Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

thumbnail
۱۸ سال به بالا
یک بازی تیراندازی تیمی آنلاین با خشونت زیاد و واقع‌گرایانه و موضوع مبارزه با تروریسم
سال: 2015
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع کلی بازی مبارزه با تروریست‌ها و تروریسم است. در مکالمات اشارات زیادی به این موضوع و همچنین اشارات کوتاهی به مواد مخدر می‌شود.
  کلمات توهین‌آمیز مانند f..k چند بار در مکالمات استفاده می‌شوند.
  این بازی را می‌توان به صورت گروهی و آنلاین بازی کرد که تجربه‌ی بازی در این حالت می‌تواند مهارت‌های بازیکن در کار گروهی و همچنین ارتباطات اجتماعی او را تقویت کند.
  محور اصلی بازی تیراندازی است و بازیکنان از زاویه‌ی اول‌شخص و با استفاده از مسلسل، شات‌گان، پیستول و مواد منفجره دشمنان انسانی را می‌کشند. خشونت بازی بسیار واقع‌گرایانه است و با هر ضربه مقدار قابل توجهی خون به هوا می‌ریزد و شخصیت‌ها از درد فریاد می‌کشند. در بسیاری از صحنه‌ها ممکن است خون بسیار زیادی روی دیوار یا زمین ریخته شده باشد که از روی صفحه هم محو نمی‌شوند. قسمت‌های داستانی بازی شامل صحنه‌های مختلفی از عملیات‌های تروریستی با گرافیک بسیار واقع‌گرایانه است. یکی از این عملیات‌ها شامل یک حمله با گازهای شیمیایی به مدرسه و کشته شدن دانش‌آموزان می‌شود. گرافیک واقع‌‌گرا و اول‌شخص بودن، تأثیرگذاری خشونت آن را بیشتر می‌کند. ضمن این‌که گیم‌پلی بازی به شکلی است که قرار گرفتن در بسیاری از موقعیت‌های آن می‌تواند برای بازیکن اضطراب‌آور باشد.
  کنترل‌های تیراندازی بازی ساده‌اند اما سختی آن به درجه‌ی دشواری و همچنین میزان مهارت هم‌تیمی‌ها و حریفان بستگی دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege عنوانی در سبک تیراندازی اول‌شخص است که به صورت آنلاین انجام می‌شود. بازیکنان در نقش مأموران آموزش‌دیده و حرفه‌ای با سلاح‌هایی چون انواع تفنگ، مواد منفجره و تله‌های مختلف با تیم حریف می‌جنگند. موضوع اصلی بازی مبارزه با تروریسم است و خشونت و خون واقع‌گرایانه‌ای در آن نمایش داده می‌شود. در کمپین تک‌نفره‌ی بازی،‌ بازیکن با راهنمایی مأمور مافوقش تشویق می‌شود که برای مبارزه با تروریست‌ها،‌ کاملاً بی‌رحمانه و با تمام قوا وارد عمل شود. با هر شلیکی که به سمت شخصیت‌ها می‌شود، مقدار قابل توجهی خون به اطراف می‌پاشد که روی نقشه‌ی بازی باقی می‌مانند. در قسمت‌های داستانی، عملیات‌های تروریستی با گرافیک بسیار واقعی نشان داده می‌شود. خشونت واقع‌گرایانه، اول‌شخص بودن و شرایط کلی بازی هم خشونت آن را تأثیرگذارتر و هم بازی را اضطراب‌آور کرده است. بازیکنان می‌توانند با هم مکالمه‌ی صوتی داشته باشند و احتمال به کار بردن کلمات توهین‌آمیز توسط هم‌تیمی‌ها وجود دارد.

  چکیده داستان

  در این بازی بازیکنان در نقش مأمورین مبارزه با تروریسم بازی می‌کنند و باید مأموریت‌های مختلفی مانند نجات گروگان‌ها، کشتن تروریست‌ها،‌ خنثی کردن بمب‌‌های شیمیایی و... را انجام دهند. با این‌که بازی به صورت آنلاین انجام می‌شود اما شامل یک کمپین تک‌نفره هم است که در آن بازیکن طی ده مأموریت مختلف، با موقعیت‌ها و تاکتیک‌های مختلف مبارزه آشنا می‌شود.

  کیفیت

  می‌توان گفت Rainbow Six: Siege به عنوان یک بازی تیراندازی آنلاین، توانسته همه‌ی آن چیزی را که بازیکن از چنین عنوانی انتظار دارد به او بدهد. گرافیک بسیار واقع‌گرایانه‌ به همراه مکان‌های مختلف که هر کدام با جزئیات خوبی طراحی شده‌اند،‌ باعث شده‌اند که بازی از نظر بصری کیفیت بسیار بالایی داشته باشد. گیم‌پلی آن، که مخصوص بازی تیمی طراحی شده،‌ از نظر تاکتیک‌های مختلفی که می‌توان در آن پیاده کرد و همکاری میان هم‌تیمی‌ها، تنوع خوبی دارد. موقعیت‌هایی که بازیکن در آن‌ها قرار می‌گیرد هم بسیار هیجانی‌اند و سعی شده تا استرس روبه‌رو شدن با یک تیم تروریستی تا حد زیادی به بازیکن منتقل شود. تنها نکته‌ی منفی این بازی را می‌توان در کمپین تک‌نفره‌ی آن دانست که داستان چندان مشخصی را جلو نمی‌برد و بیشتر به نظر تمرینی برای ورود به بخش آنلاین به نظر می‌رسد. در مجموع Rainbow Six: Siege را می‌توان عنوان تیراندازی باکیفیتی برای بزرگسالان دانست که تجربه‌ی تیمی خوبی را هم به بازیکن ارائه می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ بازی‌های آنلاین که بازیکنان در آن می‌توانند با هم در ارتباط باشند، خطر روبه‌رو شدن با محتوای توهین‌آمیز را با خود دارد. شما برای این‌که بتوانید رابطه‌ی سالمی با هم‌تیمی‌هایتان داشته باشید چه می‌کنید؟ برخورد شما هنگام مواجه شدن با محتوای توهین‌آمیز از سمت دیگر بازیکنان چیست؟ ـ خشونت این بازی بسیار زیاد و واقع‌گرایانه است. می‌توانید درباره‌ی تأثیری که این خشونت روی بازیکن یا خود شما داشت صحبت کنید. آیا صحنه‌هایی در بازی بود که تماشای آن برایتان اذیت‌کننده باشد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون، اشاراتی به مواد و استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Ubisoft
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵