Townscaper

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی شبیه‌سازی با محوریت ساخت بی‌پایان و خلاقانه‌ی شهرهای مختلف

سال: 2021
  بررس بازی: زهرا اسکندریان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی به‌طور مستقیم محتوای کودکانه‌ی خاصی ندارد اما انجام آن باعث تخیل کردن و تقویت قوه‌یتخیل کودکان و نوجوانان می‌شود. همچنین، هیچ رقابت و یا برنده و بازنده‌ای در این بازی وجود ندارد و هه‌چیز در کمال آرامش انجام می‌شود و تنش و یا خشونتی به دنیای کودکان وارد نمی‌کند.
  ساخت خانه‌ها و شهرهای جدید، انتخاب رنگ‌های مناسب و نحوه‌ی انتخاب چیدمان شهرها و خانه‌ها در این بازی برای تقویت خلاقیت و تفکر انتزاعی کودکان و نوجوانان مفید است.
  بازی هیچ سختی خاصی ندارد. ساختمان‌ها از پیش ساخته شده‌اند و فقط باید جای آن ها مشخص شود. هر چقدر بیشتر روی یک ساختمان کلیک شود، ارتفاع آن هم بیشتر شده و شکل یک برج را به خود می‌گیرد. هرچند در ابتدای بازی هیچ راهنمایی برای آغاز بازی وجود ندارد اما با حرکت قطب‌نما یا اولین کلیک، اولین زمین بر روی آب ساخته خواهد شد و بازی آغاز می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Townscaper یک عنوان شبیه‌سازی و مدیریتی است که بازیکن در آن، امکان ساختن و طراحی بی‌پایان شهر و خانه‌ها را دارد. بازیکن در این بازی به ساخت و ساز و طراحی یک شهر خیالی می‌پردازد.
  هیچ‌گونه شخصیت و یا رقابتی وجود ندارد و تنها کاری که انجام می‌شود، ساخت‌و‌ساز و بازی با رنگ‌های مختلف است. طراحی شهر‌ها به‌صورت دلخواه و بدون زمان مشخص است که می‌تواند تخیل کودکان و نوجوانان را تقویت کند و خلاقیت آن‌ها را به‌کار گیرد. همچنین، هیچ‌گونه خشونت و یا محتوای ناراحت‌کننده‌ای در بازی وجود ندارد.

  چکیده داستان

  بازی حالت داستان خاصی ندارد و بازیکن تنها به ساختن شهر و خانه‌ها بر روی آب می‌پردازد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  بازی Townscaper گرافیک بسیار زیبا و چشم‌نوازی دارد. بازیکن برای ساخت خانه‌ها می‌تواند ازرنگ‌های مختلفی استفاده کند. همچنین، تعیین زاویه‌ی خورشید و نورپردازی نیز قابل تغییر است. صداها و افکت‌های صوتی استفاده شده در بازی کیفیت بسیار بالایی دارند و از صداهای طبیعی مانند صدای آب استفاده شده است. به‌طور کلی، این بازی یک ساخت و ساز بی‌پایان و باکیفیت را فراهم آورده است که بدون هیچ‌گونه رقابتی، بازیکن را به آرامش دعوت می‌کند. امکان عکس گرفتن از شهر و اشتراک‌گذاری آن با دوستان خود نیز وجود دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به‌نظر شما زیباسازی شهرها چه تاثیری در زندگی مردم دارد؟ چه کارهایی را می‌توان برای داشتن یک شهر زیبا انجام داد؟
  در رابطه‌ با شهرهای واقعی‌ای که بر روی آب ساخته شده‌اند، چه می‌دانید؟ به‌نظر شما تجربه‌ی زندگی در شهری که بر روی آب ساخته شده، چگونه است؟

  مشخصات بازی

  واحد پول دلار
  قیمت ۵
  تولید کننده Raw Fury
  دستگاه های سازگار Mac، Nintendo Switch، Windows
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۲۱