Trine 4: The Nightmare Prince

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی ماجراجویی و پازلی با خشونت فانتزی و تاکید روی کار گروهی و کمک به دیگران

سال: 2019
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سه شخصیت اصلی بازی با وجود تفاوت‌هایی که در نگرش‌ها و عقاید خود دارند، دوستان خوبی برای یکدیگر هستند و از رابطه‌ای صمیمی و دوست‌داشتنی بهره می‌برند. علاوه بر تاکیدی که روی روابط دوستی وجود دارد، تشویق به اکتشاف و اهمیت کار گروهی و تیمی از دیگر موارد معنادار برای کودکان و نوجوانان محسوب می‌شوند.
  زویا، آمادئوس و پونتیوس که شخصیت‌های اصلی بازی هستند، افرادی سخت‌کوش، فداکار و بامحبت محسوب می‌شوند. هر موقع که زمان محافظت از مردم بی‌دفاع و مظلوم فرا برسد، آن‌ها بدون انتظار پاداش یا دستاوردی، به دنبال کمک به دیگران می‌روند. علاوه بر رفتارهای مردمی، آن‌ها همیشه از یکدیگر حمایت می‌کنند و دوستان خوبی برای هم محسوب می‌شوند.
  بازیکن‌ها در حالت چندنفره باید برای پیشروی در بازی و پشت سر گذاشتن موانع، از توانایی‌های یکدیگر استفاده کنند و ارتباط موثری با هم داشته باشند. در حالت تک‌نفره نیز بازیکن باید خودش از قابلیت‌های هر شخصیت استفاده کند تا بتواند موانع را رد کند. به طور کلی، تاکید زیادی روی اهمیت و نتایج کار تیمی و گروهی در بازی وجود دارد. حل معماها و پازل‌ها نیز منجر به تقویت تفکر خلاقانه و تشویق بازیکن به استفاده از روش‌های متنوع و مختلف حل مسئله می‌شود.
  شخصیت‌ها با استفاده از شمشیر، تیروکمان و حملات جادویی، به دشمنان خود حمله می‌کنند. آن‌ها که از موجودات و هیولاهای فانتزی و برخی سربازهای انسانی تشکیل شده‌اند، ممکن است پس از دریافت ضربه فریاد بکشند. اگرچه سرعت گیم‌پلی نسبتاً بالا است و مبارزات در محیط‌های کوچکی رخ می‌دهند، اما هیچ‌نوع خون و خونریزی در بازی وجود ندارد و اجساد دشمنان به دود یا پودر تبدیل شده و از محیط بازی ناپدید می‌شوند. به طور کلی، خشونت بازی از نوع فانتزی است و زاویه‌ی حرکت به کنار و فضای 2بعدی آن مانع اثرگذاری مراحل مبارزه‌ای و سطح خشونت ‌آن‌ها شده است.
  کنترل‌های بازی بسیار راحت است و یادگیری آن‌ها به زمان و تلاش چندانی نیاز ندارد. در حالت تک‌نفره، تعویض شخصیت‌ها سریعاً انجام می‌شود و خللی در روند گیم‌پلی ایجاد نمی‌کند. البته بازی به شکل چندنفره و تیمی نیازمند ارتباط موثر و قوی بین اعضای گروه است. دو درجه‌بندی آسان و متوسط برای میزان سختی بخش داستانی وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Trine 4: The Nightmare Prince عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه و پازلی حرکت به کنار است که بازیکن در آن، کنترل سه قهرمان (جادوگر، شوالیه و دزد) را بر عهده می‌گیرد و هدف آن‌ها، پیدا کردن یک شاهزاده‌ی گم‌شده است. بازیکن با گشت‌وگذار در محیط‌های 2بعدی، پازل‌ها و معماهای مختلفی را حل می‌کند، با دشمنان متنوعی می‌جنگد و تجهیزات و قابلیت‌های شخصیت‌ها را ارتقا می‌دهد.
  در گیم‌پلی بازی، تاکید زیادی روی کار تیمی و گروهی و پشت سر گذاشتن موانع و پازل‌ها با استفاده از قابلیت‌های تمام اعضای گروه وجود دارد.در واقع بهترین حالت بازی، تجربه‌ی آن به صورت تیمی و گروهی چندنفره (تا 4 بازیکن) است. اهمیت روابط دوستی، کمک به دیگران و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز از جمله درون‌مایه‌های باارزش و معناداری هستند که در داستان بازی مطرح می‌شوند. حل کردن برخی از پازل‌ها منجر به تقویت تفکر خلاقانه و استفاده از روش‌های متنوع حل مسئله می‌شود. بازیکن با استفاده از شمشیر، تیروکمان و برخی حملات جادویی، دشمنان خود را از بین می‌برد. آن‌ها از موجودات و هیولاهای فانتزی مثل اسکلت‌های بزرگ یا حیوانات قدرتمند و برخی دشمنان انسانی تشکیل شده‌اند. دشمنان پس از تمام شدن جانشان، دود شده و سریعاً از محیط بازی ناپدید می‌شوند. خشونت بازی از نوع فانتزی است و هیچ‌نوع خون و خونریزی یا محتوای بزرگسالانه‌ای در آن وجود ندارد.

  چکیده داستان

  در این بازی، شاهزاده‌ی جوانی که «سلیوس» نام دارد، به شکلی ناخواسته درگیر جادوی سیاه شده و کابوس‌هایی در رابطه با نابودی پادشاهی و موجودات ارتش تاریکی می‌بیند. این موجودات به شکلی غیرمنتظره و ناشناخته، وارد دنیای واقعی شده‌‌اند و متاسفانه، خود شاهزاده نیز گم شده است. اکنون، سه قهرمان معروف مجموعه دوباره فراخوانده شده‌اند تا هم به دنبال پیدا کردن شاهزاده باشند و هم بتوانند راهی برای عقب راندن و از بین بردن نیروهای تاریکی پیدا کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  پس از تغییرات ناموفق قسمت سوم و اضافه کردن محیط‌ها و گیم‌پلی 3بعدی به بازی، سازندگان مجموعه‌ی Trine در قسمت چهارم به فرمول همیشگی و موفقیت‌آمیز خود بازگشته‌اند. در این قسمت، گیم‌پلی بازی دوباره به سبک اکشن و ماجراجویی حرکت به کنار 2بعدی بازگشته و به نظر می‌رسد که این تصمیم، درست و دقیق بوده است. گرافیک بازی چشم‌نواز است و محیط‌های رنگارنگ و متنوع بسیاری در آن دیده می‌شود. داستان آن اگرچه کمی کلیشه‌ای و تکراری است، اما همچنان از لحظات به‌یادماندنی و خاص بسیاری بهره می‌برد. همانند تمام بازی‌های این مجموعه، بهترین حالت تجربه‌ی بازی Trine 4: The Nightmare Prince نیز به صورت تیمی و چندنفره است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی تفاوت‌های گیم‌پلی تک‌نفره و چندنفره در این بازی صحبت کنید. پازل‌ها در کدام حالت سخت‌تر و چالش‌برانگیزتر بودند؟ فکر می‌کنید دلیل این اتفاق چیست؟
  کار تیمی و داشتن ارتباط موثر بین اعضای گروه، از عناصر موردنیاز برای پیشروی در بازی و حل کردن موفقیت‌آمیز پازل‌های آن است. می‌توانید درباره‌ی اهمیت این مفاهیم و مصداق‌های آن‌ها در زندگی واقعی صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (کودکان بالای ۱۰ سال) به خاطر وجود خشونت فانتزی
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Frozenbyte
  دستگاه های سازگار Nintendo Switch، Windows، PlayStation ۴، Xbox One، Google Stadia
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۱۹