند.

  کیفیت

  بازی Sims 4 با وجود شباهت زیادی که با بازی گذشته‌ی این مجموعه دارد اما تغییرات مهمی در آن رخ داده که باعث تمایزش با عناوین گذشته شده است. گرافیک بازی قوی‌تر از گذشته شده، رابط کاربری بهتری دارد و اضافه شدن اهداف زندگی، آن را درگیرانه‌تر از گذشته کرده است. از تغییرات مهم دیگر، امکان انجام دادن چند عمل به طور همزمان است و ‌sim‌ها می‌توانند در زمان کمتر، کارهای بیشتری را انجام دهند. ضمن این‌که بازیکنان می‌توانند خانه‌ها و simهایی که ساخته‌اند را با یکدیگر به اشتراک بگذارند که می‌تواند به دیدن شخصیت‌های جالبی منجر شود. Sims 4 همان بازی شبیه‌سازی قدیمی و محبوب است که ویژگی‌های جدیدش آن را سرگرم‌کننده‌تر و قابل‌دسترس‌تر از گذشته کرده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  می‌توانید درباره‌ی مسئولیت‌پذیری صحبت کنید. در این بازی شما مسئولیت‌ همه‌ی جنبه‌های زندگی simها را بر عهده دارید و اگر به آن‌ها رسیدگی نکنید، simها دچار مشکل خواهند شد. آیا این نکته در بازی باعث شده که شما درباره‌ی مسئولیت‌هایی که در زندگی واقعی‌تان دارید حساس‌تر شوید؟ ـ در این بازی simها هرچه وسایل بهتر و گران‌تری داشته باشند،‌ کیفیت زندگی‌شان هم بهتر می‌شود و خوشحال‌تر خواهند شد. به نظرتان این چه پیامی را به بازیکن منتقل می‌کند؟ آیا شما با آن موافقید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود مفاهیم جنسی، خشونت، شوخی‌های بزرگسالانه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Electronic Arts
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۴