The Surge

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی علمی-تخیلی بسیار سخت و خشن

سال: 2017
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  عبارات زشتی مثل f--k و s--t به صورت متداول در مکالمات بازی شنیده می‌شود.
  بازیکن باید با استفاده از سلاح‌های فضایی، دشمنان بسیاری را از بین ببرد. این سلاح‌ها سلاح‌های سردی‌اند که از نوعی ویژگی تیراندازی نیز بهره می‌برند. دشمنان بازیکن علاوه بر انسان‌های عادی، ربات‌ها و انسان‌هایی‌اند که به نوعی تجهیزات رباتیک و قوی مجهز شده‌اند. خشن‌ترین صحنه‌های بازی مربوط به حرکات تمام‌کننده‌ی بازیکن است که معمولاً با پخش شدن خون در هوا، صحنه‌های آهسته، قطع شدن یکی از اعضای دشمنان و ناله و فریاد ناشی از درد آن‌ها همراه است. بعضی از فضاهای بازی نیز ممکن است برای بازیکنان کم‌سن‌وسال، ترسناک باشد.
  بازی The Surge بسیار سخت است و بازیکن ممکن است برای عبور از بخش‌هایی از مراحل که حتی ساده به نظر می‌رسند، بارها و بارها کشته شود. در جهان بازی، سیستم جهت‌یابی خاصی وجود ندارد و به همین خاطر، بازیکن ممکن است در ابتدا و تا پیش از آشنا شدن با مکانیسم‌های گیم‌پلی آن گیج شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی The Surge عنوانی اکشن و نقش‌آفرینی با داستانی علمی-تخیلی است. این بازی از جمله عناوین سخت و اصطلاحاً «روگ-لایک» محسوب می‌شود که یادگیری بخش‌های مختلف آن، نیازمند بارها آزمون و خطا و زمان زیادی است. بازیکن با موج‌های بزرگی از دشمنان رباتی و یا انسان‌های تقویت‌شده با تجهیزات رباتی روبه‌رو می‌شود. در خیلی از موارد، حتی خوردن یک ضربه ممکن است به مرگ شخصیت اصلی منجر شود.
  اگرچه محتوای بزرگسالانه‌ی چندانی در بازی وجود ندارد اما میزان بالای عبارات زشت و البته خشونت که عنصر اصلی آن محسوب می‌شود، به معنای نامناسب بودن بازی برای کودکان و نوجوانان است. حرکات تمام‌کننده شخصیت اصلی باعث بلند شدن ناله درد دشمنان، پخش شدن خون در هوا و قطع شدن اعضای بدن آن‌ها می‌شود. گرافیک واقع‌گرایانه بازی نیز باعث هرچه خشن‌تر شدن این صحنه‌ها شده است. بازیکن باید با استفاده از دامنه‌ی وسیعی از سلاح‌ها و تجهیزاتی که در اختیار دارد، دشمنان خود را از بین ببرد که با خشونت و خونریزی زیادی همراه خواهد بود.

  چکیده داستان

  بازی The Surge در آینده‌ای خیالی رخ می‌دهد که نژاد انسان‌ها به دلیل پیشرفت بیش از حد تکنولوژی، ضعیف و بی‌اهمیت شده است. فقط درصد کمی از بشریت زنده مانده‌اند و آن‌ها هم امید چندانی به آینده ندارند چون بخش زیادی از آن‌ها افراد مسن یا بیماری‌اند که به حال خود رها شده‌اند. بازیکن کنترل یکی از متقاضیان شغلی را در دست می‌گیرد که برای بهبود وضعیت کاری خود، باید از یک جفت پای رباتی استفاده کند. البته در حین فرآیند نصب این قطعه، مشکلاتی به وجود می‌آید و عمل او به پایان نمی‌رسد. حالا نوبت بازیکن و شخصیت اصلی است که در این دنیا که انسان‌های کمی در آن باقی مانده‌اند، زنده بماند و از رمز و رازهای آن سر در بیاورد.

  کیفیت

  نیمه‌ی اول بازی The Surge ممکن است برای کسانی که تازه با سبک نقش‌آفرینی چالشی آشنا شده‌اند، سخت و بسیار مستأصل‌کننده باشد اما این نیمه‌ی دوم بازی است که باعث ایجاد حس قدرتمندی در بازیکن می‌شود. سیستم شخصی‌سازی جالب و متنوع بازی، باعث می‌شود که بازیکن بخواهد انواع و اقسام سلاح‌ها و تجهیزات مختلف را امتحان کند و این موضوع باعث افزایش ارزش تجربه‌ی دوباره‌ی بازی می‌شود. گرافیک بازی بسیار چشم‌نواز است و به غیر از مجموعه‌ای از مشکلات فنی که در ابتدای عرضه وجود داشت، این عنوان اکنون و پس از عرضه‌ی چندین بروزرسانی مختلف، مشکل خاصی ندارد و بازیکن‌های صبور و آشنا با این سبک، می‌توانند وقت زیادی صرف آن کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی جهان آخرالزمانی بازی The Surge صحبت کنید. آیا واقعاً ممکن است روزی پیشرفت تکنولوژی به حدی باشد که سیستم‌های هوش مصنوعی و موجودات رباتیک، باعث از بین رفتن تسلط و قدرت بشریت بر جهان شوند؟
  ـ میزان خشونت بازی، مخصوصاً در صحنه‌های تمام‌کننده‌ی آن بسیار بالا است. می‌توانید درباره چرایی وجود این صحنه‌ها و احساسی که به شما می‌داد صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خون و خون‌ریزی زیاد، خشونت شدید، استفاده از عبارات زشت و توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Focus Home Interactive
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷