Tony Hawk’s Pro Skater 1 and 2

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

بازسازی دو عنوان اسکیت‌سواری آرکید و بسیار محبوب با خشونت کم

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارجاعات بسیاری به مواد مخدر، خشونت علیه زنان و استفاده از نوشیدنی‌های الکلی در متن آهنگ‌های بازی وجود دارد.
  در بسیاری از آهنگ‌های بازی که بیشتر در سبک‌های رپ و راک هستند، کلمات زشتی مثل “b--ch”، “s--t”، “d--k” و “hell” شنیده می‌شوند.
  یک بخش ساخت پیست وجود دارد که بازیکن در آن می‌تواند با استفاده از خلاقیت خود، یک پیست یا محوطه‌ی مخصوص اسکیت بسازد.
  شخصیت بازیکن پس از برخورد با خودروها، به زمین پرتاب می‌شود. همچنین در صورت شکست در انجام یک حرکت خاص یا هنگام پریدن ناموفق از یک ساختمان بلند، شخصیت زمین می‌خورد. البته در هیچ‌کدام از این صحنه‌ها، خونریزی یا محتوای خشن دیگری وجود ندارد. اسکیت‌سوار پس از هر کدام از این اتفاق‌ها یا اتفاقات مشابه آن، سریعاً و بدون هیچ صدمه‌ای از زمین بلند می‌شود.
  کنترل‌های بازی نسبتاً متفاوت‌اند و یادگیری آن‌ها نیازمند زمان و تلاش زیادی است. با این حال، یک بخش آموزشی در بازی وجود دارد که بسیاری از حرکات نمایشی و کنترل‌های بازی را به بازیکن یاد می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Tony Hawk’s Pro Skater 1 and 2 مجموعه‌ای از دو بازی بازسازی‌شده اسکیت‌سواری آرکید هستند که در آن، بازیکن‌ها می‌توانند با یکدیگر به رقابت بپردازند، امتیاز جمع کنند، اهداف مختلفی را تکمیل کنند و قابلیت‌های شخصیت و اسکیت خود را افزایش دهند.
  خشونت خاصی در بازی وجود ندارد. البته شخصیت اسکیت‌سوار در صورت شکست در انجام یک حرکت خاص یا برخورد با خودروهای در حال گذر، به شدت زمین می‌خورد، اما خونریزی و خشونتی در این صحنه‌ها نیست و او دوباره و خیلی سریع از جای خود بلند می‌شود. در متن بسیاری از آهنگ‌های بازی، ارجاعات زیادی به استفاده از نوشیدنی‌های الکلی، موادر مخدر، موضوعات تحریک‌برانگیز و فحاشی وجود دارد. در بسیاری از این آهنگ‌ها، کلماتی مثل “d–k”، “s–t”، “b–ch” و “a–“ شنیده می‌شوند. البته قابلیت غیر فعال کردن آهنگ‌ها از پلی‌لیست بازی وجود دارد.

  چکیده داستان

  مجموعه بازی‌های Tony Hawk’s Pro Skater، اصولاً داستان خاصی ندارند و هدف بازیکن، رسیدن به یک امتیاز خاص یا جمع‌آوری آیتم‌های مختلف درون یک نقشه و انجام تمام این کارها در عین اسکیت‌سواری و همین‌طور انجام Trickها و حرکات مختلف نمایشی اسکیت‌سواری است. در بازی Tony Hawk’s Pro Skater 1 and 2، مجموعا 21 نقشه و صدها چالش و مأموریت مختلف وجود دارد.

  کیفیت

  بعد از بازی بد Tony Hawk’s Pro Skater 5 در سال 2015، طرفداران این مجموعه به طور کلی ناامید شده بودند و فکر نمی‌کردند که بتوانند دوباره نسخه‌ای جذاب و باکیفیت از مجموعه‌ی محبوب خود را ببینند. با این حال، دو نسخه‌ی اول این مجموعه که از محبوب‌ترین بازی‌های ورزشی محسوب می‌شوند، بازسازی شده و در قالب یک مجموعه، در سال 2020 عرضه شدند. این بازی علاوه بر نگه داشتن و متحول کردن عناصر قدیمی دو نسخه‌ی اول مجموعه، توانسته است عناصر جدیدی مثل چالش‌های تازه، قابلیت ساختن اسکیت‌بورد و بازی آنلاین را هم اضافه کند. گرافیک بازی اگرچه چشم‌نواز است، اما نوآوری خاصی ندارد. قطعات موسیقی بازی نیز بیشتر از سبک رپ و راک هستند و موسیقی‌های بدیع کمی در بازی وجود دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی عبارات و محتواهای زشتی که در آهنگ‌های بازی هست صحبت کنید. به نظرتان ضرورتی داشته که سازندگان این آهنگ‌ها را برای بازی انتخاب کنند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود عبارات زشت و توهین‌آمیز در متون آهنگ‌ها
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Vicarious Visions
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰