Trover Saves the Universe

thumbnail
۱۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی اکشن ماجراجویانه‌ی کوتاه، بامزه و البته پر از اصطلاحات و کلمات توهین‌آمیز
سال: 2019
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در مکالمات بازی اشاره‌های زیادی به آلت‌های جنسی به‌خصوص مردانه وجود دارد که البته به صورت شوخی به کار برده می‌شوند. همچنین درباره‌ی روابط جنسی، ایدز و مصرف موادمخدر صحبت می‌شود.
  این بازی بسیار مکالمه‌محور است و از همان صحنه‌ی ابتدایی مقدار قابل توجهی کلمات و اصطلاحات توهین‌آمیز در آن استفاده می‌شود. از انواع و اقسام فحش‌ها و توهین‌ها گرفته تا الفاظ تحقیر‌آمیز و تمسخرکننده. شخصیت‌هایی که بازیکن را راهنمایی به انجام کاری می‌کنند در ابتدا لحن عادی دارند اما خیلی زود شروع به تحقیر و تمسخر او می‌کنند. با این‌که در ابتدای بازی امکان انتخاب گزینه‌ی سانسور مکالمات وجود دارد اما این کار تنها کلمه‌ی f..k را حذف به جای آن بوق می‌گذارد. باقی کلمات مانند ass ،s..t ،damn ،motherf...er ،bitch، اشاره‌های مستقیم به آلت‌های جنسی و... در سرتاسر بازی شنیده می‌شود.
  مبارزه‌های بازی چندان زیاد نیستند. ظاهر بازی بسیار کارتونی است و شخصیت اصلی می‌تواند با یک شمشیر یا با پریدن روی سر دشمنانش به آن‌ها ضربه بزند. هنگام کشتن بعضی از دشمنان (به‌خصوص مرغ و خروس‌ها) مقداری خون نمایش داده می‌شود.
  کنترل‌های بازی نسبتاً ساده‌اند با این حال عادت کردن به آن‌ها ممکن است مقداری زمان‌بر باشد. به‌خصوص که این بازی را می‌توان با دستگاه‌های واقعیت مجازی هم تجربه کرد که می‌تواند برای بعضی سرگیجه‌آور باشد. بخش قابل توجهی از سرگرم‌کننده بودن این بازی مربوط به مکالمات شخصیت‌هاست که همگی به زبان انگلیسی انجام می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Trover Saves the Universe عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه است که می‌توان آن را با دستگاه‌های واقعیت مجازی هم تجربه کرد. بازیکن در نقش شخصی قرار می‌گیرد که کنترل موجودی به نام ترِوِر را بر عهده دارد. او باید با گذشتن از مراحل مختلف، حل کردن پازل و گاهی هم مبارزه با دشمنانش در بازی پیش برود. گرافیک بازی بسیار کارتونی و ساده است و مبارزه‌های زیادی در آن وجود ندارد. با این حال هنگام مبارزه با بعضی دشمنان، خون به اطراف پاشیده می‌شود. مسئله‌ی اصلی این بازی که آن را برای کودکان و نوجوانان نامناسب می‌کند گفتار بسیار بی‌ادبانه و توهین‌آمیزی است که در تمام طول مراحل وجود دارد. شخصیت‌ها معمولاً با لحن تحقیر‌آمیز و مسخره‌کننده‌ای با هم صحبت می‌کنند و انواع و اقسام کلمات توهین‌آمیز سبک و سنگین را به کار می‌برند. با این‌که بازی یک گزینه‌ی سانسور مکالمات هم دارد اما تنها کاری که این گزینه انجام می‌دهد، پخش کردن صدای بوق به جای کلمه‌ی f..k است و باقی کلمات همچنان شنیده می‌شوند. همچنین اشاره‌هایی به روابط جنسی، ایدز و مصرف موادمخدر در مکالمات وجود دارد. والدین بهتر است توجه کنند که سازندگان دستگاه‌های واقعیت مجازی استفاده از این دستگاه را برای کودکان زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌کنند چرا که می‌تواند روی رشد بیولوژیکی آن‌ها تأثیر بگذارد.

  چکیده داستان

  در این بازی، بازیکن در نقش شخصی قرار می‌گیرد که یک موجود خبیث، سگ‌های او را دزدیده و قصد دارد که به‌وسیله‌ی آن‌ها دنیا را نابود کند. بازیکن باید با کمک و همراهی موجود دیگری به نام ترِوِر، سگ‌ها و البته دنیا را نجات دهد. این بازی را می‌توان به صورت دوبعدی و یا با دستگاه واقعیت مجازی تجربه کرد.

  کیفیت

  بازی Trover Saves the Universe در مجموع بسیار شبیه به بازی‌های دیگر این سبک است: حالت سکوبازی آن، پازل‌ها و مبارزه‌های نه‌چندان جدید و داستانی درباره‌ی نجات دنیا. اما چیزی که این عنوان را نسبت به سایر بازی‌ها متفاوت می‌کند، هم تجربه‌ی آن در واقعیت مجازی و هم شخصیت‌ها و مکالمه‌های میان آن‌هاست. این مکالمه‌ها برای مخاطبان بزرگسالی که به زبان انگلیسی هم آشنایی داشته باشند می‌توانند بسیار سرگرم‌کننده و خنده‌دار باشد. حتی در بسیاری مواقع بازیکن ممکن است از عمد بازی را پیش نبرد تا به مکالمه‌های میان شخصیت‌ها گوش دهد. به‌جز این مورد، باقی ویژگی‌های بازی در حد استانداردهای قابل قبول عناوین اکشن ماجراجویانه است و می‌تواند طرفداران این ژانر را راضی کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ شخصیت‌های این بازی معمولاً با لحن بسیار توهین‌ و تحقیرآمیزی با هم صحبت می‌کنند. می‌توانید درباره‌ی مرز میان شوخی و توهین در مکالمات روزمره صحبت کنید. خود شما در چه مواردی از این لحن در مکالمات‌تان استفاده می‌کنید و آیا آن را کار درستی می‌دانید؟ ـ اگر این بازی را با دستگاه واقعیت مجازی بازی کرده‌اید، می‌توانید از این تجربه و تفاوت آن با حالت دوبعدی بازی صحبت کنید. شما کدام را ترجیح می‌دهید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون، اشاره‌هایی به مواد مخدر، استفاده از کلمات توهین‌آمیز سنگین
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Squanch Games
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹