Tropico 6

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی استراتژیک و مدیریت منابع با درون‌مایه‌های سیاسی و اجتماعی

سال: 2019
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی در واقع نسخه‌ی خیالی و خنده‌داری از دیکتاتورهای کشورهای جهان سوم است. البته خود بازیکن انتخاب می‌کند که روش‌های مردمی و عادلانه را انتخاب کند یا همانند همان دیکتاتورها رفتار کند.
  در میان ساختمان‌های تجاری بسیاری که بازیکن می‌تواند بسازد، کارخانه‌ی ساخت نوشیدنی‌های الکلی و سیگار دیده می‌شود. یکی دیگر از این ساختمان‌ها، کارخانه‌ی تولید دارو است که بازیکن می‌تواند آن را به کارخانه ساخت مواد مخدر هم تبدیل کند. در ساختمان‌های سرگرمی نیز تأسیسات کلاب شبانه و بار دیده می‌شود که البته فقط خود ساختمان‌ها در بازی قابل‌مشاهده‌اند و فعالیت‌های درون هیچ‌کدام از آن‌ها نمایش داده نمی‌شود.
  در برخی از مکالمات، از عبارات توهین‌آمیزی مثل damn و hell استفاده می‌شود.
  این بازی دارای برخی محتواهای آموزشی است، اما اکثر آن‌ها به شکل غیرمستقیم نشان داده شده‌اند و آموزش، از اولویت‌های بازی نیست. مثلا بازیکن برای ساخت کارخانه‌ی تولید قایق، ابتدا باید چوب درختان را قطع کند و سپس در کارخانه‌ای دیگر، آن‌ها را به بریده‌های چوب تبدیل کند و سپس شاهد ارسال آن‌ها به کارخانه ساخت قایق باشد. انجام این مراحل می‌تواند بازیکن را با روند ساخت و تولید بعضی محصولات آشنا کند. ضمن این که بازیکن با مسائل مختلف در زمینه‌ی کشورداری، دیپلماسی و سیاست‌های مختلف هم برخورد خواهد داشت.
  کشور بازیکن ممکن است مورد حمله‌ی نیروهای خارجی یا شورش‌گران و معترضان داخلی واقع شود. نیروهای نظامی بازیکن در این موقع به صورت اتوماتیک، از مرزها دفاع می‌کنند و اگرچه جنگ در جریان است، اما خشونت چندانی در آن دیده نمی‌شود و فقط سربازهای کوچکی نشان داده می‌شوند که به سمت یکدیگر تیراندازی می‌کنند. خون‌ریزی و قطع اعضای بدن در بازی دیده نمی‌شود.
  کنترل‌های بازی بسیار ساده و مشخص‌اند، اما منوهای پیچیده و زیاد آن ممکن است باعث گیج شدن بازیکن در مراحل ابتدایی شود. البته این موضوع پس از گذشت چند مرحله و آشنا شدن با دکمه‌های میان‌بر، راحت‌تر می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Tropico 6 یک عنوان در سبک استراتژی و ساخت‌وساز با تاکید روی مدیریت منابع است. بازیکن نقش حاکم جزایر Tropico را بر عهده می‌گیرد و باید کشور خود را به دوران مدرن برساند. اگرچه شخصیت اصلی بازی که همان «پرزیدنت» است ظاهری شبیه به دیکتاتورهای کشورهای جهان‌سوم دارد، اما بازیکن می‌تواند انتخاب کند که رفتارهای او شبیه به آن افراد نباشد. بازیکن آزاد است که چه نوع دولت و روش حکومتی را انتخاب کند. او می‌تواند به یک دیکتاتور تمام‌عیار تبدیل شود که کوچک‌ترین اعتراض را هم با خشونت پاسخ می‌دهد و می‌تواند حاکم بسیار عادل و مهربانی باشد که اولویتش، خوشحال نگه داشتن مردمان سرزمینش است. در هر صورت و با انتخاب هر کدام از این روش‌ها، بازیکن باید منتظر تبعاتی باشد که بعضی از آن‌ها مثبت و بعضی دیگر منفی‌اند.
  بازیکن می‌تواند رهبران گروه‌های مخالف خود را به زندان بفرستد، به آن‌ها رشوه دهد و یا حتی آن‌ها را از بین ببرد. البته خشونتی در بازی وجود ندارد، اما وجود حتی چنین گزینه‌هایی ممکن است برای کودکان خوشایند نباشد. این را هم باید گفت که بازیکن می‌تواند با تغییر قوانین اساسی، این گزینه‌ها را حذف کند و در واقع، رویکردی صلح‌طلبانه و به نفع مردم داشته باشد. اختلاس کردن پول‌های مردمی، تقلب در انتخابات و استفاده‌ی نادرست و ظالمانه از نیروهای انسانی از جمله دیگر قدرت‌های نادرست شخصیت اصلی است. محتوای بزرگ‌سالانه بازی نیز شامل استفاده از کلماتی مثل damn در برخی از مکالمات، وجود ساختمان‌هایی مثل کارخانه‌ی تولید نوشیدنی‌های الکلی و جنگ بدون خون‌ریزی سربازها با دشمنان خارجی یا معترضان داخلی می‌شود.

  چکیده داستان

  همانند قسمت‌های قبلی Tropico، بازیکن در نسخه ششم نیز کنترل «پرزیدنت» را بر عهده دارد و باید بر کشورش حکمرانی کند. البته بر خلاف شماره‌های قبل، این بار نه یک جزیره بزرگ بلکه یک یا چندین جزیره‌ی کوچک وجود دارد. در مراحل ابتدایی که آموزشی‌اند، بازیکن با مکانیسم‌های مختلف بازی مثل معامله‌های اقتصادی، سیستم دیپلماسی و ساخت صنایع مختلف و البته ایجاد زیرساخت مناسب برای کشور آشنا می‌شود. بازی از قرن نوزدهم شروع شده و به جنگ‌های جهانی و دوران جنگ سرد و عصر مدرن می‌رسد. شهروندان نیز نسبت به نسخه‌های قبل، رفتارهای پیچیده‌تری دارند و راضی نگه داشتن آن‌ها کار سختی است. در هر دوره، حزب‌هایی وجود دارد که باید با راضی نگه داشتن سران آن‌ها، بتوان کل شهروندان را راضی نگه داشت. در صورت رضایت بسیار پایین شهروندان، آن‌ها راه‌پیمایی‌هایی اعتراضی راه می‌اندازند و ممکن است در انتخابات بعدی، به بازیکن رأی ندهند. البته بازی امکان تقلب در انتخابات را هم برای بازیکن فراهم می‌کند که استفاده یا عدم‌استفاده از آن، انتخاب او خواهد بود.

  کیفیت

  مدیریت منابع مهم‌ترین عنصر Tropico 6 است که با اجرای درست آن، می‌توان بسیاری از مراحل را به راحتی پشت سر گذاشت. البته چنین کاری نسبتا سخت و نیازمند تمرین بسیار است. بازی روش خاصی را دیکته نمی‌کند و بازیکن را در انتخاب رویکردهایش آزاد می‌گذارد. سختی مراحل به شکلی آهسته و منطقی افزایش پیدا می‌کند. بازیکن می‌تواند اطلاعاتی نسبتاً درست راجع به روش‌های حکم‌رانی عصر مدرن و دنیای سیاست پیدا کند، اما آموزش چنین مسائلی و به طور کلی، آموزش از اولویت‌های بازی نیست. گرافیک بازی تفاوتی بنیادی نسبت به نسخه قبلی خود نداشته است، البته بعضی از صحنه‌ها و مناظر طبیعی بازی واقعا چشم‌نواز و زیباتر طراحی شده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره میزان واقعی بودن مکانیسم‌های Tropico 6 در مقایسه با دنیای واقعی سیاست صحبت کنید. کدام یک از سازوکارهای بازی در مقایسه با جامعه‌ی خودتان برای شما آشنا بود؟
  ـ به نظرتان مهم‌ترین دغدغه‌ی یک جامعه چیست و چطور می‌توان به آن رسید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر اشاره به مواد مخدر، خشونت و استفاده از اصطلاحات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Limbic Entertainment
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹