The White Door

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک عنوان ماجراجویی مینی‌مالیستی با داستانی عجیب در رابطه با سلامت روان و افسردگی

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اگرچه موضوعات جنسی یا دیگر مسائل بزرگ‌سالانه‌ای در بازی وجود ندارد، اما فضای کلی تیره و ناراحت‌کننده‌ی آن، ممکن است برای بازیکنان کم سن و سال، مناسب نباشد. افسردگی و بیماری‌های روانی از موضوعات اصلی بازی‌اند و موضوعاتی چون خودکشی، از دست دادن عزیزان، پاک کردن یا استخراج حافظه،‌ روح آسیب‌دیده و بستری شدن در یک مرکز روانی در داستان مطرح می‌شود. پایان‌بندی بازی نیز ممکن است به تاثیرگذاری بیشتر این فضای ناراحت‌کننده، دامن بزند و ذهن بازیکن را تا مدت‌ها با خود مشغول کند. صحنه‌هایی از شخصیت اصلی و دیگر شخصیت‌ها در حال نوشیدن مشروبات الکلی وجود دارد و یکی از شخصیت‌ها در حال کشیدن سیگار برگ نشان داده می‌شود.
  در یکی از صحنه‌های بازی، شخصیت اصلی با یک تفنگ خودکشی می‌کند. بازیکن باید با نگه داشتن انگشت خود روی صفحه عمل فشار دادن ماشه را انجام دهد که در نهایت هم به صدای تیر ختم خواهد شد. در صحنه‌ی بعد، قهرمان بازی (که همچنان زنده است) با یک زخم روی شقیقه‌ی خود دیده می‌شود. او در صحنه‌ی دیگری، انگشت خود را درون این زخم می‌کند. شخصیت شبح‌مانند سیاهی نیز وجود دارد که حرکت یا کار وحشت‌آوری انجام نمی‌دهد، اما ظاهر کلی او ممکن است برای کودکان و نوجوانان کم‌سن ترسناک باشد. در صورت مواجه شدن با یک راز یا صحنه‌ی شوکه‌کننده، موسیقی بازی نیز ناگهان تغییر و نوعی حالت تنش و اضطراب را منتقل می‌کند. قهرمان بازی در اکثر مواقع بازی حالتی افسرده، ناراحت و مضطرب دارد. ضمن این که در یکی از مراحل بازیکن باید در نقش او که به شکل شبحی سیاه درآمده بازی کند.
  بازی مکانیسم‌های کنترلی چندانی ندارد و بازیکن صرفاً باید با استفاده از کلیک موس شخصیت تحت‌کنترل خود را راهنمایی کند. البته این به معنای آسان بودن بازی نیست. همانند دیگر بازی‌های مجموعه Cube Escape و Rusty Lake، برخی از معماها و پازل‌های بازی ممکن است سخت و چالش‌برانگیز باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی The White Door یک عنوان ماجراجویانه و اشاره و کلیک است. این بازی نیز در جهان Rusty Lake و دیگر بازی‌های این مجموعه اتفاق می‌افتد. اگرچه برای انجام آن لازم نیست که تمام بازی‌های قبلی این مجموعه تجربه شوند، اما قطعاً چنین کاری به درک بهتر و آگاهی بیشتر درباره‌ی این جهان عجیب و غریب کمک می‌کند. بازیکن کنترل شخصیتی را بر عهده دارد که حافظه خود را از دست داده و اکنون، در یک مرکز بیماری‌های روانی بستری است.
  موضوع اصلی بازی درباره افسردگی و سلامت روانی است. موضوعاتی چون فراموشی، خودکشی، قتل، پاک کردن و استخراج حافظه، افسردگی بعد از اتمام رابطه و بستری شدن در مراکز روانی در داستان وجود دارد. تعدادی صحنه‌های خشن مانند تصادف و تیر خوردن در بازی وجود دارد که چندان واقع‌گرایانه نیستند و به شکلی فانتزی نشان داده شده‌اند. در یکی از صحنه‌های بازی، شخصیت اصلی به دلیل افسردگی تصمیم به خودکشی می‌گیرد و با اسلحه به خودش شلیک می‌کند اما این قسمت‌ با نمایش خشونت بی‌پرده‌ای نشان داده نشده است. در چندین صحنه شخصیت اصلی در حال نوشیدن مشروبات الکلی نشان داده می‌شود. همچنین بعضی صحنه‌های بازی که سایه‌ای سیاه رنگ روی صفحه ظاهر می‌شود ممکن است برای بازیکنان حساس ترسناک باشد.

  چکیده داستان

  بازیکن کنترل فردی به نام «رابرت هیل» را بر عهده دارد. رابرت ظاهراً یک تصادف شدید داشته و حافظه‌ی خود را از دست داده است. او اکنون در یک مرکز بیماری‌های روانی قرار دارد و هدف بازیکن، کمک به او برای بازیابی حافظه‌اش است.

  کیفیت

  بازی‌های شرکت Rusty Lake همیشه از نوعی نبوغ و عجیب بودن خاص خود بهره می‌برند. عنوان The White Door نیز از این قضیه مستثنی نیست. اکثر بازی از پالت‌ها و پنل‌های سیاه و سفید تشکیل شده است، البته در بخش‌هایی از بازی نیز (مثل خاطره‌هایی که به شکل فلش‌بک روایت می‌شوند) فضای بازی رنگی می‌شود. گرافیک این بازی نیز همانند نسخه‌های قبلی، بسیار مینی‌مالیستی و در ساده‌ترین شکل کار شده است. البته یکی از نوآوری‌های شرکت سازنده در این بازی، تقسیم کردن صفحه به دو بخش مجزا است که بازیکن می‌تواند از طریق آن، هم فضای کلی بازی را در اختیار داشته باشد و هم کار‌های جزئی و مربوط به هر قسمت از فضای یک اتاق را در صفحه دیگر انجام دهد. نسخه ویندوز بازی، از افت فریم در برخی از صحنه‌ها رنج می‌برد، البته این مشکل هیچ‌وقت به حد آزاردهنده‌ای نمی‌رسد. یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت همیشگی این مجموعه بازی‌ها، موسیقی‌های زیبا و به‌یادماندنی است که در بازی The White Door، این ویژگی نیز به اوج خود رسیده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی نحوه‌ی به تصویر کشیدن افسردگی و سلامت روانی در این بازی صحبت کنید. کدام بخش آن به نظرتان واقع‌گرایانه نشان داده شده و کدام بخش فانتزی است؟
  ـ یکی از پیام‌هایی که در بازی چندین بار نشان داده می‌شود، «رنگ را به زندگی‌ات برگردان» است. فکر می‌کنید منظور بازی از این پیام چیست؟ و چه ارتباطی با سیاه و سفید بودن بازی دارد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB RP (در انتظار رتبه‌بندی)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴
  تولید کننده Rusty Lake
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰