Thronebreaker: The Witcher Tales

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی کارتی و نقش‌آفرینی همراه با شخصیت‌های زن قدرتمند

سال: 2018
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکن نقش دو شخصیت زن قوی را بر عهده می‌گیرد که یکی از آن‌ها ملکه‌ای جوان و شجاع است و دیگری، یکی از متحدان اوست که او هم زنی جنگجو و قدرتمند است. هر دو نفر به دنبال دفاع و نجات پادشاهی و مردمان سرزمین خود هستند. بازی به‌خوبی کلیشه‌های رایج جنسیتی درباره حکمرانی و «پادشاه» بودن را می‌شکند و شخصیت‌هایی الگو و قابل‌اتکا را ارائه می‌دهد.
  ارجاعات تصویری و کلامی به نوشیدنی‌های الکلی در بازی وجود دارد.
  از برخی عبارات توهین‌آمیز مثل s..t در مکالمات بازی استفاده می‌شود.
  بردن در بخش‌های مبارزه‌ای، از یک الگوی ثابت و روش خاصی پیروی نمی‌کند. بازیکن باید با خلاقیت خودش و استفاده از کارت‌هایی که در دست دارد، مبارزه را پیروز شود. تفکر خلاق به شکل غیرمستقیم در بازی تشویق شده است.
  مبارزه‌های بازی به شکل نوبتی و بر اساس چیدن کارت‌های مختلف روی یک صفحه انجام می‌شوند و خشونت چندانی در آن‌ها وجود ندارد. در حالت داستانی، بازیکن ممکن است با جسدهای خون‌آلودی مواجه شود. البته در بخش داستانی، دوربین از زاویه‌ی بالا است و جزئیات چندانی از جسدها دیده نمی‌شود.
  یاد گرفتن استراتژی بخش مبارزه‌ی بازی ممکن است سخت و زمان‌بر باشد، اما حالت آسان به بازیکن اجازه می‌دهد که روی داستان متمرکز شود و مبارزه‌ها را رد کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Thronebreaker یکی از بازی‌های مجموعه‌ی The Witcher است. البته این بازی خشونت و محتوای بزرگسالانه‌ی مجموعه‌ی اصلی را ندارد و باید آن را یک بازی کارتی با مکانیسم‌های سبک نقش‌آفرینی و استراتژیک دانست. مبارزات بازی از طریق کارت‌های مختلف و به شکل نوبتی انجام می‌شوند.
  بازی چندین شخصیت زن قوی و جسور دارد که می‌توانند الگوهای شخصیتی بسیار مناسبی برای کودکان و نوجوانان محسوب شوند. دفاع از مردم مظلوم، ایستادگی و مقاومت در برابر نیروهای خارجی و تشخیص درست و غلط در شرایط حساس و سخت از جمله ویژگی‌های شخصیتی این افراد است. تنها مورد خشن بازی در حین مبارزات را می‌توان از بین رفتن و سوختن کارت‌ها دانست. همچنین در صحنه‌های غیرتعاملی و داستانی، جسدهای خونین هم نشان داده می‌شوند. البته خشونت در هیچ کجای بازی تحسین نشده است و شکوه‌آمیز نشان داده نمی‌شود. مقداری هم محتوای بزرگسالانه و توهین‌آمیز در بازی وجود دارد. به عنوان مثال، کلمه‌ی s..t در برخی مکالمات شنیده می‌شود و ارجاعات تصویری و کلامی هم به نوشیدنی‌های الکلی شده است.

  چکیده داستان

  در این بازی بازیکن نقش یک ملکه‌ی جنگجو و قدرتمند و سپس یکی از متحدان او را بر عهده می‌گیرد که باید از پادشاهی در برابر حمله‌ی یک نیروی خارجی دفاع کنند. بازی از چند حالت مختلف تشکیل شده است. بخش ماجراجویی به بازیکن اجازه می‌دهد که در نقاط مختلف نقشه بگردد، با دشمنان و هیولاها مبارزه کند، سربازهای جدید به کار گیرد و منابع موردنیاز برای ارتقا دادن نیروها و ارتش خود را جمع‌آوری کند. در حالت اردوگاه یا Camp، بازیکن می‌تواند کارت‌های جدیدی درست کند و تجهیزات فعلی خود را ارتقا دهد.

  کیفیت

  این بازی با ترکیب چند ژانر و مکانیسم‌های گیم‌پلی مختلف، چندین حالت متنوع برای ارائه دارد. البته که حالت داستانی آن که داستان ملکه «میو» را دنبال می‌کند از بقیه جذاب‌تر است. این شخصیت همانند شخصیت اصلی مجموعه بازی‌های Witcher یعنی «گرالت»، بسیار قوی و مستقل است و ذکاوت و نترس بودن او باعث شده است که بتواند به خوبی از مردم سرزمینش دفاع کند. اگرچه بازیکن آزادی این را دارد که از میو به عنوان ملکه‌ای عبوس و نسبتاً ظالم استفاده کند اما او در هر صورت شخصیتی مثال‌زدنی است که مسئولیت پادشاهی، جنگیدن با دشمنان و حل مشکلات پسر ضعیف و نوجوانش را دارد. به همین خاطر هم تصمیماتی که بازیکن به عنوان ملکه‌ی این سرزمین باید بگیرد، هیچ‌وقت آسان و واضح نیستند ضمن این‌که بازیکن تأثیرات آن‌ها را هم در دنیای بازی می‌بیند. بخش ماجراجویی بازی شامل انتخاب مکالمات متفاوت و سفر کردن به نقاط مختلف نقشه می‌شود. بخش مبارزات در واقع با استفاده از کارت‌های مختلف که هر کدام از آن‌ها قابلیت‌های خاصی دارند و به شکل نوبتی انجام می‌شوند، پیش می‌رود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی به تصویر کشیده شدن شخصیت‌های زن در این بازی صحبت کنید. آیا تفاوتی میان شخصیت‌های زن این بازی با سایر بازی‌های ویدیویی احساس کردید؟
  ـ می‌توانید از زنانی که در دنیای واقعی و در اطراف‌تان برای شما به عنوان الگوی شخصیتی خوبی شناخته می‌شوند صحبت کنید. این زنان چه ویژگی‌هایی دارند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود خون، خشونت متوسط و استفاده از برخی اصطلاحات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده CD PROJEKT RED
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸