Uncharted 4: A Thief’s End

thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی اکشن با داستان و شخصیت‌های به‌یادماندنی اما همراه با نبردهای خونین و خشونت‌بار

سال: 2016
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در بخشی از بازی که دوران کودکی نیتن و برادرش روایت می‌شود، رابطه‌ی دوستانه و با احترام این دو به شکلی دوست‌داشتنی روایت می‌شود و نیتن با یادآوری خاطرات آن دوران متوجه می‌شود که برادرش همیشه قصد نگهداری و مراقبت از او را داشته است.
  از کلماتی مثل s..t و a..hole به‌دفعات استفاده می‌شود. یکی از شخصیت‌ها هم دائماً از کلمه‌ی crap استفاده می‌کند.
  بازیکن صدها انسان دشمن از جمله نگهبان‌های زندان، جنایت‌کاران و مزدورها را با استفاده از کلت‌های کمری، تفنگ‌های ساچمه‌ای، نارنجک و دیگر انواع اسلحه‌های گرم از بین می‌برود. اکثر آن‌ها پس از ضربه خوردن، از درد فریاد می‌کشند و خونریزی می‌کنند. بخش‌های مخفی کاری بازی نیز شامل خفه کردن، هل دادن یا کشیدن دشمنان از روی نقاط مختلف است. زد و خوردهای فیزیکی بازی هم با مشت و لگد است که منجر به خونی و کبود شدن دشمنان می‌شود. در بخش‌هایی از بازی، استخوان‌هایی از اجساد دیده می‌شود. در برخی از آن‌ها، نیزه یا شمشیر فرورفته به بدن نیز وجود دارد.
  چهار حالت سختی مختلف برای انتخاب وجود دارد که بیشتر مربوط به نحوه‌ی مبارزات بازی می‌شوند. برای پیدا کردن جواب برخی معماها، هیچ نشانه یا راهنمایی وجود ندارد و بازیکن باید محیط اطراف را به خوبی بگردد تا جواب را پیدا کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Uncharted 4: A Thief’s End عنوانی در سبک اکشن سوم‌شخص است. بازیکن نقش یک جوان ماجراجو را بر عهده می‌گیرد که در جستجوی شهر گم‌شده‌ی یک دزد دریایی است. او در راه رسیدن به هدف خود، صدها سرباز دشمن را، که آن‌ها هم به دنبال این گنج هستند، می‌کشد.
  بازیکن در مبارزات می‌تواند با استفاده از سلاح‌های گرم و سرد، خفه کردن به صورت مخفیانه و دعوای فیزیکی با مشت و لگد با دشمنانش بجنگد. شخصیت اصلی یعنی «نیتن دریک»، یک دوست خوب و یک برادر قابل‌اعتماد است اما او یک دزد بازنشسته است و در راه رسیدن به اهدافش، به همسر خود هم دروغ می‌گوید. شخصیت‌های بازی در حال سیگار کشیدن و سرو نوشیدنی‌های الکلی دیده می‌شوند و بعضی از آن‌ها از برخی عبارات و اصطلاحات توهین‌آمیز استفاده می‌کنند.

  چکیده داستان

  چهارمین قسمت مجموعه Uncharted، آخرین داستان نیتن دریک را روایت می‌کند. در A Thief’s End، دریک نسبت به سه نسخه‌ی قبل، کمی مسن شده و اکنون به زندگی روزانه و معمولی خود به عنوان یک همسر عادت کرده است. داستان اصلی بازی از جایی شروع می‌شود که برادر گم‌شده نیتن، به سراغ او می‌آید و درخواست کمک می‌کند. نیتن به زندگی گذشته و ماجراجویانه خود بازمی‌گردد و برای کمک به برادرش به همسرش النا دروغ می‌گوید. او باید از قابلیت‌های خود به عنوان یک ماجراجو، در غارهای اسکاتلند و جنگل‌های ماداگاسکار استفاده کند تا به گنجی که برادرش برای زنده ماندن باید به آن دست پیدا کند، برسد.

  کیفیت

  قصه و شیوه‌ی روایت مجموعه Uncharted در این عنوان به بهترین شکل صورت گرفته است و پایانی باشکوه برای داستان «نیتن دریک» تلقی می‌شود. گرافیک بازی بسیار باکیفیت است و به‌خصوص در پلی‌استیشن ۴ این کیفیت بیشتر خودش را نشان می‌دهد. صداپیشگی شخصیت‌های اصلی به‌خوبی انجام شده و در شکل دادن به فضای داستان بسیار مؤثرند. رابطه‌ی بین نیتن و برادرش، دوست‌داشتنی است و علاقه‌ی او به همسرش هم کاملاً مشخص است. گفتگوهای کوتاه و اکثراً بامزه‌ای که بین شخصیت‌ها هنگام رانندگی، بالا رفتن از یک کوه یا گشتن انجام می‌شود، منجر به این خواهد شد که بازیکن حس کند بخشی از این ماجراجویی است. به همه‌ی این نکات باید گیم‌پلی متنوع و سرگرم‌کننده را هم اضافه کرد. همه‌ی این ویژگی‌ها باعث شده A Thief’s End یکی از باکیفیت‌ترین عناوین این مجموعه تبدیل شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی به نمایش کشیده شدن خشونت در این بازی صحبت کنید. شخصیت‌هایی در این بازی وجود دارند که دوست‌داشتنی، طناز و حتی جذاب و دلربا هستند اما ببرای رسیدن به اهداف‌شان آدم‌کشی و دزدی هم می‌کنند. آیا امکان اتمام مراحل بازی بدون کشت و کشتار فراوان وجود دارد؟ آیا اگر امکان دوری کردن از دشمنان به جای کشتن آن‌ها در بازی‌های ویدیویی وجود داشت، با تجربه‌ای قابل‌باورتر و لذت‌بخش‌تر رو‌به‌رو نمی‌شدیم؟
  می‌توانید درباره‌ی تأثیری که دروغ گفتن روی روابط ما می‌گذارد، صحبت کنید. فکر می‌کنید چطور می‌توان اعتمادی را که با دروغ گفتن از میان رفته، دوباره به دست آورد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود خون و خشونت، استفاده از اصطلاحات توهین‌آمیز، استفاده از الکل و تنباکو
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Sony Interactive Entertainment
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶